LG_mailpodpis_CZ-Architect-700x130_2022_1

logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

potasPotašové hnojivá: Ceny potaše explodujú – farmári sú bezmocní

Ceny potaše (uhličitanu draselného) celosvetovo prudko rastú po tom, čo USA uvalili sankcie na Belaruskali, jedného z najväčších svetových exportérov. Veľkí dovozcovia potaše sa zároveň snažia získať tovar od iných dodávateľov z Číny, Indie a Brazílie. To podľa analytikov tlačí ceny ďalej nahor.

Ceny potaše, dôležitej rastlinnej živiny, nedávno vzrástli na 13-ročné maximum. Dôvodom sú americké sankcie voči bieloruskému vývozcovi potaše Belaruskali. Začiatkom týždňa stálo Kornkali v nemeckých obchodných centrách a importných prístavoch o niečo viac ako 370 €/t alebo 420 $/t. To je o dobrých 140 € alebo o 60 % viac ako pred rokom.

Väčšina analytikov však očakáva, že globálne ceny potaše budú ďalej stúpať po tom, čo Spojené štáty uvalili sankcie na popredného svetového dodávateľa Belarus Potash Company (BPC). To by malo prudko zvýšiť ceny ďalšieho dôležitého hnojiva.

Ceny najdôležitejších dusíkatých hnojív, ako je dusičnan vápenato-amónny, sa už viac ako strojnásobili. Mnohí veľkí výrobcovia, ako napríklad YARA, znížili svoju výrobu, v niektorých prípadoch výrazne, a to v dôsledku vysokých (a v súčasnosti rastúcich) cien plynu. Globálne ceny potašového hnojiva však boli už pred americkými sankciami na 13-ročnom maxime, uvádzajú obchodníci. Mnohí analytici očakávajú, že explózia cien potaše bude mať negatívny dopad aj na pestovanie a vývoj výnosov plodín najvýznamnejších svetových dovozcov potaše – Číny, Brazílie a Indie. Ceny sóje v USA a Brazílii už na tento výhľad zareagovali prudkým rastom.

USA zaradili Bielorusko na sankčný zoznam

Sankcie proti spoločnosti Belaruskali BPC robia svet závislejším od iných veľkých dodávateľov, ako je kanadská Nutrien Ltd, najväčší svetový výrobca potaše. Globálnemu trhu dominuje len niekoľko veľkých výrobcov. Štyria najväčší producenti - Belaruskali, Nutrien, Uralkali a Mosaic – majú takmer dve tretiny celkovej produkcie. Podiel Belaruskali bol v roku 2019 okolo 20 %. Veľkým producentom je aj nemecký K + S, aj keď nie taký obrovský ako spomínaná prvá štvorica. Belaruskali je druhým najväčším producentom potaše na svete. USA teraz zaradili Belaruskali na svoj zoznam sankcií po tom, čo západ zaviedol represívne opatrenia proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi.

Vývoz potaše je pre Bielorusko dôležitým zdrojom devíz. USA tiež poskytli kľúčovým zákazníkom BPC - vrátane Indie, Číny a Brazílie – termín do 1. apríla, aby ukončili obchod s BPC, uvádza agentúra Reuters. Americké sankcie tiež zabránia BPC vykonávať finančné transakcie založené na dolároch, čím sa obchodovanie na medzinárodných trhoch stane oveľa zložitejším. Väčšina výrobných závodov BPC pokračovala v prevádzke, aj keď pravdepodobne zníženou rýchlosťou, ale to by sa mohlo rýchlo zmeniť, pretože sa zvýšili problémy s predajom.

Globálne ceny na spotovom trhu prekračujú strop

Globálne spotové ceny potaše sú na 13-ročnom maxime. V Brazílii by spotové ceny potaše mohli v prvom štvrťroku 2022 vzrásť zo súčasných 800 $/t na 900 až 950 $/t, uvádza agentúra Reuters. Od januára vzrástli o viac ako 230 %.

Čína tiež získava približne 20 % svojho dovozu potaše z Bieloruska. Ceny chloridu draselného u najväčšieho spotrebiteľa na svete tiež prudko vzrástli, a to aj napriek nedávnemu uvoľneniu časti čínskych zásob potaše. Na čínskom spotovom trhu sa v súčasnosti uvádzajú ceny 2890 juanov/t – to je približne 400 € alebo 450 $/t.

Potaš je v Brazílii potrebná na pestovanie mnohých plodín, vrátane sóje, ryže, kukurice, ovocia, zeleniny, palmového oleja a pšenice. Nemožno ju nahradiť inými fosfátovými alebo dusíkatými hnojivami. Spotreba a dovoz potaše v Indii a Číne by tiež mohli výrazne klesnúť, ak ceny potaše budú naďalej rásť v dôsledku sankcií voči BPC. BPC zvyčajne podpisuje ročné dodávateľské zmluvy s Indiou a Čínou a ceny stanovuje na dlhšie obdobie, pričom posledná zmluva bola podpísaná v januári. Ostatní veľkí výrobcovia robia podobné veci s dvoma špičkovými dovozcami.

Litva zatvára prístav Klapeida pre Bielorusko

Schopnosť BPC zásobovať zákazníkov by mohla brzdiť aj logistika, keďže vnútrozemské Bielorusko je pri vývoze potaše silne závislé od litovského prístavu Klaipeda. Výrobky bieloruského výrobcu potaše Belaruskali sa v decembri už nebudú prepravovať cez Litvu, uviedol minister dopravy Marius Skuodis. Hnojivá, na ktoré sa vzťahujú sankcie, tvoria asi tretinu nákladu prepraveného litovskými železnicami a námorným prístavom Klaipėda, uviedol.

Analytici tvrdia, že Rusko nemá dostatok voľnej kapacity prístavov na spracovanie 12,5 mil. t potaše BPC ročne. Približne 10 % bieloruských hnojív prepravených cez Litvu ide na trhy EÚ, zvyšok ide do Číny, Indie, Brazílie a ďalších krajín, uviedol Skuodis v litovskej tlači.

Bezprostredne po nadobudnutí platnosti sankcií cena potaše podľa Litvy vzrástla o 80 €/t. „Spoločnosti odmietajú obchodovať so sankcionovanými bieloruskými spoločnosťami, aby sa vyhli riziku, a môžem povedať, že od decembra, keď sankcie vstúpili do platnosti, sa už cez Litvu neprevážali žiadne hnojivá,“ povedal Marius Skuodis.


Zdroj: agrarheute

Preložila a upravila Martina Gondeková NPPC-VÚŽV NitraNAJAKTUÁLNEJŠIE CENY AGROKOMODÍT

Online aktualizácia priamo z burzy Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

2021-08-agropoistenie

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov