logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

charolais_BelickaLotyšsko: Rozvoj chovu hovädzieho dobytka


Farmy zamerané na produkciu hovädzieho mäsa sú v Lotyšsku na vzostupe. Zvyšuje sa počet hovädzieho dobytka a menia sa aj trendy v spotrebe, ľudia si čoraz viac vyberajú hovädzie mäso.

 

Rast dopytu tiež prispel k vytvoreniu dvoch nových organizácií združujúcich niekoľko ekologických chovateľov dobytka. V súčasnosti rozvíjajú priamy predaj a prinášajú svoje výrobky až k dverám spotrebiteľov. V budúcnosti sa však snažia dosiahnuť zaradenie do sortimentu obchodov.

Celkovo existuje v Lotyšsku 4 000 fariem, z ktorých je približne 760 aktívnych v ekologickom chove dobytka. Gustavs Norkārklis, šéf Lotyšskej asociácie fariem, uviedol, že v Lotyšsku je celkovo viac fariem na chov dobytka, väčšina sa rozhodla ísť cestou ekologického poľnohospodárstva. Počet fariem pomaly rastie a v posledných rokoch sa počet účastníkov trhu stabilizoval.

"Pred niekoľkými rokmi došlo k rýchlejšiemu rastu popularity produkcie mäsa. Obnovených bolo veľmi veľa oblastí. V rámci trávnych porastov, kde je ťažšie konkurovať iným priemyselným odvetviam, sa mnohí rozhodli pre chov mäsového dobytka. Trendom posledných rokov je, že čoraz viac fariem vykrmuje dobytok a mäso s vyššou pridanou hodnotou umiestňuje na domácom aj zahraničnom trhu “uviedol Norkārklis.

V Lotyšsku sa v súčasnosti chová 80 000 kusov mäsového dobytka rôznych plemien a počet zvierat sa každoročne zvyšuje, takže potenciál je veľmi vysoký. Norkārklis poukázal na to, že v Lotyšsku obyvatelia tradične konzumujú viac bravčového a hydinového mäsa, ale v posledných rokoch sa dopyt mení v prospech konzumácie hovädzieho mäsa.

Za posledný rok vznikli dve nové organizácie (družstvá) - GreenBeef.lv a Latvijas liellops (LV a Lotyšský dobytok). Niekoľko chovov dobytka sa spojilo. "Družstvá sa roky budovali, ale zlyhali." Teraz prišli opäť dvaja kandidáti. Dúfam, že aktivity týchto družstiev budú úspešné a uľahčia umiestnenie ekologického hovädzieho mäsa na trh. Individuálne je veľmi ťažké vstúpiť na trh a spolupráca je jedným z riešení dodania potrebných objemov, množstva potrebného v určitom čase, “ uviedol Norkārklis.


Zo zdrojov lsm preložil a upravil

Miroslav Záhradník, NPPC-VÚŽV NitraNajaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov