logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

DSC_008920 dojníc uživí rodinu


Vo Vasiľove sme pred dvoma rokmi navštívili poľnohospodárske družstvo. Druhá opätovná návšteva tejto hornooravskej obce nás zaviedla na hospodárstvo Milana Jurkyho, ktorý v súčasnosti zastáva funkciu predsedu Združenia mladých farmárov na Slovensku (ASYF).

 

Aj keď nemá poľnohospodárske vzdelanie, jeho pracovitosť, cieľavedomosť a šikovnosť ho akosi prirodzene vyniesli na najvyššiu pozíciu ASYF, ktorú zastáva od roku 2016.

Milan Jurky a poľnohospodárstvo sa prepojili až po návrate z dlhodobého zahraničného pracovného pobytu, kam odišiel vo veku 21 rokov so svojou terajšou manželkou Darinou. Ich snom bolo si zarobiť na vlastný rodinný dom bez pôžičky, čo sa im aj po dlhšej dobe podarilo. Domov do Vasiľova sa vracali a znova odchádzali niekoľko krát.

Milan Jurky pracoval v Česku, Nemecku, Rakúsku, Írsku na farmách, ale aj v stavebníctve, ako automechanik a pri renovácii starých poľnohospodárskych strojov.

 

S poľnohospodárstvom začínal v roku 2013 a základom boli štyri kravy

Milan Jurky sa natrvalo usadil vo svojom rodinnom dome v roku 2013. S návratom vyvstala aj otázka živobytia na Slovensku. Podnikať v autodoprave, autoservise, alebo v poľnohospodárstve, kde by mohol zhodnotiť svoje praktické skúsenosti a zručnosti zo zahraničia? Spolu s manželkou sa rozhodli pre tretiu, vtedy najmenej pravdepodobnú možnosť – poľnohospodárstvo. Základom bolo hospodárstvo po rodičoch na okraji obce Vasiľov a ich cieľom založiť tzv. Open farm, kam chodia rodiny s deťmi pozorovať a kŕmiť bežné hospodárske zvieratá.

Milan Jurky vybudoval svoj chov na štyroch kravách, o ktoré sa staral so svojím otcom. Aj keď kravy boli prioritne chované na mäso, občasne vydojené mlieko inšpirovalo nového chovateľa, aby zobral do ruky kalkulačku a začal počítať. A vypočítal to, čo iným nevychádza – pustil sa do malého chovu dojníc.

 

Poľský kamión narúša vzťah farmár – obyvateľ

„Keď sme vyrobili prvú hrudku syra, už nebolo cesty späť,“ hovorí farmár. „Tým, že nás nikto nepoznal ako producentov, syr sme balili do drobných balení a roznášali po známych. Učili sme sa na vlastných chybách, pomocou internetu, školení a skúseností iných.“ V súčasnosti vyrába nite, syry, ale postupom času má záujem zhodnocovať mlieko aj v jogurtoch a zrejúcich syroch s ešte väčšou pridanou hodnotou.

Doménou mladých hospodárov je predaj výrobkov pravidelným odberateľom, väčšinou Vasiľovčanom. „Na rozšírenie predaja nemáme kapacitu, ale stále mapujeme možnosti predaja do malopredajní,“ hovorí manželka Darina, ktorá má na starosti výrobky.

„Musíme farmárov priblížiť obci, aby občania získali benefity z občasného zníženého komfortu spôsobeného našou výrobou. K tomu vedieme aj členov ASYF a bojujeme za zníženie byrokratickej záťaže pri predaji z dvora a výrobe produktov na farme, napríklad aj mobilnými bitúnkami. Ak našu zdravú hovädzinu odvezie poľský kamión, vzťah občan – farmár nevybudujeme. Zároveň nechceme, aby naše produkty boli VIP,“ dodáva Milan Jurky.

Dojací robot

V zahraničí videl vzor, ako chovať aj menšie počty zvierat. Inšpiroval sa aj v drobnej mechanizácii. V prvých rokoch využíval služby, ale postupne nakupoval použitú techniku doslova za drobné a ako šikovný mechanik ju opravoval.

Cieľom mladých hospodárov je do piatich rokov zvýšiť stavy zvierať na 50 a kúpiť dojací automat. Dojací automat má z pohľadu malého farmára iný pozitívny efekt ako v prípade väčších chovateľov - ušetrený čas.

„Čas môžem venovať rodine, alebo na ďalší rozvoj podnikania a uvádzaniu nových mliečnych výrobkov,“ hovorí Milan Jurky. Intenzívne sa zaujíma o dojací robot švédskej firmy DeLaval. Prvú inšpiráciu našiel na svojej pracovnej ceste vo Švédsku organizovanej ASYFom. Veľký dojem na neho urobil dizajnér robotov z firmy DeLaval. Robot plánuje doviesť, podobne ako väčšinu jeho techniky, zo zahraničia ako použitý. Nahradí tak už časovo náročné a menej vyhovujúce dojenie do kanvy.

 

Súkromná komasácia

Milan Jurky obhospodaruje vlastných 20 ha TTP. Väčšina z nich sú prífarmové pozemky s vysporiadaným vlastníctvom a užívateľskými právami. Takýto ideálny stav nedospel po štátom organizovanej komasácii, ale po dohodách miestnych farmárov, vrátane družstva.

Od všetkých zainteresovaných si to žiada triezvy nezaslepený pohľad, určitú mieru kompromisu a prenesenie sa cez „hriechy a prieky“ starých rodičov.

Sústredenie vlastných pozemkov okolo farmy uľahčí pasenie a v neposlednom rade zabráni výstavbe rodinných domov v okolí a z toho vyplývajúcich prípadných sťažností na život na farme.

 

ASYF združuje mladých farmárov

Pri návšteve hospodárstva Milana Jurkyho sme nemohli obísť aj tému ASYF. V ASYFe pri rozbehu podnikania našli spolu s manželkou presne to, čo potrebovali - pomoc pri štarte s legislatívou.

K vstupu do združenia ich presvedčili ASYFom organizované Kluby mladých farmárov, kde si účastníci vymieňali vzájomné skúsenosti. Milan Jurky prevzal predsedníctvo po Bálintovi Pémovi v roku 2016.

Združenie si vytvorilo stanovy, ktoré predsednícku stoličku ohraničuje vek 40 rokov. Ako hovorí terajší predseda: „Do popredia sa tak dostávajú mladí ambiciózni aktívni nebojácni ľudia, ktorí riešia nové problémy, pretože ASYF je o mladých začínajúcich. Už dnes máme v predsedníctve nových šikovných ľudí. Zaužívané je, že kontinuitu vo vedení a pomoc novému predsedovi poskytuje predchádzajúci. Momentálnou témou je založenie odbytového združenia. Dajme sa dokopy, aby sme efektívnejšie vyrábali, aby viacej Slovákov kupovalo naše výrobky. ASYF združuje 320 registrovaných aktívnych členov, z ktorých viacerí obhospodarujú aj 500 – 700 ha,“ uzatvára Milan Jurky.

 

Celý článok nájdete v aktuálnom vydaní mesačníka Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve 6/2021. Podrobnejšie sa dozviete aj akú mechanizáciu používajú na rodinnom hospodárstve Milana Jurkyho a o ďalších plánovaných investíciách.

 

Časopis Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve si môžete predplatiť tu.

Zároveň získate aj ročné predplatné odborného poľnohospodárskeho mesačníka AGROMAGAZÍN ako bonus zdarma. Spolu tak za rok dostanete 24 vydaní uvedených časopisov za výhodnú cenu 29,90 €.

 

Marián Kukučka

Snímky: autor a Milan Jurky

Na hlavnej snímke je Milan Jurky spolu s manželkou Darinou a deťmi.

Pöttinger alpha-motion a čelný zhrabovač Samasz sú spoľahlivými pomocníkmi.

DSC_0111

Jednoduchá maštaľ pre 20 dojníc. V priebehu piatich rokov Milan Jurky plánuje navýšiť stav až na 50 zvierat.

DSC_0134Najaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov