logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

macajSlováci si na rozdiel od Čechov radi priplatia za poctivú domácu zeleninu

Rodinná firma AGROMAČAJ, a.s., z Kráľovej pri Senci je skupina spoločností,

ktorej zemiaky, cibuľa, cesnak či kapusta nasýtia tretinu domáceho trhu. Šiesta generácia Mačajovcov sa venuje farmárčeniu a pestovaniu zeleniny. Predstavujeme vám jednu z najúspešnejších firiem na Slovensku.

 

Pestovanie zeleniny majú v DNA. Za ich úspechom stoja strategické investície do technológií a logistiky, odvaha robiť správne rozhodnutia a najmä tvrdá každodenná drina. „Pradedo Imro už v 40-tych rokoch pestoval tri a pol hektára zemiakov v tejto lokalite. Bolo tu liehovarnícke družstvo a liehovar, ktorý začal budovať už rod Pálffyovcov. Snažili sme sa priniesť niečo, čo sem prirodzene patrí,“ hovorí Juraj Mačaj, predseda predstavenstva zodpovedný za stratégie, nové trhy a investície.

Zemiaky triedili pred rodičovským domom

Mačajovci si na histórii svojej rodiny zakladajú a poznajú svoj rodokmeň až do roku 1680. Tým, že sa dedo Juraja Mačaja oženil, rozšíril už tak rozsiahly statok o pôdu ďalšej statkárskej rodiny z Kráľovej. Prišiel socializmus a starý otec Imrich vstúpil so svojimi roľami do družstva. Vyštudoval vysokú poľnohospodársku školu a  medzi pôdohospodármi bol váženou osobou.

„Aj môj otec je agronóm a mama bola krmovinárka na družstve vo Veľkom Grobe. V celej lokalite sme zanechali nejakú stopu. Ja som počas komunizmu trávil detstvo hlavne vo vinohradoch, ktoré sme mali prenajaté. Každý rok sme vyrobili 10-tisíc litrov vína. Odmalička sme tam ꞌmuklovaliꞌ. K tomu okopávanie repy, záhradu sme mali plnú fóliovníkov, každý víkend sme na trhu predávali papriku, paradajky a zemiaky. Takto vyzeralo moje detstvo, spomína Juraj Mačaj.

Začiatky podnikania po 89-tom neboli jednoduché, prvú triedičku zemiakov si postavili Mačajovci pred rodičovským domom a pracovala pri nej celá rodina. Juraj Mačaj vyštudoval ekonómiu, jeho brat Marek je agronóm, sestra Lucia sa stala právničkou a spoločne riadia jednu z najprogresívnejších firiem na Slovensku.

Zaradili sa medzi významných pestovateľov v EÚ

V roku 2015 Mačajovci spolu so susedmi založili firmu Zeleninárska organizácia výrobcov, družstvo, ktorá patrí medzi 1500 uznaných organizácií výrobcov zeleniny v EÚ. Pre porovnanie, na Slovensku je ich len 6, v Česku asi 30, v Maďarsku 15 a v Poľsku takmer 50. V roku 2019 v rámci nej vyprodukovali 94-tisíc ton zeleniny a zemiakov a v roku 2020 dokonca atakovali hranicu 100-tisíc ton.

Popri pestovaní zeleniny sa skupina AGROMAČAJ a.s. stala aj významným logistickým centrom a obchodne rozširuje svoje pôsobenie do Česka a Maďarska. Investície smerujú hlavne do lokálneho skladovacieho a distribučného zázemia, ale v prípade Českej republiky je plán vstúpiť aj do samotnej produkcie a pestovania zeleniny.

 Úspešná spolupráca s nadnárodnými reťazcami

Na juhu nebolo v minulosti zeleninárstvo nastavené na veľké podniky, ale na veľké množstvo malých pestovateľov s fóliovníkmi. Na uspokojenie dodávok pre veľké reťazce, ktoré prišli na slovenský trh koncom 90-tych rokov, to však nestačilo. Reťazce potrebovali oveľa väčšie množstvá, ktoré neboli schopní uspokojiť malí producenti, a preto dovážali zeleninu zo zahraničia. „V roku 2000 sme už dosahovali výmeru zemiakov 330 hektárov a boli sme najväčší pestovatelia na Slovensku. Aby sme v novej situácii vedeli konkurovať, vybudovali sme v roku 2001 baličku, pretože sme získali prvý kontrakt s reťazcom,“ pokračuje Juraj Mačaj.

Nároky Slovákov na kvalitu potravín sa zvyšujú

Slovenský spotrebiteľ je v porovnaní s Českom alebo Maďarskom náročnejší na kvalitu, je ochotný si priplatiť napríklad za pranú zeleninu. Podiel týchto produktov je na Slovensku z krajín V4 najväčší. “Slováci zarobia, ale sú ochotní aj míňať a priplatiť si za kvalitnú domácu zeleninu,” hodnotí Juraj Mačaj.

Vďaka tomu sa firme darí dosiahnuť primeranú cenu za dopestovanú zeleninu na domácom trhu - ktorý je síce malý - ale pre firmu podstatný. „Ochota Slovákov priplatiť si za slovenskú produkciu je podstatne vyššia, ako napríklad v Česku. Sme poľnohospodári genetikou, najsilnejšie slovo majú agronómovia, ktorých vedie môj brat Marek, ako hlavný agronóm. Nechceme si uľahčiť život iba čisto používaním pesticídov. Našou primárnou snahou je kvalita a ideme s trendom EÚ, ktorá si dala za úlohu najmä ekologizáciu pôdohospodárstva a životného prostredia,“ tvrdí Juraj Mačaj.

VÚB banka ako stabilný investičný partner

VÚB pomohla firme financovať najmodernejšiu technológiu na spracovanie úrody a ďalšie vybavenie veľkokapacitných liniek. V roku 2021 plánuje spoločnosť použiť na investície takmer 12 miliónov eur, z čoho veľkú časť bude financovať práve VÚB banka. Súčasťou sú environmentálne ciele, zvyšovanie kvality pestovanej zeleniny, rozširovanie a plánovanie výrobných kapacít.

„VÚB sa pri našich investičných zámeroch vždy snažila vyjsť v ústrety najmä nastavením služieb, ktoré vyhovujú našim zámerom. Navyše rozumejú potrebám nášho podnikania a máme medzi sebou vybudovanú dôveru. Je to pre nás veľmi povzbudzujúce a môžeme s odvahou investovať do nových projektov,“ hodnotí spoluprácu s VÚB Juraj Mačaj. 

Zdroj: AGROMAČAJ, VÚBCeny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

AGBIZ-kuhn-axis-300x600

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov