logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 15. týždeň 2021

Plodiny:

Ceny plodín v ostatnom týždni mierili prevažne nahor, s výnimkou cien sóje, ktoré korigovali nižšie. Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 5 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 211 EUR/t.

Kukurica si polepšila o 4 EUR/t, keď posilnila na 216 EUR/t. Májový kontrakt repky na MATIFe (vlaňajšia úroda) medzitýždenne zlacnel o 2 EUR/t na dnešných 502 EUR/t, zatiaľ čo cena novej úrody (augustový kontrakt 2021) vzrástla o 4 EUR/t na 454 EUR/t. Cena kanadskej repky ostatný týždeň posilnila o 8 EUR/t na 542 EUR/t (vlaňajšia úroda), resp. vzrástla o 1 EUR/t na 421 EUR/t (nová úroda). Na burze CBoT medzitýždenne poklesli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 4 EUR/t na 246 EUR/t, kým ceny mäkkej pšenice v USA posilnili o 4 EUR/t na 194 EUR/t. Cena kukurice na CBoT medzitýždenne posilnila rovnako o 4 EUR/t na 188 EUR/t a sója korigovala nadol o 12 EUR/t na 427 EUR/t.

 

Pšenica

Analytici pokračujú vo zvyšovaní odhadu nadchádzajúcej produkcie pšenice v Rusku. SovEcon koncom minulého týždňa navýšil svoj odhad úrody v krajine o 1,4 mil. ton na 80,7 mil. ton, analytici IKAR pritom najnovšie kvantifikujú ruskú úrodu na 81 mil. ton. Rusko pritom zverejnilo i svoje najnovšie dáta o zásobách pšenice k 1.3.2021, podľa ktorých má krajina v skladoch stále 10,2 mil. ton komodity, čo je pre toto obdobie najvyššia hodnota od sezóny 2017/18. Vyššie uvedené fundamenty tak tlačia miestne ceny pšenice nadol, vďaka čomu sa Rusku podarilo minulý týždeň výrazne uspieť v tendri na dodávky komodity do Egypta. Francúzska pšenica sa pritom do tendra vôbec nezapojila a to kvôli vysokej cene na domácom trhu. To je dôvod, prečo sa ceny pšenice aktuálne stále nachádzajú pod tlakom, aj keď je pravdou, že ostatné dni sa komodite podarilo vymazať časť strát, ktoré komodita zaknihovala v uplynulom období. Kondícia porastov pšenice v Európe pritom ostáva priaznivá. FranceAgriMer ku koncu minulého týždňa kvantifikovalo až 87 % všetkých porastov pšenice vo Francúzsku v dobrej až excelentnej kondícii, čo je o 25 percentuálnych bodov viac v porovnaní s totožným obdobím roka predtým (pripomeňme si, že vlani Francúzsko zaznamenalo napokon podpriemernú produkciu pšenice). Nedávne mrazy v krajine tak, zdá sa, nemali negatívny vplyv na porasty. Na vyšších úrovniach tak aktuálne drží ceny silný dopyt, čo potvrdil i najčerstvejší report WASDE od USDA, kde ministerstvo opätovne navyšovalo odhad spotreby pšenice vo svete v ročníku 2020/21 a to medzimesačne takmer o 6 mil. ton na rekordných 781 mil. ton (viac informácií k aktuálnemu WASDE reportu prinesieme v zajtrajšom spravodajstve). Podobne tak podporou cien pšeníc ostáva vývoj cien susedného trhu s kukuricou, ktorá naďalej vykazuje prorastový potenciál, aj keď treba povedať, že ostatné dni rastové momentum tejto komodity (spoločne so sójou ) naďalej slabne. Predpokladáme, že ceny pšenice na budú na burze MATIF tento týždeň hýbať v prevažne bočnom pásme v okolí 210 - 215 EUR/t.

Kukurica:

Aprílový report WASDE potvrdil ďalší očakávaný úbytok zásob kukurice v USA, keď USDA upravilo svoj odhad koncoročníkových zásob plodiny 2020/21 nadol medzimesačne o 3,8 mil. ton na 34,3 mil. ton. Pripomeňme si, že kukurica vstupovala do aktuálneho ročníka s vlaňajšími letnými odhadmi (odhady z júla 2020) finálnych zásob 2020/21 v okolí 80 mil. ton. USDA vo svojom najnovšom odhade navýšilo očakávanie exportov kukurice z USA v sezóne 2020/21 na rekordných 68 mil. ton. Silné tempo exportov z USA potvrdili aj minulotýždňové dáta, keď hranice krajiny opustilo v priebehu týždňa 1,6 mil. ton komodity. Podporou cien kukurice je aktuálne aj vývoj počasia v Brazílii, kde podľa viacerých odborníkov nie sú čerstvo založené porasty kukurice druhej úrody safrinha vo veľmi priaznivej kondícii. Krajinu pritom naďalej na viacerých miestach trápi zrážkový deficit. Kukurica na burze CBoT minulý týždeň zaknihovala nové cenové maximum na 5,95 USD za bušel, následne však stratila časť ziskov, pričom i rastové momentum ceny stráca na svojej sile. To môže byť varovaním, že vo vzduchu sa črtá možná cenová korekcia komodity. Technická analýza cien však nám nateraz stále naznačuje, že komodita by mala mať dostatok síl vyšplhať sa k nami avizovanému cenovému cieľu na 6,2 USD za bušel. Otázkou je, či sa to podarí „na jeden záťah nahor“ alebo komodita najbližšie dni až týždne zaznamená dočasnú korekciu, ktorá jej dodá znovu sily pre pokus o nový útok na vyššie avizovaný cieľ. Na burze MATIF vidíme aktuálne kukuricu oscilovať v okolí 215 EUR/t, pričom najbližším cenovým cieľom komodity by mala byť méta 220 EUR/t. Ak sa pritom progres sejby plodiny v USA bude vyvíjať naďalej priaznivo a súčasne v Brazílii sa výraznejšie nezhoršia klimatické podmienky pre tvorbu druhej úrody safrinha, potom je dosť možné, že kukurica môže najbližší mesiac na MATIFe kulminovať práve v cenovom intervale 220 – 230 EUR/t. Samozrejme, celá sezóna na severnej pologuli je stále pred nami a tak sa toho môže veľa zmeniť. Je však pravdepodobné, že komodita do konca mája zaknihuje svoje sezónne maximum a následne bude mať priestor pre korekciu nižšie a to minimálne do júla, keď počasie prezradí viac o potenciáli budúcej úrody. Nezabudnime, že súčasné priaznivé ceny kukurice budú motivovať farmárov v USA navyšovať pestovateľské výmery, pričom reálne plochy sa napokon podľa nášho názoru môžu hýbať výrazne vyššie nad aktuálnym odhadom USDA (odhad USDA: 91,1 mil. akrov, náš odhad je nad 94 mil. akrov). Ako sme už avizovali, tento týždeň je v hre dočasná cenová korekcia kukurice, myslíme si však, že stále je tu o niečo vyššia šanca pre zaknihovanie nového cenového maxima komodity na burze CBoT a tým aj šanca pre rast cien kukurice na burze MATIF k 220 EUR/t.

Olejniny:

Aprílový WASDE report vyznel mierne negatívne pre ceny sóje. USDA síce potvrdilo pre USA naďalej tesnú bilanciu komodity, zvýšilo však odhad tohtoročníkovej produkcie sóje v Brazílii a to medzimesačne o 2 mil. ton na 136 mil. ton. V Brazílii pritom aktuálne žatva už finišuje, kým v Argentíne farmári momentálne zožali ešte len 4 % pestovateľských plôch plodiny. Čína potvrdzuje silný dopyt po komodite, keď v prvom kvartáli 2021 krajina doviezla v porovnaní s totožným kvartálom roka 2020 o 19 % viac sóje. Faktor silného dopytu Číny v kombinácii s očakávanými tesnými zásobami plodiny v USA na konci ročníku tak dávajú cenám sóje priestor pre ďalší rast. Prorastovo pre ceny pritom vyznievajú aj najnovšie odhady produkcie sóje v Argentíne, keď analytici Buenos Aires Grains Exchange znížili odhad produkcie krajiny už len na 43 mil. ton (aktuálna prognóza USDA je 47 mil. ton). Na druhej strane proti ďalšiemu rastu cien sa stavia prekvapivo silná tohtoročná produkcia Brazílie. Otázka tak vyvstáva, ktorý fundament vyhrá a potiahne ceny jedným alebo druhým smerom. Treba povedať, že na burze CBoT sója aktuálne už len tak-tak drží svoj rastový trend a momentálne hrozí, že prorastovú trendovú líniu komodita môže stratiť, čo jej otvorí priestor pre pokles z aktuálnych 13,9 USD za bušel do pásma 13 – 13,3 USD za bušel. Rysuje sa nám tu tak zvýšené riziko, že komodita môže najbližšie dni korigovať nižšie a zrejme potom nižšie stiahne i ceny repky, kukurice a i pšenice. Na druhej strane sejba sóje v USA stále ešte nezačala a to môže byť v kombinácii s extrémne silným dopytom po rastlinných olejoch vo svete dostatočným dôvodom pre to, aby si sója udržala rastový trend a pokúsila sa do polovice, resp. konca mája o atak na nami avizovaný cenový cieľ 15,3 USD za bušel.

Podporou v tom by jej mohli byť aj ceny repky. Minulotýždňové mrazy v Európe nastolili na trh otázku, či nedošlo k poškodeniu časti porastov repky, ktorá sa práve začínala dostávať do fázy kvitnutia. Studené počasie má pritom v časti Európy vrátane Slovenska pretrvávať aj najbližšie dni. Už teraz je zreteľné, že kvôli medziročnej stagnácii pestovateľských plôch nemôžeme v EÚ očakávať toto leto nadštandardnú úrodu repky a ako vieme, citeľný pokles plôch eviduje i Ukrajina. Repka tak má najbližšie týždne stále potenciál sa vzopäť ešte k jednému masívnemu nárastu svojej ceny smerom k novým rekordom. AGROMAGAZÍN predpokladá, že celý olejninový komplex by mohol takýto cenový vzostup zaznamenať v najbližších týždňoch. Treba však povedať, že ak si sója najbližšie dni neudrží svoj rastový trend, potom môže korigovať nadol a stiahnuť nižšie i ceny repky. Ak by ale i alternatívne došlo k tejto cenovej korekcii, naďalej predpokladáme, že pôjde o dočasný trend a ako sója, tak i repka sa ešte pokúsia do konca mája o cenový vzostup na nové maximá. Dobrým prorastovým signálom pre ceny repky (MATIF) bude, ak sa komodite podarí znovu dostať nad 515 EUR/t. Pre aktuálny týždeň vzhľadom na evidentnú stratu rastového momenta pri olejninách mierne rozširujeme odhad nášho cenového intervalu repky očakávaného na konci týždňa.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 15. týždňa 2021: pšenica 208 – 220 EUR/t, kukurica 210 – 220 EUR/t, repka 490 – 515 EUR/t.

Zookomodity:

Jatočné ošípané:

Ceny jatočných ošípaných v Európe potvrdzujú zastabilizovaný trend. Nemecké ceny ostávajú na 1,50 EUR/kg jat. hm., pričom aj dnešná aukcia na burze ISN v Nemecku, kde boli ošípané zobchodované pri medzitýždenne nezmenenej cene 1,54 EUR/kg jat. hm. ďalej poukazuje na ďalšie pokračovanie stabilnej cenotvorby. Dánske ceny jatočných ošípaných ostávajú rovnako nezmenené na 1,54 EUR/kg jat. hm. Predpokladáme tak, že i slovenské farmárske ceny komodity ostanú medzitýždenne zastabilizované v pásme 1,51 – 1,56 EUR/kg jat. hm. Dobrou správou je, že čínske ceny živých ošípaných v ostatných dňoch znovu posilňujú, keď na burze Dalian medzitýždenne pridali 76 EUR/t živej hmotnosti, čím posilnili na 3544 EUR/t živej hmotnosti. Report o čínskych farmárskych cien z úvodu apríla hovorí o poklese ceny o 19 euroent/kg jat. hm. na 3,36 EUR/kg jat. hm., no ako nám naznačujú dnešné dáta z burzy, aj farmárske ceny v Číne by sa mali zotaviť. Rovnako tak v USA pokračovali ceny jatočných ošípaných v ostatnom týždni v raste. Ceny futures jatočných polovičiek na burze CME medzitýždenne posilnili o 0,4 % na 2,34 USD/kg jat. hm., kým farmárske ceny v kľúčových chovateľských štátoch Iowa a Minnesota vzrástli o 1,9 % na 2,24 USD/kg jat. hm. Čínski importéri by tak mali vnímať súčasné európske ceny naďalej ako atraktívne a tým ďalej dopytovať bravčovinu, čo dáva sľubné predpoklady pre ďalší vzostup cien jatočných ošípaných v ďalšom období.

Jatočný HD:

Nemecké ceny jatočných býkov ako aj kráv tento týždeň zhodne rastú o 5 eurocent/kg jat. hm. (trieda R3), čo znamená, že cena jatočných kráv sa zaokrúhlila na 3 EUR/kg jat. hm. a cena býkov stúpla na 3,95 EUR/kg jat. hm. Priaznivý trend by tak mohli pocítiť aj slovenskí chovatelia.

Mlieko:

Európske ceny mliečnych komodít v ostatnom týždni zaznamenávali prevažne rastový trend, pričom ťahúňom boli vyššie ceny mliečnych bielkovín. Ceny európskeho masla na burze EEX v Nemecku medzitýždenne stagnovali na cene 4170 EUR/t, zatiaľ čo ceny sušeného odtučneného mlieka posilnili o 55 EUR/t na dnešných 2560 EUR/t. Teoretická cena mlieka je tak o 1,3 % vyššie ako pred týždňom, konkrétne na 38,78 EUR/100 kg. Nemecké spotové ceny mlieka v minulom týždni zaznamenali mierny pokles o 0,5 EUR/100 kg do pásma 34,5 až 35,5 EUR/100 kg, zatiaľ čo ceny v Holandsku ostali zafixované na 36 EUR/100 kg. Americké ceny mlieka medzitýždenne posilnili o 2,3 % na 39,37 USD/100 kg. Aktuálne dianie na trhu tak naďalej poukazuje na nami avizovaný trend postupného vzostupu cien surového kravského mlieka v SR do intervalu 33,5 až 34,5 EUR/100 kg.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Apríl 2021: 33,18 EUR/100 kg, máj 2021: 33,86 EUR/100 kg, jún 2021: 34,20 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Apríl 2021: 33,26 EUR/100 kg, máj 2021: 34,05 EUR/100 kg, jún 2021: 34,55 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ceny ropy Brent na globálnych trhoch medzitýždenne posilnili o 1 USD/barel na 64 USD/barel po tom, čo Medzinárodný menový fond zvýšil svoj odhad rastu globálnej ekonomiky v roku 2021 z 3,2 na 4 %. Ropa sa však naďalej hýbe v pásme konsolidácie a nateraz nie je stále známe, ktorým smerom sa najbližšie obdobie vydá. Treba však povedať, že z celosvetového hľadiska znovu exponenciálne rastú prípady COVID-19 a to hlavne v Brazílii a Indii. Zavádzaniu nových obmedzení sa pritom nevyhli ani niektoré krajiny západnej Európy. To zrejme bude naďalej vzbudzovať obavy zo strany investorov, keďže aktuálny vývoj môže dočasne spomaliť dopyt po rope. I preto stále s väčšou pravdepodobnosťou očakávame, že v najbližších týždňoch sa ceny ropy pozrú na nižšie úrovne. Brent by mohol poklesnúť k 57 USD za barel. Aktuálne ale cena komodity ostáva v bočnom cenovom pásme, čo nateraz naznačuje na stabilný cenový vývoj v okolí 62-64 USD za barel.

Prevažne stagnácia cien ropy v ostatnom týždni sa postarala len o minimálne cenové pohyby PHM na európskych burzách. I preto očakávame, že tento týždeň sa budú v SR ceny nafty naďalej hýbať v okolí 1,15 EUR/l a ceny benzínu natural 95 zostanú na 1,34 EUR/l.

/AGROBIZNIS/Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

AGBIZ-kuhn-axis-300x600

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov