logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

videozóna AGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 28. týždeň 2019

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 28. týždeň 2019

/AGROBIZNIS/

Plodiny:
Ceny plodín sa na globálnych burzách v uplynulom týždni hýbali obidvomi smermi.

Kukurici sa podarilo vymazať časť strát po prekvapivom reporte USDA z konca júna, pšenica pokračovala v zostupe nižšie. Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 3 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 175 EUR/t. Cena kukurice na MATIFe medzitýždenne posilnila o 2 EUR/t na dnešných 178 EUR/t a repka si prilepšila posilnením o 1 EUR/t na cenu 365 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne oslabila o 1 EUR/t na 305 EUR/t. Cena čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) na burze CBoT medzitýždenne oslabila o 1 EUR/t na 174 EUR/t, zatiaľ čo cena americkej mäkkej pšenice stagnovala na 167 EUR/t. Cena kukurice na burze CBoT medzitýždenne posilnila o 9 EUR/t na 154 EUR/t a sója korigovala nadol o 2 EUR/t na 290 EUR/t.
Na európskom kontinente ako aj v USA sa už začala žatva ozimín, pričom pri pšenici sú hlásené premenlivé výsledky. K 5.7. dosahuje priemerný hektárový výnos zozbieranej pšenice v Rusku 4,1 t/ha, čo je o 0,2 t/ha viac v porovnaní s minulým rokom. Naproti tomu región Volgy hlási medziročne o 8 až 15 % nižšiu produkciu komodity. Odhady produkcie pšenice majú klesajúcu tendenciu i v EÚ. Analytici Stratégie Grains najčerstvejšie okresali odhad produkcie Nemecka a Poľska kvôli horúcemu a zrážkovo skúpemu júnu nadol sumárne o 1,2 mil. ton, čo signalizuje, že produkcia pšenice v EÚ nebude až tak vysoká ako sa očakávalo počas júna. Stále však veľa indícií naznačuje na to, že tohtoročná produkcia pšenice vo svete bude rekordná. Uvidíme, s akým odhadom produkcie vyjde vo štvrtok vo svojom pravidelnom mesačnom reporte WASDE Americké ministerstvo pre poľnohospodárstvo (USDA).
Účastníci trhov sa však pri WASDE budú zrejme viac orientovať na čísla týkajúce sa kukurice a sóje a to  predovšetkým očakávaných zberových plôch týchto dvoch plodín v USA. Analytici odhadujú, že USDA medzimesačne zníži svoj odhad zberovej plochy kukurice na zrno v USA na 82,5 mil. akrov a tiež mierne zníži odhad hektárového výnosu na 164,8 bušelov na aker (10,34 t/ha), keďže sejba kukurice prebehla túto sezónu s veľkým meškaním. Platí to i pre sóju, kde bolo ku koncu minulého týždňa zasiatych stále len 96 % plánovaných výmer. Čo sa týka kondície, USDA včera navýšilo podiel porastov v dobrej až excelentnej kondícii o 1 % na 57 %, pri sóji v dobrej až excelentnej kondícii 53 % porastov, o 1 % menej ako pred týždňom. Zaujímavá situácia sa črtá pri kukurici aj v Číne, kde miestny atašé USDA znížil tohtoročný odhad produkcie Číny tento rok na 230 mil. ton, čo je o 24 mil. ton menej oproti nateraz aktuálnemu oficiálnemu odhadu USDA kvôli škodám spôsobeným škodcom Spodoptera, ktorý likviduje porasty už v troch provinciách krajiny. Kukuricu tak čaká náročná sezóna vo svete, ktorá ešte môže priniesť množstvo zaujímavých zvratov. Aktuálne však očakávanie silnej úrody pšenice a včerajšia správa o zlepšení kondície kukurice v USA môže najbližšie dni tlačiť na pokles cien celého plodinového komplexu vrátane kukurice a sóje. Nepredpokladáme ale, že by malo ísť o trvalejší trend, nakoľko predovšetkým pri úrode jarín (kukurica, sója) visí vo vzduchu veľa otáznikov. Zdá sa však, že najbližšie dni uvidíme na burze MATIF pokles cien pšenice k 165 – 166 EUR/t, čo je najbližšia úroveň rezistencie pre plodinu. Kukurica by nemala výraznejšie korigovať nadol, no i tu nie je vylúčený dočasný pokles cien do pásma 170 – 175 EUR/t (resp. 4,1 – 4,2 USD/bušel na burze CBoT).
Olejniny sú pritom samostatnou kapitolou. USDA by totiž mohlo vo štvrtkovom WASDE reporte citeľnejšie znížiť odhad tohtoročnej produkcie sóje v USA (analytici odhadujú medzimesačné zníženie odhadu produkcie o 7 %), čo by mohlo cenám sóje pomôcť zamieriť na vyššie úrovne. Profitovať na tom by mohla i repka, obzvlášť po tom, čo v EÚ sa očakáva tohtoročná produkcia komodity pod 18 mil. ton. Prekvapiť môže i kukurica v rámci reportu a tak je možné, že plodiny nastúpia po štvrtkovom zverejnení WASDE znovu na rastový trend. Aktuálne sú však investori opatrní a i preto je najbližšie dni stále v hre pohyb cien do obidvoch strán.
Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 28. týždňa 2019: pšenica 165 – 170 EUR/t, kukurica 172 – 179 EUR/t, repka 365 – 370 EUR/t.
Zookomodity:
Ceny jatočných ošípaných v Nemecku tento týždeň ostávajú nezmenené na 1,83 EUR/kg jat. hm. a rovnako to platí aj pre ceny Dánsku, ktoré sú zafixované na 1,71 EUR/kg jat. hm. Rast produkcie v USA dočasne tlačí na nižšie úrovne ceny komodity v krajine, pričom ceny futures kontraktov jatočných polovičiek v USA medzitýždenne poklesli o 3,2 % na 1,68 USD/kg jat. hm. a farmárske ceny v štátoch Iowa a Minnesota korigovali nadol o 3 % na 1,49 USD/kg jat. hm. Aktualizované dáta cien z Číny z konca júna hovoria o náraste miestnych cien ošípaných o 20 eurocent/kg jat. hm., keď ceny v Číne dosiahli hodnotu 2,17 EUR/kg jat. hm. Zdá sa tak byť len otázkou času, kedy ceny komodity v EÚ znovu nastúpia na prorastový trend. Predpokladáme, že tento týždeň farmárske ceny jatočných ošípaných budú v SR naďalej stagnovať v pásme 1,82 – 1,88 EUR/kg jat. hm.
Cena jatočného dobytka v Nemecku v tomto týždni korigujú nadol zhodne pri jatočných kravách ako aj jatočných býkoch o 3 eurocent/kg jat. hm. na 3,00 EUR/kg jat. hm. (jat. kravy, R3), resp. 3,39 EUR/kg jat. hm. (jat. býky, R3)
Mliečne komodity v sumárnom hodnotení zaznamenávajú pozitívny vývoj. Ceny masla na burze EEX v EÚ síce medzitýždenne poklesli o 100 EUR/t na 3800 EUR/t, no súčasne rástli ceny SOM o 33 EUR/t na 2128 EUR/t, čo medzitýždenne poslalo teoretickú cenu mlieka v EÚ nadol len o 0,2 % na 32,67 EUR/100 kg. Spotové ceny mlieka v Nemecku posilnili o 1 až 4 EUR/100 kg do pásma 34,5 až 39,5 EUR/100 kg po tom, čo v krajine spomaľujú dodávky mlieka, ktoré boli za 26. týždeň 2019 o 2,7 % nižšie v porovnaní s totožným obdobím roka predtým. Spotové ceny v Holandsku v uplynulom týždni na medzitýždennej báze posilnili o 1 EUR/100 kg na 34,5 EUR/100 kg. Ceny mlieka v USA pokračujú v raste, pričom za ostatný týždeň pridali 2,3 %, keď posilnili na 39,30 USD/100 kg. Aktuálny vývoj tak naznačuje, že po nedávnej miernej korekcii farmárskych cien mlieka v SR by tie mali v nasledujúcom období dokázať vymazať svoje straty, ktoré zaznamenali počas júna. Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): júl 2019: 31,50 EUR/100 kg, august 2019: 32,40 EUR/100 kg, september 2019: 32,45 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): júl 2019: 31,10 EUR/100 kg, august 2019: 32,10 EUR/100 kg, september 2019: 32,40 EUR/100 kg.
Ropa a PHM:
Ropa Brent medzitýždenne posilnila o 1 USD/barel na 64 USD za barel po tom, čo geopolitické tenzie na Blízkom východe prevážili obavy z poklesu dopytu po rope z titulu rizika spomaľovania svetovej ekonomiky. Irán pohrozil, že obnovil obohacovanie uránu nad povolený limit, čo stupňuje napätie medzi krajinou v USA. Ceny ropy podporilo aj Rusko, ktoré sa naďalej drží dohody so združením OPEC znižovať produkciu ropy o 1,2 mil. barelov denne v záujme stabilizovať globálny trh s komoditou. Rusko malo navyše nedávno problém s čistotou transportovanej ropy cez ropovod Družba, vďaka čomu produkcia ropy v krajine v úvode júla poklesla na trojročné minimum. Ropa Brent tak po minulotýždňovom dramatickom prepade svojej ceny sa dokázala zastabilizovať a zdá sa, že sa chce trvalejšie usadiť v súčasnom obchodnom pásme medzi 60 až 70 USD za barel.
Stabilizácia cien ropy počas uplynulého týždňa viedla len k miernym medzitýždenným pohybom spotových cien PHM v EÚ. Predpokladáme, že tento týždeň by sme mohli v SR vidieť stabilné ceny palív. Cena nafty by mala zostať na 1,225 EUR/l a cena benzínu natural 95 na 1,35 EUR/l.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov