logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

trhy a ceny komodity AGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 37. týždeň 2017

AGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 37. týždeň 2017

Plodiny: Ceny plodín s výnimkou repky sa počas uplynulého týždňa príliš nemenili. Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 1 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 159 EUR/t. Cena kukurice oslabila o 2 EUR/t na dnešných 157 EUR/t, zatiaľ čo ceny repky poklesli až o 8 EUR/t na 361 EUR/t. Na burze v Chicagu medzitýždenne klesli ceny americkej mäkkej pšenice o 2 EUR/t na 133 EUR/t,

 

kým pšenica EÚ sa obchodovala pri nezmenenom kurze 163 EUR/t. Ceny kukurice na CBoT stagnovali na 118 EUR/t a ceny sóje posilnili o 2 EUR/t na 295 EUR/t. Ranou pod pás pre ceny repky bolo koncotýždňové rozhodnutie EÚ o znížení importného cla pre dovoz argentínskej bionafty, čo by mohlo priniesť nárast importov komodity do spoločenstva. Navyše nedávno USA zvýšili sadzby ciel pre argentínsku bionaftu, čo môže byť ďalším dôvodom, prečo by sa mohli dodávky komodity z Argentíny do USA preorientovať dominantnejšie na trh EÚ. Menší dopyt po bionafte vyrobenej v EÚ tak môže znamenať i nižší dopyt po samotnej repke. Z pohľadu technickej analýzy cenového grafu sa repka vymanila z trojuholníka smerom nadol, čo komodite otvára priestor pre pokles do pásma 350 – 360 EUR/t. No ako už dlho avizujeme, na úrovni 350 EUR/t na komoditu čaká silná úroveň podpory, pričom nepredpokladáme, že by ju repka mala podliezť. Skôr naopak. Už dnes USDA pripravuje zverejnenie septembrového reportu o Odhade svetovej produkcie agrokomodít (WASDE), kde by mohlo dôjsť k redukcii odhadu tohtoročnej produkcie sóje v USA. To by mohlo stimulovať sóju k rastu a tento vývoj by následne mohol zastabilizovať i ceny repky. Vo WASDE sa predpokladá, že ministerstvo zníži i odhad tohtoročnej očakávanej produkcie kukurice v USA, takže i táto komodita by technicky mohla získať nejaké fundamentálne palivo pre následný rast. Otázky vyvstávajú nad pšenicou. Na jednej strane AGROMAGAZÍN očakáva medzimesačný pokles odhadu produkcie pre Austráliu a Kanadu, no tento výpadok môže byť suplovaný navýšením produkcie Ruska. Bude tak zaujímavé sledovať, ktorým smerom sa trhy po dnešnom večeri vydajú. V každom prípade pre nastolenie rastu bude potrebné, aby USDA citeľnejšie znížila tohtoročnú očakávanú produkciu jarín v USA. Z pohľadu nastavenia špekulatívnych investorov to síce na rast cien nevyzerá, keďže títo v uplynulom týždni zvyšovali svoje stávky na ďalší pokles cien kukurice i pšenice (otvárali krátke pozície), no pri sóji došlo, naopak, k miernemu poklesu počtu čistých krátkych pozícií. AGROMAGAZÍN predpokladá, že šance na nastolenie aspoň mierneho rastového trendu po zverejnení reportu tu sú. Pravdou však je, že z pohľadu technickej analýzy cenovej štruktúry grafov plodín sa tieto naďalej nachádzajú v poklesnom trende, i keď už postupne badať prvky stabilizácie cien. WASDE report tak môže poslať ceny plodín obidvomi smermi v závislosti od toho ako bude nastavený na odhad americkej produkcie jarín. Keďže sa prikláňame skôr k odhadu zredukovania produkcie plodín v kľúčových pestovateľských regiónoch, nastavujeme naše očakávané koncotýždňové ceny plodín o niečo vyššie v porovnaní so súčasnosťou. Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 37. týždňa 2017: pšenica a kukurica 160 – 165 EUR/t, repka 365 – 370 EUR/t.

Zookomodity: Ceny jatočných ošípaných v EÚ si držia svoju cenovú líniu i v aktuálnom týždni. Ceny sa nemenia v Nemecku, kde stagnujú na 1,70 EUR/ kg jat. hm. a štyri týždne sa nezmenili ani dánske ceny, ktoré sú usídlené na značke 1,58 EUR/kg jat. hm. Tlak na pokles cien ale pokračuje na exportnom trhu, pričom americké ceny ošípaných v ostatnom týždni stratili ďalších 5,2 % zo svojej ceny, keď sa komodita dnes obchoduje za 1,34 USD za kg jat. hm. A tak i keď predpokladáme, že tento týždeň budú v SR ceny jatočných ošípaných stagnovať v pásme 1,68 – 1,74 EUR/kg jat. hm., do budúcnosti vidíme čoraz väčší priestor pre započatie cenovej korekcie komodity. Vzhľadom na skutočnosť, že produkcia ošípaných v EÚ je medziročne nižšia, korekcia by ale nemusela byť výrazná. Ceny jatočného dobytka v Nemecku sa tento týždeň menili len mierne. Klesli ceny jatočných kráv triedy R3 o 1 eurocent/kg jat. hm. na 3,22 EUR/kg jat. hm., zatiaľ čo ceny jatočných býkov triedy R3 stagnujú na 3,85 EUR/kg jat. hm.

Mainstreamová story okolo nedostatku masla v EÚ sa nejako nateraz neprejavuje na raste farmárskych cien mlieka. Keďže ale slovenské mliekarne od septembra dostávajú za komoditu od obchodníkov viac peňazí, mohli by sme tento mesiac vidieť i citeľnejší nárast nákupných cien surového kravského mlieka. Kým ceny masla v EÚ atakujú métu 7000 EUR/t, ceny sušených mliek začínajú klesať. Teoretická cena mlieka vypočítaná z cien masla a SOM v Nemecku tento týždeň klesá medzitýždenne o 0,6 % na 44,57 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka za 35. týždeň 2017 pritom boli už o 1,6 % vyššie v porovnaní s vlaňajškom. Spotové ceny mlieka v Nemecku v uplynulom týždni stagnovali v pásme 42 až 42,5 EUR/100 kg, zatiaľ čo v Holandsku klesli o 1 EUR/100 kg na 43,50 EUR/100 kg. Na americkom trhu s mliekom sme v uplynulom týždni videli korekciu cien nadol a to napriek tomu, že i tu sa diskutovalo o nedostatku masla. Ceny mlieka v USA klesli medzitýždenne o 3,5 % na 34,79 USD/100 kg. Predpokladáme, že svetové ceny mliečnych komodít budú pokračovať vo fáze stagnácie až možnej miernej korekcie, no ceny mlieka vyplácané farmárom budú naďalej reagovať na ich predchádzajúci rast a teda by mali naďalej stúpať. Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): september 2017: 33,14 EUR/100 kg, október 2017: 33,45 EUR/100 kg, november 2017: 33,50 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): september 2017: 32,63 EUR/100 kg, október 2017: 33,03 EUR/100 kg, november 2017: 33,28 EUR/100 kg.

Ropa a PHM: Ceny ropy Brent v uplynulom týždni stagnovali na úrovni 54 USD za barel. Rafinérie v Texase sa po hurikáne Harvey postupne rozbiehajú, no USA počas víkendu čelili ďalšiemu hurikánu Irma. Kým zásoby ropy v USA narástli, zásoby ropných produktov klesli. Dopad hurikánov na cenu ropy je aktuálne nejasný. Na jednej strane prerušené dodávky ropy a hlavne produktov z nich vyrobených môžu ceny dvíhať. Na druhej strane dočasný dopyt po týchto komoditách v dôsledku spôsobených škôd môže klesnúť. Z technického pohľadu si však ropa Brent naďalej kliesni cestu nahor k 56 USD za barel, pričom predpokladáme, že tento týždeň by mohla komodita dosiahnuť na tohtoročné cenové maximá, ktoré ležia práve na tejto cenovej hladine. Dopomôcť k tomu by jej mala i správa o spomalení produkcie ropy členov OPEC, ktorí v auguste dodávali na trh 32,76 mil. barelov ropy denne, čo je o 0,08 mil. barelov menej ako mesiac predtým a súčasne menej, než predstavoval dopyt. Nárast cien PHM v Rotterdame sa už prejavil i na našich čerpacích staniciach, pričom podľa očakávaní sme videli citeľnejší vzostup práve pri cenách benzínov. Tento týždeň by mohli ceny PHM v SR stagnovať na 1,11 EUR/l pri nafte a 1,31 EUR/l pri benzíne natural 95.

/AGROBIZNIS/

Update: Práve bol zverejnený report WASDE. USDA prekvapivo znovu navýšilo očakávanú produkciu jarín v USA a tiež svetovú produkciu pšenice kvôli skokovému nárastu produkcie Ruska. Ceny plodín klesajú. Viac informácií k reportu prinesieme v zajtrajšom spravodajstve.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov