logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

trhy a ceny energie Saxo Bank: Posun ceny ropy k 60 USD za barel

Saxo Bank: Posun ceny ropy k 60 USD za barel

Zatiaľ čo v prvom kvartáli roku 2017 je pravdepodobné, že cena ropy Brent sa bude obchodovať nad 50 USD za barel, účastníci trhu začnú čoraz viac svojej pozornosti venovať tomu, či producenti znížia svoju produkciu, tak ako sa dohodli na konci roku 2016. Berúc do úvahy z historického hľadiska zlú povesť členov OPEC pri napĺňaní vyhlásených produkčných cieľov, potenciálu ďalšieho zvýšenia produkcie ropy v Líbyi, Nigérii ako aj kolektívnej reakcii amerických producentov bridlicovej ropy na vyššie ceny, vidíme v druhom kvartáli 2017 priestor pre vytvorenie nového tlaku na pokles cien.

Predpokladáme, že ako členovia, tak i nečlenovia OPEC znížia svoju produkciu, no neznížia ju až o také množstvo, na ktorom sa koncom roka 2016 dohodli. Tento vývoj tak pravdepodobne spomalí proces vyrovnania ponuky s dopytom na trhu, čo súčasne vytvorí dodatočné riziká pre korekcie cien ropy v priebehu roka.

Makroekonomický vývoj bude taktiež zohrávať špecifickú úlohu pri cenotvorbe ropy. Prezidentské voľby v USA vyhral Donald Trump aj prostredníctvom sľubov zníženia daňového zaťaženia ako aj zvýšenia výdavkov na infraštruktúru s cieľom naštartovať americkú ekonomiku. Tieto sľuby doteraz viedli k posilneniu USD a súčasne k spusteniu odlivu financií z dlhopisov a vytvorenia budúcich vyšších inflačných očakávaní. Riziko protekcionizmu, silný dolár a rastúce náklady na financovanie môžu potenciálne vytvoriť problém v niektorých rozvíjajúcich sa ekonomikách (emerging markets), čo následne môže mať dôsledky aj na dopyt po rope.

Berúc do úvahy všetky vyššie spomenuté faktory vidíme priestor pre rast priemernej ceny ropy Brent z 45 USD za barel v roku 2016 na priemernú cenu 54 USD/barel v roku 2017. Najvyššia cena v priebehu roka 2017 bude pravdepodobne dosiahnutá v jeho závere. V tomto období môže cena ropy Brent vzrásť na 60 USD za barel, čo signalizuje dodatočný rastový potenciál o 5 % v porovnaní so súčasnou cenou ropy Brent, za ktorú sa momentálne obchoduje decembrový kontrakt 2017 tejto komodity.

Ole S. Hansen,

autor je hlavný komoditný stratég investičnej banky Saxo Bank.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov