logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

trhy a ceny energie Saxo Bank: Rok 2016 bude pre ropu znovu náročný

Saxo Bank: Rok 2016 bude pre ropu znovu náročný

Na decembrovom stretnutí sa členovia OPEC (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu) dohodli na udržaní svojej výrobnej kvóty. Súčasne nepadlo žiadne slovo o tom ako sa kartel chce vyrovnať s dodatočnými dodávkami Iránu, ktoré majú začať prúdiť na trh už v úvode roka 2016. Vzhľadom na to, že aktuálne nebadať žiadne náznaky spomalenia produkcie krajín mimo združenia OPEC, predovšetkým USA a Ruska, krátkodobý výhľad budúcich cien ropy ostáva naďalej negatívny.

 

Prvý kvartál roka 2016 bude pravdepodobne najnáročnejší, keď uvidíme prúdiť na trh rastúce dodávky Iránu a sezónny nárast zásob v USA, čo ponechá globálne zásoby na veľmi vysokých a do istej miery až neudržateľných úrovniach.

Vďaka nízkym cenám ropy by však mohol postupne narastať dopyt. Nízke ceny súčasne znižujú počty aktívnych ropných veží v USA, čo by sa mohlo postupne prejaviť v podobe nižšej produkcie. Súčasne na trhu vidíme rekordnú tvorbu krátkych pozícií (stávky na pokles ceny) zo strany špekulatívnych investorov ako pri rope WTI (USA) tak i Brent, čo napriek aktuálne otrasným fundamentom trhu môže brániť v pokračovaní výraznejšieho poklesu cien ropy.

Odhliadnuc na obdobia výberu ziskov zo strany špekulatívnych investorov (ktoré povedú ku krátkodobým periódam rastu ceny) predpokladáme, že ceny ropy ostanú počas prvej polovice roka 2016 pod tlakom, no ako sa budeme postupne blížiť ku koncu roku, globálne prebytky ropy sa začnú postupne zmenšovať. To umožní cenám ropy Brent dostať sa späť k úrovni 60 USD za barel, pričom cena ropy WTI by mohla posilniť k méte 57 USD za barel.

Podporou budúcich cien ropy môžu byť aj geopolitické tenzie predovšetkým v Sýrii a okolí, do ktorých je zainteresovaných množstvo krajín sveta, z ktorých má každá individuálnu agendu, čo vytvára na trhu nervózne pozadie.

O. Sloth Hansen,

Autor je hlavný komoditný stratég investičnej banky Saxo Bank

Celú analýzu vývoja očakávaných cien ropy od Saxo Bank nájdete už čoskoro v ročenke AGROBIZNIS 2016.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov