logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

trhy a ceny energie Produkcia etanolu stabilná napriek klesajúcej cene

Produkcia etanolu stabilná napriek klesajúcej cene

USA aj počas januára pokračujú v stabilnej produkcii bioetanolu z kukurice a to napriek tomu, že ceny bioetanolu od začiatku roka poklesli už o 22 %.

Za poklesom cien bioetanolu stojí pokles cien ropy, ktorá zlacňuje aj ceny benzínov. Práve bioetanol je hlavnou biozložkou, ktorá sa do benzínov primiešava. Produkcia bioetanolu za prvé dva týždne v USA dosiahla 979 tis. barelov denne, pričom toto tempo výroby zodpovedá ročnej spotrebe kukurice na výrobu bioetanolu na úrovni 138 mil. ton. USDA pritom v ročníku 2014/15 očakáva spotrebu kukurice pre výrobu bioetanolu na úrovni 133,5 mil. ton, čo naznačuje, že súčasné tempo spotreby kukurice pre výrobu etanolu je vyššie ako sa predpokladá. Ak toto tempo vydrží naďalej, USDA bude musieť prehodnotiť očakávané stavy koncoročníkových zásob kukurice nadol, čo by malo byť podporou cien kukurice. Otázne ale je, či si USA udržia súčasné tempo produkcie bioetanolu, keďže od začiatku roka v USA badať citeľný nárast zásob bioetanolu, čo signalizuje pomalší dopyt v porovnaní so súčasnou výrobou. V druhej dekáde januára mali USA v skladoch 20,38 mil. barelov bioetanolu, čo je o 1,55 mil. barelov viac ako na konci roka 2014.

USA každoročne spotrebuje na výrobu bioetanolu približne 35 až 40 % celonárodnej produkcie kukurice, i preto dynamika produkcie a spotreby tohto biopaliva vplýva na celkovú cenotvorbu komodity na globálnych burzách.

/AGROBIZNIS/

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov