logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

trhy a ceny energie Ropa sa možno dočká korekcie

Ropa sa možno dočká korekcie

Ropa Brent v uplynulom týždni zostúpila zo svojich takmer trojmesačných maxím.

Pozornosť sa totiž presunula z dopytu investorov, ktorý je ťahaný rastúcimi akciovými trhmi a všeobecne priaznivým investičným prostredím, na správy o tom, že Saudská Arábia v decembri obmedzila svoju ropnú produkciu na najnižšiu hodnotu za posledných 25 rokov. Dôsledkom zníženej saudskej produkcie je vyššia voľná kapacita, ktorú by bolo možné v budúcnosti použiť ako záplatu v prípade výpadku dodávok. Nižší dovoz zo strany Spojených štátov potom znamená, že je vo svete k dispozícii viac ropy. Tá by potom mohla pokryť predovšetkým stále narastajúci dopyt z rozvojových krajín.
Ak sa inflácia v Číne zdvihne viac, než sa čakalo, obmedzí to schopnosť tamojšej vlády podporovať ekonomický rast. A pretože by dopyt Číny po rope mal tento rok dosiahnuť takmer polovicu rastu celkového svetového dopytu, mohli by akékoľvek zmeny viesť k prebytku zásob. To by potom v konečnom dôsledku mohlo viesť k nižším cenám ropy.
K prvému januáru držali finanční manažéri tiež množstvo čistých dlhých pozícií, ktoré mohli prekonať len hodnoty z minulého marca. Vtedy situácia okolo iránskych sankcií vyhnala cenu ropy Brent nad 123 dolárov za barel. Avšak navýšenie pozícií v čase, keď má cena ropy len obmedzený potenciál k rastu, by mohlo viesť k návratu cien do nižších úrovní. Ropa sa podľa nás bude obchodovať v pásme medzi 105 a 115 dolármi za barel. Súčasne ale pozorujeme aj krátkodobé riziko poklesu cien k dolnej hranici tohto rozpätia, čo sú dobré správy pre dolárového spotrebiteľa. Dolár bude totiž tiež klesať.
O. S. Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank
Zdroj: MediaDom

Viac informácií nájdete na:
http://sk.saxobank.com/futures-komodityCeny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

Rapool

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov