logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

trhy a ceny energie Ropa je nižšie vďaka vysokým zásobám a silnému doláru

Ropa je nižšie vďaka vysokým zásobám a silnému doláru

V uplynulom týždni klesla cena oboch typov ropy (Brent aj WTI), pričom ich pád zmiernili lepšie čísla z amerického trhu práce.

Podporu rope zobral silnejší dolár. Ďalšie predajný tlak potom prišiel po zverejnení týždenného stavu amerických energetických zásob, predovšetkým potom benzínu. Jeho zásoby rástli v týždennom rozmedzí najviac od teroristických útokov z 11. septembra. A za ďalšími predajmi stál aj zhoršený výhľad ECB pre rast európskej ekonomiky, ktorá predpokladá kladné čísla až v roku 2014.
Saudskoarabský minister pre ropný priemysel pred ďalším rokovaní organizácie OPEC, ktoré sa bude konať 12. decembra vo Viedni, opäť prejavil svoju spokojnosť so súčasnými cenami ropy. OPEC pritom bude nepochybne musieť výrazne znížiť produkciu ropy, pretože tá už je niekoľko mesiacov zvýšená. Svetová ponuka ropy pritom začína prekonávať dopyt, za čo môže hlavne prudký nárast v produkcii ropy v Spojených štátoch. Tá sa zdvihla najviac za posledných 20 rokov. A aj keď je nepravdepodobné, že svoj plán predstaví OPEC už na nadchádzajúcom rokovaní, zrejme k nemu dôjde na začiatku roka 2013. To má za následok zmenu v prístupe ropných trhov, pretože tradiční producenti ropy riskujú postupnú stratu svojho vplyvu. Väčšie množstvo voľnej kapacity bude pre všetkých dobrou správou, pretože sa zníži cenová volatilita ropy a zrejme sa zabráni aj tomu, aby v dohľadnej doby rástli jej ceny vyšším tempom.
Cena ropy Brent sa v minulom týždni vrátila späť pod 108,50 dolára a mohla by sa ustáliť v nižšom kanáli, ktorého stred by bol okolo 107 dolárov za barel. A to kvôli riziku, že na konci roka môže dôjsť k likvidácii dlhých pozícií zo strany špekulatívnych investorov.

Kontrakt na ropu Brent - Zdroj: Saxo Bank

Viac informácií nájdete na:
http://sk.saxobank.com/futures-komodityCeny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

Rapool

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov