logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

projekty agromagazínu súťaž naj Súťaž NAJ agro dievča, NAJ agro chlapec predstavuje najmladšiu generáciu budúcich poľnohospodárov

Súťaž NAJ agro dievča, NAJ agro chlapec predstavuje najmladšiu generáciu budúcich poľnohospodárov

Aké boli hlavné pohnútky vydavateľstva k tomu, aby vznikla súťaž NAJ agro dievča a NAJ agro chlapec?

Ján Huba (JH): Vo vydavateľstve sme si už pred niekoľkými rokmi uvedomili, že hlavnou výzvou budúcnosti agrosektora je potreba jeho omladenia. I preto sme vyšli s iniciatívou Mladí v AGROBIZNISe, prostredníctvom ktorej sa snažíme o širšie etablovanie sa mladých do slovenského agrobiznisu.

Sme radi, že sme získali na svoju stranu Združenie mladých podnikateľov Slovenska, ktorí nás utvrdzujú o zmysluplnosti celej tejto aktivity. Touto iniciatívou sme už v minulosti podporovali a propagovali študentov a doktorandov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity a povedali sme si, že by bolo vhodné túto oblasť rozšíriť aj o spoluprácu so strednými školami s poľnohospodárskym zameraním. Škôl, kde maturitný odbor súvisí s agrosektorom, je dovedna 19 a k tomu ďalšie školy bez maturity. Keďže týchto škôl nie je málo, bolo by komplikované s nimi sólovo komunikovať, takže sme hľadali riešenie, nejaký „trhák“, ktorý nám umožní úspešný prvý kontakt so všetkými týmito školami. Potrebovali sme vymyslieť niečo, čo budú títo mladí ľudia považovať za tak zaujímavé, že oni sami potlačia zdola na svojich pedagógov, aby sa škola do súťaže prihlásila. Preto sme zvolili akciu v podobe tejto súťaže, ktorá mala ambíciu zaujať nielen spomínané školy, ale aj médiá. Považujeme to za zaujímavý spôsob ako Slovensku ukázať, že tu máme stredné poľnohospodárske školy a v nich šikovných ľudí. Chceme ukázať, že sú tu múdri, pekní a sebavedomí mladí ľudia, ktorí chcú svoj život zasvätiť dorábaniu chleba.
No a určite je mi sympatické aj to, že do finále postúpili aj študenti, ktorí majú mozole z práce na poli. Karin Kôpková, ktorá skončila na 3. mieste, sa spoločne s mamou stará o 6 ha farmu. Michal Mikula má zase pocit, že sa doslova narodil v traktore, napriek tomu, že pochádza z nepoľnohospodárskej rodiny.
Celý rozhovor s iniciátorom súťaže NAJ agro dievča a NAJ agro chlapec J. Hubom ako aj víťazmi prvého ročníka tejto súťaže si môžete prečítať už čoskoro v AGROMAGAZÍNe 04/2013Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

agromanazer 2020

pottinger

AGBIZ-kuhn-axis-300x600

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov