Banner_Agobiznis_1000x150-2021

logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

projekty agromagazínu stratégie v poľnohosp. AGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 43. týždeň 2020

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 43. týždeň 2020

Plodiny:

Ceny obilnín na burzách v uplynulom týždni predviedli raketový rast.

Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 11 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 212 EUR/t.

 

Ceny kukurice posilnili rovnako o 11 EUR/t na dnešných 188 EUR/t. Repka zdražela o 1 EUR/t na 389 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne vzrástla o 7 EUR/t na 345 EUR/t. Čiernomorská pšenica (Rusko, Ukrajina) na burze CBoT za ostatný týždeň pridala 11 EUR/t, keď posilnila na 215 EUR/t a totožne o 11 EUR/t medzitýždenne vzrástli i ceny americkej mäkkej pšenice a to na 196 EUR/t. Cena kukurice na CBoT posilnila o 5 EUR/t na 135 EUR/t a sója zdražela o 7 EUR/t na 329 EUR/t.

Za pokračovaním rastu cien obilnín je naďalej komplikovaná situácia so zrážkami v Rusku. Včera v hlavnom pestovateľskom regióne Ruska Krasnodar síce po dlhej dobe padlo niekoľko milimetrov, predpoveď na ďalšie dni však ukazuje opäť na bezzrážkové obdobie. Naproti tomu severnejšie položené pestovateľské oblasti Ruska by sa mohli najbližší týždeň dočkať zrážok, podobne ako sa zrážok v uplynulom týždni dočkali aj farmári na Ukrajine. Na ceny pšenice však v Rusku aktuálne vplýva aj ďalší faktor – tým je naďalej slabnúca miestna mena voči doláru a euru. Oslabený ruský rubeľ dostal ruské ceny pšenice v niektorých regiónoch vnútrozemia na historické rekordy, čo začína komplikovať situáciu miestnym chovateľom. Najnovšie sa na vládu obrátila Hydinárska asociácia, ktorá žiada o zavedenie opatrení na kontrolu cien komodity. Pšenica na burze v Chicagu pritom vzrástla už na 5 ročné maximum, keď sa dostala cez 6,3 USD za bušel. Americkej pšenici pomáhajú nahor aj správy o tom, že Čína dopytuje túto sezónu viac pšenice. pravdou však je, že v tomto hospodárskom ročníku od júla po súčasnosť krajina nateraz doviezla 2,5 mil. ton pšenice, čo je medziročný nárast len o 3 %. Z pohľadu technickej analýzy však ceny pšenice na všetkých významných burzách ostávajú neodškriepiteľne naďalej v rastovom trende. Na burze MATIF sa komodita už dostala k nášmu avizovanému cenovému cieľovému intervalu medzi 210 – 218 EUR/t. Najbližšia rezistencia aktuálne leží na cene 218 EUR/t a ak v Rusku bude naďalej počasie komplikovať situáciu, komodita bude mať zrejme dostatok síl túto cenovú hladinu aj otestovať. Na druhej strane musíme mať stále na pamäti, že svetová ponuka pšenice je veľmi robustná a teda nateraz stále nemožno očakávať, že vysoké ceny pšenice tu ostanú natrvalo. Do ďalšej úrody je stále veľmi ďaleko a i preto naďalej upozorňujeme na realistickú možnosť cenovej korekcie pšenice späť do pásma 186 – 202 EUR/t.

Rast cien pšenice dodal rastové krídla aj cenám kukurice. Tú podporilo v raste popri technickom nákupe zo strany investorov aj doterajšie suché počasie v Južnej Amerike a taktiež poklesy odhadu tohtoročnej produkcie komodity vo Francúzsku a na Ukrajine (tu sa najnovšie očakáva produkcia na úrovni 32 mil. ton, čo je výrazne menej oproti letným očakávaniam na 39 mil. ton). Z pohľadu technickej analýzy ceny kukurice na MATIFe sa aj na naše prekvapenie pomerne hravo dostali cez silnú úroveň rezistencie na 183 EUR/t, čo komodite otvorilo priestor k rastu jej ceny k 198 EUR/t. I keď súčasný rastový trend podporuje scenár, že kukurica by sa mohla pozrieť až tak vysoko (aktuálne je už na 190 EUR/t), AGROMAGAZÍN v tomto momente vníma súčasné cenové relácie komodity dosť prekúpené, čo samo o sebe môže vyvolať tlak na výbery ziskov zo strany špekulatívnych investorov a tým viesť k poklesu cien. Napríklad na burze v Chicagu sa ceny pšenice blížia k dôležitej úrovne rezistencie na 4,12 USD/bušel (aktuálne 4,07 USD/bušel), jej dosiahnutie môže investorov motivovať k výberu ziskov. Navyše v predpovedi počasia na najbližší týždeň sú avizované výdatné zrážky pre hlavné pestovateľské regióny kukurice a sóje v Brazílii, čo môže byť ďalší motív k tomu, aby ceny na burzách obrátili trend. Rovnako tak súčasný priebeh žatvy kukurice i sóje v USA pokračuje vo veľmi rýchlom tempe a tak nemožno očakávať, takže prípadná podpora cien z titulu tohto faktoru je tiež málo pravdepodobná. Cenová korekcia v tomto momente sa tak javí ako realistická, pričom na burze MATIF sa najbližšia úroveň podpory ceny (t.j. úroveň, od ktorej by sa cena mohla znovu odraziť smerom k rastu) nachádza na 183 EUR/t.

Paradoxne olejniny, ktoré z pohľadu bilancie ponuky a dopytu vo viacerých regiónoch vykazujú podstatne tesnejšiu bilanciu ako obilniny, nedokázali v ostatnom týždni potiahnuť svoje ceny na vyššie úrovne. Ceny týchto plodín totiž brzdili klesajúce ceny rastlinných olejov, no predpokladáme, že i v tomto prípade ide len o dočasný trend. USA minulý týždeň pripravili na exporty 2,12 mil. ton sóje, čo naďalej potvrdzuje silné tempo vývozov. Okrem toho v Brazílii kvôli suchu mešká sejba sóje, keď farmári majú zasiatych len 6 % plánovanej výmery sóje, čo je výrazne menej ako dlhodobý priemer pre toto obdobie (17 %) a súčasne ide o najpomalšiu sejbu za ostatnú dekádu. Ako sme ale už avizovali, do regiónu by mali tento víkend doraziť pomerne bohaté zrážky, čo by mohlo progres sejby najbližšie týždne výrazne zrýchliť.

Z pohľadu cien repky bude nepochybne zaujímavou informáciou, že tohtoročné pestovateľské výmery komodity v EÚ – 27 + V. Británii (úroda 2021) majú dosiahnuť kumulatívne len 5,45 mil. ha, čo je o 20 tis. ha menej v porovnaní s rokom 2020. To i pri hektárovom výnose na úrovni dlhodobého priemeru (3,3 t/ha) naznačuje opäť na produkciu v okolí len 18 mil. ton, čo je historicky podpriemerné číslo.

Suché počasie v Rusku bude mať zrejme naďalej ambície ťahať ceny pšenice na burze MATIF k 218 EUR/t a vďaka tomu ceny kukurice môžu ostať nad 190 EUR/t, no upozorňujeme na rastúce riziko cenovej korekcie, ktorá môže nastať už tento týždeň. I preto v našej prognóze rozširujeme interval očakávaných cien pre koniec aktuálneho týždňa.

Očakávané ceny pšenice na burze MATIF na konci 43. týždňa 2020: pšenica 205 – 218 EUR/t, kukurica 183 – 195 EUR/t, repka 386 – 395 EUR/t.

Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných v Európe pokračujú v stagnácii po tom, čo Čína sa v rámci exportov naďalej viac orientuje na USA a navyše rastúca produkcia ázijskej krajiny začína postupne vyvíjať tlak na pokles domácich cien. Ceny ošípaných v Nemecku tento týždeň ostávajú na 1,27 EUR/kg jat. hm., ceny v Dánsku sa nemenia, keď miestni farmári realizujú komoditu za cenu 1,51 EUR/kg jat. hm. Rovnako tak na Slovensku sa ceny komodity snažia držať v okolí 1,36 - 1,40 EUR/kg jat. hm., no keďže v okolitých krajinách oslabujú miestne meny voči euru, tieto krajiny získavajú v rámci cien konkurenčnú výhodu, čo môže najbližšie obdobie aj pri stagnujúcich cenách v EÚ vyvíjať mierny tlak na ďalší pokles cien komodity v SR smerom do pásma 1,32 – 1,38 EUR/kg jat. hm.

Naproti tomu ceny komodity v USA pokračujú v raste a to hlavne na trhu futures, kde najobchodovanejší decembrový kontrakt 2020 jatočných polovičiek posilnil medzitýždenne o 7,6 % na 1,58 USD/kg jat. hm. Farmárske ceny ošípaných v štáte Iowa a Minnesota, ktoré sú lepším benchmarkom pre farmárske realizačné ceny v krajine pritom medzitýždenne oslabili o 0,1 % na 1,42 USD/kg jat. hm. Čínske farmárske ceny ošípaných minulý týždeň klesli o 15 eurocent/kg jat. hm. na 4,21 EUR/kg jat. hm., pričom sa zdá, že rastúca domáca produkcia začína postupne ukrajovať z doteraz veľmi nadštandardných cien, ktoré inkasovali miestni chovatelia.

Ceny jatočných býkov v Nemecku v tomto týždni stagnujú na 3,66 EUR/kg jat. hm. (trieda R3), kým ceny jatočných kráv oslabili o 6 eurocent/kg jat. hm. na 2,52 EUR/kg jat. hm. (R3).

Cenotvorba mliečnych komodít vo svete si udržuje stabilný trend. Platí to i pre európske ceny, kde sa teoretická cena mlieka vypočítaná z cien masla a SOM medzitýždenne zmenila len mierne, keď narástla o 0,2 % na 32,15 EUR/100 kg. Cena masla poklesla o 25 EUR/t na 3400 EUR/t, kým SOM na burze EEX posilnilo o 16 EUR/t na dnešných 2259 EUR/t.

Dnešná aukcia mliekarne Fonterra na N. Zélande priniesla v porovnaní s minulou aukciou zo začiatku októbra rast cien mliečnych komodít o 0,4 % na 3159 USD/t. Ťahúňom bol rast cien masla, ktoré v porovnaní s minulou aukciou posilnili o 3,3 %, ceny SOM a SPM prevažne stagnovali.

Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 41. týždni 2020 boli medziročne nižšie o 0,6 %. Spotové ceny v krajine minulý týždeň oslabili o 1,5 EUR/100 kg do pásma 35 – 36 EUR/100 kg, ceny v Holandsku korigovali nadol o 1 EUR/100 kg na 36 EUR/100 kg.

Ceny mlieka v USA medzitýždenne posilnili o 5,3 % na 47,95 USD/100 kg.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Október 2020: 32,50 EUR/100 kg, november 2020: 33,05 EUR/100 kg, december 2020: 33,10 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Október 2020: 32,55 EUR/100 kg, november 2020: 32,95 EUR/100 kg, december 2020: 33,00 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ceny ropy Brent na svetových trhoch pokračujú vo svojom stabilnom vývoji, keď medzitýždenne posilnili o 1 USD/barel na 43 USD/barel. Členovia OPEC+ naďalej držia v platnosti svoju dohodu, keď až do konca roka plánujú pumpovať na trh o 7,7 mil. barelov denne menej ropy, pričom od januára plánujú svoju produkciu zvýšiť o 2 mil. barelov denne. Na druhej strane Líbya pokračuje v navyšovaní svojej produkcie čo v kombinácii s obavami o dopyt po komodite z dôvodu pokračovania šírenia COVID-19 bráni cenám ropy v ďalšom raste. Komodita sa bude najbližší týždeň s veľkou pravdepodobnosťou naďalej obchodovať v okolí súčasných cien, naďalej ale platí riziko jej poklesu späť do pásma 30 až 40 USD za barel.

Spotové ceny PHM na európskych burzách sa medzitýždenne menili len mierne a to naznačuje, že i v SR by mohli ceny palív ostať bez zmeny. Nafta by tak mohla naďalej stáť 0,995 EUR/l, benzín natural 95 zase 1,155 EUR/l.

/AGROBIZNIS/Najaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

Interagros

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov

SK_Agrobiznis_BOKY_200x800-2021-1

SK_Agrobiznis_BOKY_200x800-2021-2