logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

projekty agromagazínu ročenka agrobiznis AGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 48. týždeň 2020

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 48. týždeň 2020

Plodiny:

Pozitívny trend sa naďalej prelieva do segmentu rastlinných agrokomodít.

Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 2 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 212 EUR/t. Ceny kukurice posilnili o 4 EUR/t na 196 EUR/t a repka si pripísala plus o 6 EUR/t, keď jej cena vzrástla na 416 EUR/t. Cena kanadskej repky na burze ICE medzitýždenne poskočila nahor o 11 EUR/t na 374 EUR/t. Na burze CBoT medzitýždenne vzrástli ceny čiernomorskej pšenice o 1 EUR/t na 215 EUR/t, zatiaľ čo cena americkej mäkkej pšenice stagnovala na 185 EUR/t. Cena kukurice na burze CBoT posilnila o 1 EUR/t na 141 EUR/t a sója zdražela o 5 EUR/t na 368 EUR/t.

 

Ukrajinskí farmári už takmer ukončili túto sezónu sejbu ozimnej pšenice, pričom v dôsledku suchého počasia doteraz zasiali komoditu len na 5,99 mil. ha, čo je nateraz o 0,7 mil. ha menej v porovnaní s vlaňajškom. Exporty pšenice z Ruska pokračujú v rekordnom tempe po tom, čo ministerstvo poľnohospodárstva krajiny navrhuje zaviesť od 15. februára 2021 exportnú kvótu. Domáci spracovatelia pšenice pritom požadujú za vedenie exportnej dane ako nástroja pre spomalenie exportov ako aj stabilizácie cien. Americké ministerstvo pre poľnohospodárstvo (USDA) včera zverejnilo svoj predposledný tohtoročný report o Progrese plodín, v ktorom najnovšie kvantifikovalo v dobrej až excelentnej kondícii len 43 % porastov ozimnej pšenice v USA, čo je historicky druhé najnižšie číslo pre toto časové obdobie. Pravdou však je, že porasty pšenice sú stále len v úvodnej fáze vegetácie a teda zo súčasných čísel nemožno robiť žiadne relevantné závery o výške budúcoročnej produkcie komodity. Indície ale naznačujú, že americkí farmári po prvýkrát po ôsmich rokoch na medziročnej báze navýšili pestovateľské plochy pšenice a to aj vďaka zotaveniu cien komodity na trhu. Trh s pšenicou z pohľadu fundamentov aktuálne vnímame ako neutrálny, pričom očakávame naďalej cenový pohyb komodity v okolí súčasných úrovní.

Ceny kukurice si rovnako držia svoj status a to napriek tomu, že pokračujúca žatva na Ukrajine v ostatných dňoch zaznamenala pozitívne správy o vyšších zberaných výnosoch plodiny, čo medzitýždenne posunulo priemerný žatevný výnos krajiny z doterajších 5,11 t/ha na 5,20 t/ha. Ukrajinskí farmári by tak technicky mohli zožať produkciu v blízkosti 30 mil. ton.

K doteraz suchému počasiu v Južnej Amerike sa má najbližšie dva týždne pridať i nadpriemerné teplo, keď hlavné pestovateľské regióny kukurice a hlavne sóje v Brazílii čaká v priemere o 9 až 12 stupňov Celzia teplejšie počasie v porovnaní s dlhodobým priemerom. Miestni analytici odhadujú, že stres z vlahového deficitu aktuálne vykazuje približne 25 % porastov kukurice a zhruba tretina porastov sóje. Na miestnu klímu aktuálne pôsobí klimatický fenomén La Nina, ktorý spravidla prináša suché počasie. Meteorológovia pritom predikujú, že efekt La Nina môže pretrvať až do konca jari 2021. Zdá sa tak, že popri náraste dopytu po jarných plodinách sa na trhu formuje ďalší relevantný fundament, ktorý by mohol naďalej ostať podporou vyšších cien a to predovšetkým pri sóji, no taktiež aj cien kukurice.

Ceny sóje na burze v Chicagu počas včerajšieho obchodovania prekonali cenovú úroveň 12 USD za bušel, neskôr však mierne korigovali nadol. Ceny olejnín ťahá nahor pokračujúce stesňovanie bilancie pri viacerých plodinách, rovnako tak zdražovanie cien rastlinných olejov, ktoré má okrem iného v ostatných dňoch podporu aj zo strany rastúcich cien ropy. Palmový olej v Malajzii aktuálne už zdražel na 726 EUR/t, pričom najdrahší je aktuálne slnečnicový olej, ktorého cena na Ukrajine už presiahla 1000 EUR/t. Rovnako tak ceny slnečnice na Ukrajine siahajú už nad 500 EUR/t, pričom spomedzi všetkých hlavných olejnín (sója, repka, slnečnica) sú to práve ceny slnečnice, ktoré zdraželi najviac a to dominantne v reakcii na nižšiu produkciu Ukrajiny, ktorá dosiahla len 13 mil. ton, čo je takmer o 5 mil. ton menej v porovnaní s letnými odhadmi.

Repka sa na burze MATIF vyšplhala včera až k 417 EUR/t, dnes však vidíme na trhu skokový pokles cien k 411 EUR/t. Je tak možné, že investori sa rozhodnú pokračovať vo výbere ziskov, čo by technicky mohlo komoditu stiahnuť nadol k 400 EUR/t. Keďže ceny fytokomodít majú za sebou slušnú prorastovú šnúru, mierna cenová korekcia nadol sa javí ako pravdepodobný scenár a to aj pri kukurici či pšenici. Stále však platí, že plodiny sú v rastovom trende, pričom technická analýza naznačuje na tendencie dosiahnutia cenových cieľov na úrovni 422 EUR/t pri repke, 218 EUR/t pri pšenici a 198 EUR/t pri kukurici. Je tak dosť možné, že plodiny ešte najbližšie dni skoncentrujú svoje sily, a posunú sa ešte o niečo vyššie. Preto sa prihovárame tento týždeň za výhľad v podobe prevažne neutrálneho cenového vývoja. Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 48. týždňa 2020: pšenica 206 – 214 EUR/t, kukurica 190 – 198 EUR/t, repka 408 – 420 EUR/t.

Zookomodity:

Kým ceny plodín prevažne poľnohospodárov tešia, vývoj cien jatočných ošípaných im skôr pridáva vrásky na čele. Nemecké ceny jatočných ošípaných sa totiž v aktuálnom týždni na medzitýždennej báze po dlhej dobe stagnácie zosunuli nadol o 8 eurocent/kg jat. hm. na 1,19 EUR/kg jat. hm. Rovnako tak klesajú i ceny v Dánsku. Tie korigovali nadol o 4 eurocent/kg jat. hm. na 1,38 EUR/kg jat. hm. Pokles cien je pritom badateľný aj v susednom Poľsku, kde sa cena zosunula už pod 1,20 EUR/kg jat. hm. Je tak vysoko pravdepodobné, že tento týždeň uvidíme pokles cien jatočných ošípaných aj na Slovensku. Predpokladáme, že ceny sa na miestnom trhu klesnú nadol o 6 eurocent/kg jat. hm. do pásma 1,24 až 1,30 EUR/kg jat. hm. Pokles dopytu kvôli rozširovaní lockdownov v Európe ako aj selektívne zastavenie importov dánskej bravčoviny zo strany Číny kvôli výskytu Afrického moru ošípaných sú faktory, ktoré aktuálne nepriaznivo vplývajú na cenotvorbu komodity.

Čínske ceny jatočných ošípaných v minulom týždni korigovali mierne nadol, keď stratili medzitýždenne zo svojej ceny 3 eurocent/kg jat. hm., pričom poklesli k 3,80 EUR/kg jat. hm. Naproti tomu ceny komodity v USA sa prevažne držia na stabilných úrovniach a to i vďaka správam o medziročnom poklese zásob bravčoviny v USA o 57 %. Farmárske ceny jatočných ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota síce medzitýždenne poklesli o 2,2 % na 1,28 USD/kg jat. hm., zato ceny futures jatočných polovičiek pridali 0,9 %, keď vzrástli na 1,46 USD/kg jat. hm.

Ceny jatočného dobytka v Nemecku pokračujú v zdražovaní. Jatočné kravy (R3) medzitýždenne zdraželi o 2 eurocent/kg jat. hm. na 2,25 EUR/kg jat. hm., ceny jatočných býkov (R3) poskočili nahor o 8 eurocent/kg jat. hm. na 3,66 EUR/kg jat. hm.

Ceny mliečnych komodít v EÚ na medzitýždennej báze v ostatnom týždni klesali. Európske maslo stratilo zo svojej minulotýždňovej ceny 22 EUR/t, keď jeho cena klesla na 3253 EUR/t, cena SOM odovzdala časť minulotýždenných ziskov, keď korigovala nadol o 8 EUR/t na 2180 EUR/t. Teoretická cena mlieka sa týmto zosunula o 0,5 % na 30,74 EUR/100 kg. Spotové ceny mlieka v Nemecku a Holandsku minulý týždeň klesali zhodne o 0,5 EUR/100 kg do pásma 35,5 až 36,5 EUR/100 kg v Nemecku a 36,5 EUR/100 kg v Dánsku. Aktuálne nemecké dodávky mlieka do mliekarní sú pritom na medziročnej báze mierne vyššie, keď prevyšujú vlaňajšie o 0,4 %.

Americké ceny mlieka v ostatnom týždni pokračovali v poklese, keď korigovali dole o 5,5 % na 34,02 USD/100 kg.

Nateraz ponechávame náš cenový výhľad pre slovenské ceny nezmenený. Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): November 2020: 32,80 EUR/100 kg, december 2020: 32,60 EUR/100 kg, január 2021: 32,50 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): November 2020: 32,85 EUR/100 kg, december 2020: 32,70 EUR/100 kg, január 2021: 32,55 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ďalší pondelok a ďalšia dobrá správa na poli objavov vakcín proti COVID-19. Včera firma Astra – Zeneca predstavila svoje priebežné výsledky z testovania, v ktorej vychádza ich vakcína podľa rôzneho spôsobu dávkovania účinná medzi 70 až 90 %. Ceny ropy Brent sa tak v priebehu dneška vezú na vlne optimizmu, keď sa im podarilo prekonať dôležitú úroveň rezistencie ležiacu na 46 USD za barel, čo komodite otvorilo priestor pre nárast k 51 USD za barel. Aktuálne v čase písania tohto reportu sa komodita obchoduje za 48 USD za barel, čo znamená, že jej cena medzitýždenne vzrástla o 4 USD za barel. Investori vsádzajú na vyššie ceny ropy aj preto, že počítajú, že členovia OPEC+ na svojom budúcotýždňovom zasadaní predĺžia dohodu obmedzenej ťažby ropy o 7 mil. barelov denne aj do ďalších mesiacov. Na druhej strane americké zásoby ropy v Cushingu sa znovu začínajú dostávať do blízkosti svojich jarných maxím, čo minule spôsobilo bezprecedentný náhly pokles cien ropy WTI do mínusových hodnôt (-37,63 USD/barel). Tento scenár vývoja cien je momentálne málo pravdepodobný, no na druhej strane pokračovanie zavádzania lockdownov v Európe ako aj najnovšie zavádzanie určitých obmedzení v USA stále prináša riziko v podobe možnosti rýchleho obratu trendu cien ropy a to hlavne teraz, keď komodita prekonala svoju cenovú rezistenciu a javí sa neohrozená vo svojom súčasnom cenovom raste. Predpokladáme, že ceny ropy Brent po dosiahnutí intervalu medzi 48 – 51 USD za barel budú korigovať späť k 40 USD za barel. Uvidíme, akú stratégiu zvolí OPEC+ v rámci svojej produkcie v najbližších mesiacoch, o ktorej členovia združenia budú diskutovať budúci týždeň. Výstupy z tejto debaty tak môžu byť iniciátorom ďalšieho pohybu cien ropy – uvidíme, ktorým smerom. Náš predpoklad sa však nakláňa stále viac smerom ku korekcii ceny nadol.

Akcelerácia zdražovania ropy v ostatnom týždni dáva značné šance pre pokračovanie už započatého nárastu cien PHM na Slovensku. Predpokladáme, že tento týždeň ceny nafty v SR vzrastú o 2 eurocent/l na 1,03 EUR/l, ceny benzínu Natural 95 môžu posilniť o 2 eurocent/l na 1,165 EUR/l.

/AGROBIZNIS/Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov