logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

projekty agromagazínu ročenka agrobiznis Agroúvery v roku 2012 zrejme nezlacnia

Agroúvery v roku 2012 zrejme nezlacnia

Základná úroková sadzba zamieri v roku 2012 nižšie, a medzibankové úroky EURIBOR, ktoré sú kľúčovou položkou stanovovania úrokových sadzieb úverov, ich budú nasledovať.

Šesťmesačný, resp. dvanásťmesačný EURIBOR, od ktorého sa odvíjajú úroky strednodobých úverov, by sa zo súčasných hodnôt na začiatku decembra 2011 ( sadzby v prvej dekáde decembra 2011: 6M EURIBOR – 1,71 %, 12M EURIBOR 2,04 %) v roku 2012 mohol posunúť nižšie takmer o 0,5 percentuálneho bodu. Podobný trend by mal platiť i pre 3M EURIBOR, ktorý sa často využíva pre stanovovanie sadzieb preklenovacích úverov pre agrosektor.

Žiaľ, očakávaný pokles sadzieb EURIBORu zrejme poľnohospodárom vo väčšine prípadov neprinesie lacnejšie úvery. Dlhová kríza vyvíja tlak na zahraničné matky slovenských bánk a vzniká reálny predpoklad, že požičiavanie si medzi bankami môže byť v roku 2012 o čosi komplikovanejšie. V praxi to bude znamenať, že na jednej strane síce klesnú sadzby EURIBORu, no na strane druhej zrejme budú stúpať likvidné náklady ako i rizikové prirážky, ktoré sú taktiež súčasťou stanovovania výslednej úrokovej sadzby úverov. Z nižších hodnôt EURIBORu by tak v roku 2012 mohli ťažiť hlavne najbonitnejšie agropodniky, kde by rizikové prirážky nemuseli byť až tak vysoké.

 

Podrobný výhľad očakávaného vývoja úrokových sadzieb a EURIBORu nájdete v ročenke AGROBIZNIS v roku 2012, ktorá je súčasťou AGROMAGAZÍNu 12/2011.Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

agromanazer 2020

pottinger

AGBIZ-kuhn-axis-300x600

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov