Banner_Agobiznis_1000x150-2021

logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

projekty agromagazínu mladí v agrobiznise Kukurica pokračuje v raste. Potiahne aj ceny v SR

kukurica1Kukurica pokračuje v raste. Potiahne aj ceny v SR

Sucho v Rusku v kombinácii s podobným počasím v Južnej Amerike v ostatnom týždni

napotiahlo nahor len ceny pšenice, ale aj ceny kukurice. Na burze MATIF kukurica medzitýždenne posilnila o 11 EUR/t na 190 EUR/t.

 

Komodite sa pritom podarilo doslova preskočiť úroveň svojej rezistencie ležiacej na 183 EUR/t, čím sa jej otvoril priestor pre rast do pásma 192 – 198 EUR/t. Aktuálne sa komodita dostala cez hranicu 190 EUR/t. Rovnako tak na burze v Chicagu sa komodite podarilo prekonať cenovú métu 4 USD za bušel, pričom technická analýza naznačuje, že plodina mieri k cieľu 4,12 USD za bušel. Ceny ženie nahor pokles odhadu tohtoročnej produkcie kukurice v Európe (hlavne vo Francúzsku), no taktiež aj na Ukrajine. Navyše suché počasie už niekoľko týždňov sužuje Brazíliu, čo komplikuje miestnu sejbu ako sóje, tak i kukurice. Tento trend tak nepochybne vytlačí vyššie i ceny kukurice na slovenskom trhu, aj keď tu vzhľadom na očakávanú silnú produkciu bude v najbližších týždňoch nutné počítať s udržaním sa negatívnej cenovej prémie voči cenám na burze MATIF v okolí 40 – 50 EUR/t. Ceny v SR by tak mali nájsť dosť síl poskočiť nahor do pásma 145 – 150 EUR/t.

Keďže sa ceny kukurice ako na burze MATIF, tak i burze CBoT blížia z pohľadu technickej analýzy k svojim cieľom, ktoré súčasne predstavujú nové úrovne cenovej rezistencie, je pravdepodobné, že komoditu čaká najbližšie dni cenová korekcia. Tú môže spustiť už tohtotýždňový očakávaný príchod pomerne bohatých zrážok na územie Brazílie (50 až 125 mm), čo zrejme zníži obavy o kondíciu porastov v regióne. Kukurica tak môže na burze MATIF prísť o časť ziskov, pričom aktuálna úroveň cenovej podpory (cena, od ktorej by sa komodita mohla odraziť znovu vyššie) leží na 183 EUR/t. Prípadná strata tejto úrovne podpory (t.j. pokles ceny pod 183 EUR/t by znamenal zvýšené šance pre pokračovanie korekcie do pásma 172 – 178 EUR/t. Napriek tomu by sa slovenské ceny kukurice mohli aj v prípade tohto scenára naďalej udržať nad 140 EUR/t.

/AGROBIZNIS/

Zdroj grafu: PPA – ATIS, prognóza AGROMAGAZÍNu

Viac k aktuálnej mesačnej prognóze cien agrokomodít na slovenskom trhu nájdete v AGROMAGAZÍNe.

/AGROBIZNIS/Najaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

Interagros

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov

SK_Agrobiznis_BOKY_200x800-2021-1

SK_Agrobiznis_BOKY_200x800-2021-2