logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

pipelineKomentár: Nová hrozba - Energetická kríza

Mnohých zrejme prekvapila nedávna správa o nedostatku pohonných hmôt na čerpacích staniciach vo V. Británii. Dôvodom však nie je fyzický nedostatok palív, ale nedostatok šoférov kamiónov, ktorí palivá dopravujú na čerpacie stanice. No i takéto udalosti nám môžu pripomenúť, aká dôležitá je pre ľudstvo energia.

Situácia v Británii pritom môže byť len „predohrou“ toho, čo môže prísť túto zimu. V médiách sa totiž začína čoraz viac skloňovať vetné spojenie „európska energetická kríza“, ktorej spúšťačom môže byť nedostatok zemného plynu v Európe. Vlaňajšia tuhá zima, následne teplé leto, ktoré zvýšilo spotrebu energie vďaka klimatizáciám a k tomu všetkému nedostatočné naplnenie európskych zásobníkov zemným plynom po minulej sezóne sa postarali o to, že ceny zemného plynu v Európe medziročne vzrástli o 500 %. Znepokojujúce je pritom tempo rastu cien komodity ostatné týždne, keďže zemný plyn za ostatný mesiac zdražel dvojnásobne. V reakcii na tento vývoj viaceré podniky pre výrobu priemyselných hnojív zastavili, resp. obmedzili svoju prevádzku, čím vytvorili ešte vyšší tlak na aj tak už výrazne rastúce ceny kľúčového výrobného vstupu poľnohospodárov. Okrem toho títo výrobcovia obmedzením výroby rovnako obmedzili aj produkciu CO2, ktorá je dôležitá pre potravinársky priemysel. Špirála rastu cien zemného plynu tak môže za istých okolností viesť k citeľnému vzostupu cien potravín.

Situáciu pritom zhoršuje skutočnosť, že i Čína v postpandemickom svete zvýšeného dopytu razantne navýšila svoju spotrebu energie, čo zase viedlo k vytvoreniu deficitu zásob uhlia v krajine. Koncom septembra sa veci vyhrotili tak, že väčšina provincií začala obmedzovať dodávky energií pre závody a čiastočne i pre obyvateľov. V reakcii na vývoj sa preto Čína najnovšie rozhodla pozastaviť exporty všetkých fosfátov s platnosťou do júna 2022. Pripomeňme si, že Čína sa podieľa na globálnych exportoch fosforečných hnojív 30 %. Otázka pritom znie, či podobné opatrenia nezavedie aj na exporty močoviny, pri ktorej je rovnako dôležitým hráčom vo svete.

Rastúce ceny priemyselných hnojív už tvrdo cítia v nákladových položkách aj slovenskí poľnohospodári. Dusíkaté hnojivá medziročne niekoľkonásobne zdraželi, razantne si priplácame aj za ďalšie hnojivá. Pričom vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti je dosť možné, že ceny hnojív budú akcelerovať nahor ďalej. Ak pritom bude nadchádzajúca zima vo svete nadpriemerne studená, energetická kríza sa môže ešte viac prehĺbiť. A ak nedostatok palív prinúti Čínu ešte viac okresávať výrobu, potom súčasné deficity dostupnosti tovarov na trhu vyplývajúce prevažne s logistických obmedzení môžu byť len „slabým odvarom“ toho, čo príde.


David Karkulín

AGROMAGAZÍN

Tento komentár bol publikovaný v októbrovom vydaní AGROMAGAZÍNU na s.5

Časopis AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.Najaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

hog_banner-300x300

dodávateľ pohonný hmôt pre agrosektor

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov