logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

tothovaMôj príspevok k sebestačnosti: Najdôležitejší je spokojný a verný zákazník

Tento rok som sa zúčastnila súťaže NAJ agro dievča. Bola som úspešná, takže som postúpila do finále. Pochádzam z Čakanoviec. Naša dedina sa rozprestiera  asi 35 kilometrov od Lučenca.

 

Čo ovplyvnilo moje rozhodnutie ísť na SOŠ Pod Bánošom a študovať podnikanie pre rozvoj vidieka? Hneď vám to vysvetlím. Narodila som sa do rodiny, ktorá na svoj chlieb zarába chovom zvierat. Keď sme začali pracovať v poľnohospodárstve, tak sme chovali najprv zvieratá doma. Chovali sme ich v menšom množstve a to: hovädzí dobytok do 10 jedincov, ošípané do 8-10 a 30 sliepok. Vlastnili sme niekoľko hektárov pôdy, ktoré sme aj obrábali.  Siali sme hlavne lucernu, každé 3-4 roky. A popritom na iných poliach sme siali jačmeň, raž a tritikále, kukuricu.  U nás na juhu sa kukurici nedarí kvôli diviakom. Boli to hlavné krmivá, ktoré nám postačili pre naše zvieratá.

Od roku 2012 máme možnosť spolupracovať s našim partnerom človekom, ktorý pochádza z Maďarska a vlastní tu u nás 120 hektárov pôdy. Pustili sme sa do spolupráce a časom sa môj ocko dostal na manažérsky post.

Ako čas plynul, tak sa aj naša farma skrášľovala a rozrastala. Dnes pracujeme pod menom Bázsánpuszta, s.r.o. Aktuálne  chováme hovädzí  dobytok okolo 30 jedincov, 400 sliepok a 15 ošípaných. Máme tu 3 kone, 2 z nich sú ustajnené a jeden je môj - jazdievam ho rekreačne.  Chováme tu ešte 3 ovce a 2 kozy. Dúfam, že tento rok sa mi podarí mať na našej farme aj včely, pretože mám o ne veľký záujem.

O zvieratá sa treba starať  24 hodín denne. Zviera nevie povedať, že dnes ma nekŕmte, lebo je nedeľa alebo sú sviatky. Zvieratá vyžadujú veľa času a starostlivosti. Je to ťažká práca, ktorá vyžaduje muža alebo poriadny kus ženy. Krásne je na nej aj to, že sme si páni pre seba. Pracujeme v prírode, v kráse sveta.  Robíme, čo nás baví a to je na tom najkrajšie .

Skoro všetky maloobchody a reštaurácie v našom okolí  zásobujeme vajíčkami. Ja a moja rodina  robíme čo najviac pre potravinársku sebestačnosť Slovenska - hlavne v okrese Fiľakovo. Moje motto je : ,,Nič nie je pre mňa dôležitejšie, ako spokojnosť verného zákazníka“. Pracujeme so zvieratami, lebo to máme radi  a pomáhame ľudom okolo nás s kvalitnými výrobkami.

Lilla Tóthová, SOŠ Pod Bánošom Banská Bystrica, I. ročník

Partnerom iniciatívy je Farmárska revue a ASYFCeny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov