logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 41. týždeň 2019

/AGROBIZNIS/

Plodiny:

Ceny plodín na svetových trhoch sa v uplynulom týždni hýbali prevažne v bočnom cenovom pásme.

Na burze MATIF medzitýždenne posilnili ceny pšenice o 2 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 177 EUR/t. Kukurica medzitýždenne odpísala zo svojej ceny 1 EUR/t, keď jej cena poklesla na 164 EUR/t. Repka na burze MATIF stagnovala na cene 387 EUR/t, zatiaľ čo na kanadskej burze ICE cena kanadskej repky posilnila o 3 EUR/t na 317 EUR/t. Na burze v Chicagu medzitýždenne klesli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 2 EUR/t na dnešných 177 EUR/t, zatiaľ čo ceny americkej mäkkej pšenice korigovali nadol o 3 EUR/t na 164 EUR/t. Cena kukurice na burze CBoT oslabila medzitýždenne o 1 EUR/t na 139 EUR/t a sója v sledovanom období posilnila o 1 EUR/t na 306 EUR/t.

Pomalé dozrievanie porastov kukurice a sóje v USA zvyšuje nervozitu na trhu, čo sa prejavuje aj v pokračujúcich tlakoch na rast cien plodín. USDA vo včerajšom reporte o progrese plodín v USA znovu znižovalo kondíciu porastov ako pri kukurici, tak i pri sóji. V dobrej až excelentnej kondícii je najnovšie 56 % porastov kukurice (pred týždňom 57 %) a 53 % sóje (pred týždňom 55 %). Ku koncu uplynulého týždňa bolo v USA zožatých 15 % zberových plôch kukurice, pričom päťročný priemer tempa žatvy za toto obdobie je 27 %. Pri sóji bolo zožatých 14 % výmer, päťročný priemer leží na 34 %. USDA aktuálne označilo za dozretých 58 % porastov kukurice, pričom spravidla v tomto období býva v USA dozretých už 85 % všetkých porastov. Kým kukurica nie je zrelá, je stále náchylná na pokles výnosu z titulu príchodu mrazov. A práve tie spoločne so snežením majú podľa meteorológov už tento piatok navštíviť severnú a strednú časť oblasti Kukuričného pásu, čo významne zvyšuje riziko poklesu výnosu plodiny. I to je dôvod, prečo dnes ceny kukurice ako aj sóje na burze v Chicagu rastú, pričom ak sa dnes kukurici podarí uzatvoriť nad cenou 3,93 USD za bušel a sóji nad 9,20 USD za bušel (aktuálne burzové ceny s 10 minútovým omeškaním nájdete na stránke www.agrobiznis.sk v tabuľke na pravej strane), obidvom komoditám by sa mal z pohľadu technickej analýzy otvoriť priestor pre ďalší cenový rast pri kukurici k 4,2 USD za bušel a pri sóji k 9,50 USD za bušel. Pozornosť účastníkov trhov sa pritom začína obracať aj na Južnú Ameriku, kde vybrané regióny Argentíny ako aj Brazílie trpia suchom, čo komplikuje sejbu jarín. V Brazílii farmári nateraz zasiali len 3 % plánovaných výmer sóje, pričom v tomto období už majú spravidla za sebou viac ako 10 % zasiatych výmer.

Na priaznivom vývoji cien jarín by pritom mohla profitovať aj pšenica. Rusko v ostatných dvoch týždňoch hlási spomalenie tempa sejby pšenice, no v medziročnom porovnaní tempo sejby mešká len mierne, keď aktuálne je zasiata o 5 % nižšia výmera v porovnaní s rokom 2018. Ruská pšenica na exportnom trhu v uplynulom týždni zlacnela, kým na burze MATIF stúpala, čo signalizuje, že čiernomorská pšenica môže aktuálne získať vyššiu konkurencieschopnosť na exportnom trhu v porovnaní s pšenicou vyprodukovanou v EÚ a technicky tým mierne brzdiť rast cien pšenice na burze MATIF. Ak by sa však podarilo kukurici a sóji ďalej posilňovať, čo je značne pravdepodobný scenár, potom by aj pšenica mala naďalej mať dostatok sily pre výstup k svojmu aktuálnemu cieľu 186 EUR/t na burze MATIF.

Očakávanie snehových zrážok na severe USA znamená, že novú snehovú nádielku dostane aj región kanadských prérií, čo bude naďalej komplikovať žatvu pšenice ako aj repky v Kanade. Sneh prerušuje žatvu obidvoch plodín už od začiatku októbra, pričom miestni farmári avizujú, že repka kvôli nepriaznivému počasiu môže utrpieť na kvalite. V kombinácii so skutočnosťou, že Európska komisia vo svojom najnovšom výhľade ďalej zredukovala odhad tohtoročnej produkcie v EÚ (medzimesačne o 0,6 mil. ton na 16,9 mil. ton), repka by mohla najbližšie týždne získať nové sily na prerazenie svojej súčasne platnej úrovne cenovej rezistencie na 388 EUR/t na burze MATIF a pokúsiť sa dostať do nového obchodného pásma 389 až 411 EUR/t s novým cenovým cieľom ležiacim na hornej hranici tohto pásma (411 EUR/t).

Nové prorastové impulzy by mohol plodinám poskytnúť októbrový WASDE report, ktorého zverejnenie je na programe tento štvrtok vo večerných hodinách, v ktorom by USDA mohlo opätovne zredukovať svoj odhad tohtoročného priemerného výnosu kukurice a sóje v USA a tým aj odhad celkovej produkcie obidvoch plodín. Ministerstvo súčasne v reporte bude v rámci bilancie USA redukovať odhad koncoročníkových zásob kukurice i sóje pre sezónu 2019/20, keďže už pozná reálne čísla úvodných zásob ročníka, ktoré prekvapili, keď k 1.9.2019 bolo v skladoch v USA citeľne menej kukurice i sóje v porovnaní s odhadmi ministerstva ako aj analytikov. Tento faktor tak USDA započíta do bilancie práve už v najbližšom WASDE reporte tento štvrtok.

Plodiny tak majú reálne šance odraziť sa znovu o čosi vyššie. Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 41. týždňa 2019: pšenica 176 – 180 EUR/t, kukurica 165 – 169 EUR/t, repka 388 – 394 EUR/t.

Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných v Nemecku v tomto týždni pokračujú v stagnácii na 1,85 EUR/kg jat. hm., zatiaľ čo v Dánsku vidíme už tretí týždeň po sebe rast cien komodity, keď farmári za ošípané inkasujú tento týždeň 1,79 EUR/kg jat. hm., čo je o 3 eurocent/kg jat. hm. viac ako pred týždňom. Poľské ceny ošípaných v minulom týždni posilnili o 2 eurocent/kg jat. hm. na 1,76 EUR/kg jat. hm., a to dominantne z titulu posilnenia svojej meny voči euru. Stredobodom záujmu z pohľadu cenotvorby plodín však naďalej ostáva Čína. Priemerná farmárska cena jatočných ošípaných totiž v krajine medzitýždenne poskočila nahor o 11 % na 4,14 EUR/kg jat. hm., čo znamená medzitýždenný nárast ceny o 42 eurocent/kg jat. hm. Naproti tomu ceny komodity v USA ostávajú naďalej v defenzíve. Ceny futures kontraktov jatočných polovičiek v USA medzitýždenne oslabili o 9,5 % na 1,42 USD/kg jat. hm., zatiaľ čo farmárske ceny ošípaných v hlavných oblastiach odbytu v USA - v štátoch Iowa a Minnesota medzitýždenne posilnili o 1,9 % na 1,10 USD/kg jat. hm. Aj na tomto priepastnom rozdiele cien medzi USA a Čínou je badať ako drasticky vplýva obchodná vojna medzi obidvomi krajinami na farmárov v USA.

Predpokladáme, že súčasný nárast cien ošípaných v Dánsku, ktoré je významným vývozcom z EÚ naznačuje práve na rastúci čínsky dopyt, ktorý by mal naďalej akcelerovať a tým podporovať ceny jatočných ošípaných v ďalšom raste a to napriek tradične sa blížiacemu obdobiu sezónneho poklesu cien komodity v EÚ. Očakávame, že cenový rast sa čoskoro preleje aj do ďalších krajín EÚ vrátane SR. Tento týždeň by sme v SR mohli vidieť rast cien jatočných ošípaných o 1 eurocent/kg jat. hm. do pásma 1,87 – 1,93 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočných kráv triedy R3 v Nemecku ostali na medzitýždennej báze opäť bez zmeny, zatiaľ čo ceny jatočných býkov (R3) mierne posilnili, keď k minulotýždňovej cene pridali 1 eurocent/kg jat. hm. a tým vzrástli na 3,65 EUR/kg jat. hm. Na Slovensku očakávame stabilnú cenotvorbu komodity.

Mliečne komodity v EÚ sa výraznejšie tento týždeň nehýbali, pričom ceny masla na burze EEX v Nemecku oslabili o 75 EUR/t na 3550 EUR/t, zatiaľ čo ceny SOM pokračovali v raste, keď posilnili o 20 EUR/t na 2379 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná z cien obidvoch komodít medzitýždenne poklesla o 0,6 % na 33,72 EUR/100 kg. Európske ceny SOM sú v porovnaní s cenami v USA, Oceánii a Južnej Amerike naďalej najlacnejšie a to by mohlo dávať priestor komodite k pokračovaniu jej cenovému rastu. Spotové ceny mlieka v Nemecku v uplynulom týždni stagnovali v pásme 35 až 37 EUR/100 kg, pričom sa nemenili ani v Holandsku (36 EUR/100 kg). Nemecké dodávky mlieka do mliekarní za 39. týždeň 2019 boli o 0,9 % vyššie v porovnaní s totožným týždňom roka predtým. Produkcia mlieka v EÚ za prvých 7 mesiacov roka 2019 bola medziročne o 0,2 % vyššia.

Ceny mlieka v USA pokračujú v raste, keď medzitýždenne posilnili o 2,4 % na 40,94 USD/100 kg.

AGROMAGAZÍN vzhľadom na dianie na globálnom trhu nemení svoj cenový výhľad pre farmárske ceny mlieka v SR, keď naďalej predpokladáme kurz smerovania cien postupne k smerom 33 EUR/100 kg. Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): október 2019: 31,85 EUR/100 kg, november 2019: 32,30 EUR/100 kg, december 2019: 32,75 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): október 2019: 32,30 EUR/100 kg, november 2019: 32,80 EUR/100 kg, december 2019: 33,28 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Reálne riziko spomaľovania ekonomiky USA, ktoré potvrdili minulotýždňové dáta klesajúcej priemyselnej výroby ako aj dnešné dáta poklesu cien producentov naďalej zvyšujú obavy o možný pokles globálneho dopytu po rope, čo tlačí jej cenu na nižšie úrovne. Cena ropy Brent medzitýždenne oslabila o 2 USD za barel, keď sa počas dnešného dňa obchoduje za 58 USD za barel. Minulotýždňové dáta o spomalení priemyselnej aktivity v USA poslali dokonca chvíľkovo ceny komodity nadol na augustové minimá 55 USD za barel. Od tejto ceny sa však komodita pomerne rýchlo odrazila na vyššie úrovne, pričom sa zdá, že spomínaná cena bude pre komoditu silnou úrovňou cenovej podpory. Tenzie na Blízkom východe naďalej pretrvávajú, čo, naopak, pomáha cene ropy brániť sa ďalšiemu poklesu. Predpokladáme, že najbližší týždeň sa komodita bude obchodovať v pásme 55 až 60 USD za barel.

Cena PHM na burzách v Európe sa v ostatnom týždni hýbala obidvomi smermi, keď zlacneli ceny nafty, no súčasne napriek poklesu cien ropy zdraželi ceny benzínov. Predpokladáme, že tento týždeň budú ceny nafty v SR klesať o 2 eurocent/l na 1,22 EUR/l, zatiaľ čo cena benzínu natural 95 klesne o 0,5 eurocent/l na 1,31 EUR/l.Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov