logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

Komentár: Repka či pšenica: Osev ktorej plodiny budú preferovať farmári v EÚ?

komentar-karkulin

David Karkulín

Pšenica a repka sú dve základné plodiny, ktoré počas jesennej sejby v EÚ navzájom súperia o pestovateľské plochy.

 

Vlaňajšie výmery pšenice v EÚ výrazne vzrástli, čo sa podpísalo pod tento rok očakávanú silnú produkciu plodiny. Naopak, výmery repky v únii medziročne poklesli o 16 %, čiastočne vinou suchého počasia počas sejby, no taktiež aj vplyvom rozdielnej dynamiky vývoja cien obidvoch plodín počas uplynulého leta. V tejto oblasti ťahali jednoznačne za kratší koniec na burze MATIF ceny repky, zatiaľ čo ceny pšenice si siahli na štvorročné maximá. Výsledkom bolo, že pomer ceny repky k cene pšenice na burze MATIF poklesol v lete 2018 pod 1,7:1 (cena repky 365 EUR/t vs. cena pšenice 218 EUR/t). Pre západoeurópskych farmárov, ktorí vedia na hektári plochy dorobiť zhruba dvojnásobné množstvo pšenice voči repke to bol jasný signál, že z pohľadu rentability výroby bude v jeseni 2018 vhodnejšie presedlať na pestovanie pšenice na úkor repky. Z pohľadu rentability výroby totiž spravidla platí, že pokiaľ dosahuje pomer ceny repky k pšenici nad 2:1, je ekonomicky výhodnejšie pestovať repku a pri poklese pod tento pomer zase pestovať pšenicu. Pomer 1,65:1 počas augusta 2018 tak bol jasnou motiváciou presunúť viac hektárov smerom k pšenici.

Tento august pritom čaká na európskych poľnohospodárov vrátane tých slovenských totožné rozhodovanie. Ktorá plodina získa hektáre navyše tentoraz? Aktuálny pomer ceny repky a pšenice na MATIFe sa zotavil na 2,21:1. Na EÚ trhu je navyše málo repky a súčasne dostatok pšenice (pri ktorej si bude EÚ tento rok konkurovať s opäť nadštandardnou produkciou z regiónu Čierneho mora), čo naznačuje, že spomínaný cenový pomer by sa mohol do konca roka dostať ešte na vyššie úrovne v prospech repky oproti súčasnosti. Je tak vysoko pravdepodobné, že na EÚ trhu uvidíme túto jeseň rast pestovateľských výmer repky a pokles výmer pšenice.

Apropos, v prípade slovenského fyzického trhu už teraz dosahuje pomer ceny repky k pšenici hodnotu 2,45:1. So značnou pravdepodobnosťou sa tak budúcu jar viac zažltnú aj polia na Slovensku.

Na záver ešte jeden postreh. Na pomer ceny repky k pšenici sa môže farmár pozerať pri rozhodovaní o výmerách aj „kontrariánsky“ (opačnou optikou). Napríklad vlani tento ukazovateľ podporoval rast výmer pšenice, čo sa aj naplnilo a čoho výsledkom je pri tohtoročnej žatve vyššia úroda a tým aj nižšie ceny plodiny. Naproti tomu súčasné indície naznačujú, že podržanie tohtoročnej úrody repky v sklade do zimy môže priniesť ešte vyšší profit ako jej predaj hneď po žatve. Inými slovami vlaňajší nízky pomer ceny obidvoch plodín vyústil do tohtoročného vysokého pomeru (samozrejme aj za asistencie faktorov ako bola priaznivá sezóna či rast pestovateľských výmer pšenice takmer všade vo svete). Keďže plody tohtoročnej sejby budeme zberať až budúce leto, je treba mať na pamäti aj tento aspekt.

Samozrejme, poľnohospodárom nič nebráni si zafixovať priaznivé ceny repky na ďalší rok (ak nastanú) už túto jeseň či zimu, prípadne budúcu jar či už prostredníctvom burzového hedžingu alebo forwardových kontraktov so svojimi odberateľmi (ak budú v ponuke).

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov