logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

Komentár (sebareflexia): Obal a obsah súťaže NAJ

komentar-huba

Ján Huba

Oponice 2019. Ceny súťaže o najlepších pestovateľov a chovateľov sú už rozdané,

poznáme aj meno NAJ agromanažéra roka 2018. Je ním skromný, 42 rokov v PD Kukučínov pracujúci Zoltán Cibula.

Stojím pred kamerami, mám radosť z toho, ako asi dobre vyzerám, aký pozitívny signál o našom agrosektore vyšlem televíznym divákom. Ani veľmi nerozmýšľam nad tým, čo povedať – veď - myslím si, som dobre oblečený, mám temer úplne nový oblek a pekného modrého motýlika, určite budem mať u televíznych divákov úspech.

Nedočkavo počkám štyri dni, teším sa na vysielanie reportáže z podujatia, z ktorého som mal spolu so svojimi spolupracovníkmi, ktorí pri organizovaní akcie strávili mnoho času (za čo im i touto formou ďakujem), veľmi dobrý pocit. Ako typický „egomaniak“ si ale počas vysielania pri obrazovke len letmo všímam, čo v reportáži odznieva, kto tam hovorí, kto práve vystupuje pred kamerou. Čakám hlavne na chvíľu, keď sa pred kamerami objaví moja – pre túto akciu čerstvo ostrihaná plešina a pekne – cielene oholená tvár s precízne zastrihnutými fúzikmi a skvele upraveným bradovým pásikom – podľa mňa dizajnový vrchol celej reportáže.

A zrazu na obrazovke vidím síce sebavedomú, no úplne imidžovo hroznú svoju podobu. Modrý motýlik – cielená ústredná ozdoba mojej hriešnej sebastrednosti je v daný okamih úplne nakrivo – vyzerám ako čistý magor (aj keď na druhý deň dostávam email, že to bolo chlapčensky šibalské).

Sprvoti zúrim, po chvíli sa ale teším a zo srdca úprimne ďakujem tvorcom reportáže. Áno – toto je pravý test pokory. Súťaž NAJ nie je vôbec o mojom motýliku či imidži. Súťaž NAJ slovenský chov, NAJ naše pole (ktorých 15. výročie sme si v Oponiciach pripomenuli) či súťaž o NAJ agromanažéra, v ktorej ste hlasovali už po desiatykrát, nie je vôbec o tom, akého ja mám motýlika. Je len a len o tom, ako vy, moji vzácni priatelia - chovatelia a pestovatelia zdolávate s plným pracovným nasadením každodenné ťažké dni.

Dni, keď neviete, čo zradné na vás na poliach či v maštaliach čaká, či nájdete ľudí, ktorí dokážu urobiť to, čo je práve potrebné, a nielen tak, že to vykonajú, ale tak, že to spravia najlepšie, ako sa dá. A s veľkou láskou ku zvieratám či rastlinám. Je úžasné, že máte stále takýchto pracovníkov, ktorí dokážu konať spolu s vami s vedomím, že to, čo dorobíte, bude slúžiť ako chutné a zdravé jedlo - chlieb každodenný - pre viac ako 5 miliónov obyvateľov Slovenska či konzumentov v iných krajinách. Vďaka vám a všetkým vašim spolupracovníkom za to.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov