logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

Komentár: Skoro ako v detektívke

komentar-dukes

Marián Dukes

Neviem koľkí z vás sú priaznivcami detektívok, ale mne dianie

okolo Zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce tak trochu pripomína filmovú detektívku. V nej zväčša hneď na začiatku ukážu vraha pri čine. Celý následný dej sa krúti okolo detektíva a jeho snahy o odhalenie vinníka strašného tohto strašného činu. V detektívkach býva vyšetrovateľ takmer vždy úspešný.

Naša detektívka je jednoduchá: Väčšina relevantných odborníkov v čase, keď vznikol nápad na zavedenie osobitného odvodu pre obchodné reťazce upozorňovala, že je to nesystémové opatrenie a ozývali sa aj hlasy, že môže byť kontraproduktívne – že môže poškodiť paradoxne poľnohospodárov. K výhradám sa pridali nielen mnohé rezortné profesné zväzy, ale aj zväzy a združenia z iných rezortov (napr. ZMOS či KOZ). Navrhovatelia po prvotných výhradách „učesali“ zákon tak, že bol zameraný prakticky len proti veľkým obchodných systémom. Táto úprava však napokon predstavovala povestný klinec do rakvy spomínaného zákona. Európska komisia totiž nedávno skonštatovala, že táto norma je v rozpore s legislatívou Európskej únie. Parlament následne túto legislatívnu normu zrušil. V línii s dnes už nežijúcim klasikom a jeho výrokom - vyhraj voľby a môžeš všetko – sa niektorí poslanci rozhodli povýšiť svojvôľu nad zdravý rozum. Namiesto toho, aby sa hľadali regulárne zdroje navyše pre zabezpečenie veľmi potrebných systémových opatrení pre podporu citlivých odvetví nášho poľnohospodárstva sa pristúpilo k zvláštnemu opatreniu, ktoré by sa dalo prirovnať k logike ministerstva vnútra. To totiž do kapitoly regulárnych príjmov štátneho rozpočtu započítava aj výšku pokút vybratých od nedisciplinovaných vodičov a policajtov v tomto smere dokonca „úkoluje“.

Po výroku Európskej komisie sa zo strany vedenia rezortu ozvali hlasy obviňujúce zlých lobistov z toho, že tlačili na komisiu, pretože vraj už mesiac dopredu vedeli, aké bude jej rozhodnutie. Neviem ako vy, ale ja som od začiatku tejto detektívky vedel, ako skončí.

Marián Dukes, AGROMAGAZÍN

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

naj agromanazer 2019

najnaj-d1
naj-ch1

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov