Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

trhy a ceny zookomodity WASDE apríl 2019: Globálne zásoby pšenice a kukurice na nových rekordoch

wasde-usdaWASDE apríl 2019: Globálne zásoby pšenice a kukurice na nových rekordoch

/AGROBIZNIS/

Americké ministerstvo pre poľnohospodárstvo (USDA) zverejnilo

v utorok večer svoj pravidelný mesačný report o Odhade svetovej ponuky a dopytu po agrokomoditách (WASDE).

Pšenica:

Ministerstvo do istej miery prekvapilo navýšením odhadu koncoročníkových zásob pšenice vo svete na rekordných 275,6 mil. ton po tom, čo jednak upravilo nahor počiatočné zásoby aktuálneho ročníka a súčasne takmer o 3 mil. ton znížilo odhad globálnej spotreby pšenice z titulu jej nižšej spotreby v Iráne ako aj nižšieho využitia pre výrobu kŕmnych zmesí v EÚ. Svetovú produkciu pšenice v aktuálnom ročníku ponechalo USDA takmer bez zmeny, keď ju medzimesačne korigovalo nadol o 0,1 mil. ton na 732,9 mil. ton.

Kukurica:

Aj pri kukurici sa navyšoval odhad koncoročníkových svetových zásob na rekordné úrovne, konkrétne na 314 mil. ton, čo znamená medzimesačný nárast o 5,5 mil. ton. Najväčší nárast odhadu zásob išli podľa očakávaní na vrub USA, keďže ministerstvo tu korigovalo bilanciu v nadväznosti na dáta z report o stave zásob plodín v USA k 1.3.2019, ktorý zverejnilo koncom marca. Zásoby v USA na konci ročníka 2018/19 majú dosiahnuť 51,7 mil. ton, čo je o 5,1 mil. ton viac ako sa odhadovalo pred mesiacom. USDA v bilancii USA korigovalo nadol aj odhad tohtoročníkových exportov z krajiny a to o 1,9 mil. ton na 58,4 mil. ton. Čo sa týka svetovej produkcie kukurice, tú najnovšie ministerstvo odhaduje na 1107,4 mil. ton, čo je o 6,2 mil. ton viac v porovnaní s marcovým reportom. USDA navýšilo odhad nadchádzajúcej produkcie kukurice v Brazílii medzimesačne o 1,5 mil. ton na 96 mil. ton a o 1 mil. ton navyše pridalo k marcovej prognóze v Argentíne, ktorá má po novom zožať túto jar 47 mil. ton kukurice. USDA tiež upravilo nahor minuloročnú produkciu kukurice v EÚ a to až o 2,1 mil. ton na 63 mil. ton.

Olejniny:

Svetová produkcia olejnín v ročníku 2018/19 sa prognózuje na 595 mil. ton, čo je o 2 mil. ton viac ako sa očakávalo pred mesiacom. USDA totiž navýšilo odhad produkcie repky v Indii o 1,4 mil. ton na 8 mil. ton a tým aj odhad svetovej produkcie repky na 72,3 mil. ton a tiež bol zvýšený odhad svetovej produkcie sóje o 0,5 mil. ton na 360,6 mil. ton po tom, čo bol navýšený odhad tohtoročnej produkcie sóje v Brazílii o 0,5 mil. ton na 117 mil. ton. Svetové zásoby sóje na konci ročníka 2018/19 sú naprojektované na 107,4 mil. ton, čo je o 0,3 mil. ton viac v porovnaní s minulomesačnou prognózou. Pri bilancii sóje pre USA ponechalo ministerstvo odhad (vlaňajšej) produkcie nezmenený na 123,7 mil. ton. Vychádzajúc z nedávneho reportu o stave zásob v USA bol mierne upravený nadol odhad koncoročníkových zásob sóje v USA a to o 0,1 mil. ton na 24,4 mil. ton.

Napriek tomu, že report vyznel pomerne negatívne pre pšenicu a kukuricu, obidve komodity zareagovali na správu relatívne priaznivo. Cena pšenice korigovala nadol len mierne (pokles o 1 % do konca obchodného dňa po zverejnení reportu), kukurica si dokonca pripísala malý zisk (0,1 %). Sója napokon uzatvorila obchodný deň bezo zmeny.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov