Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

trhy a ceny fytokomodity Pod Slanskými vrchmi v Kuzmiciach sejú novou kombináciou Pöttinger

pott3Pod Slanskými vrchmi v Kuzmiciach sejú novou kombináciou Pöttinger

Štefan Ščecina
V okrese Trebišov ukončilo v 90-tych rokoch svoju činnosť viacero družstiev.

Zároveň sa však do tohto obdobia datuje začiatok hospodárenia mnohých miestnych samostatne hospodáriacich roľníkov. Napríklad aj pani Ľubice Takáčovej z Kuzmíc.
Hneď na úvod ale musíme uviesť, že ide o rodinné hospodárstvo. Pani Takáčová je konateľkou a dohliada na celkovú ekonomiku, jej manžel Andrej je agronómom a mechanizátorom. Právom môžu byť hrdí na syna Ľuboša, ktorý získal titul poľnohospodárskeho inžiniera na SPU v Nitre a dnes zúročuje nadobudnuté vedomosti na domácich poliach.    
Takáčovci začínali hospodáriť v roku 1996 na 6 ha, pričom v súčasnosti obhospodarujú 260 ha. Celá výmera je zaradená do kategórie ornej pôdy a nachádza sa v 4 katastrálnych územiach, Kuzmice, Brezina, Slivník a Byšta. Na väčšinou svahovitejších miestnych parcelách prevažujú stredne ťažké až ťažšie pôdy, občas s výskytom kameňov. Starosti im zvykne spôsobovať divá zver, napríklad na 60 ha pod lesmi si nemôžu dovoliť vysiať repku.
V osevnom postupe je pšenica ozimná zastúpená ročne na 100 - 130 ha, repka ozimná na 40 - 60 ha, slnečnica na 30 – 40 ha a rovnako sója 30 – 40 ha. Aj napriek extrémnemu suchu, ktoré postihlo v tomto roku juhovýchod Slovenska, zaznamenali úrody na úrovni lepšieho priemeru.
Pri spracovaní pôdy pod oziminy používajú hĺbkové kyprenie, pod jariny spravidla naorávajú, v závislosti od podmienok. Základným strojom pri pestovaní plodín je sejačka, čo si plne uvedomujú aj Takáčovci. Preto už pred viac ako 10 rokmi investovali do kúpy kombinácie rotačných brán Lion 301 a sejačky Vitasem 301 A, od známeho výrobcu Pöttinger. Ročne sejú približne 300 ha, pričom rotačné brány používajú aj samostatne na prípravu pôdy pod slnečnicu alebo repku. Sejaciu kombináciu v tomto roku vymenili, na základe dobrých skúseností zostali verní značke Pöttinger a vybrali novú generáciu Vitasem 402 ADD a Lion 4002. Rozmýšľali aj nad sejacím strojom s pasívnou prípravou Terrasem, v miestnych podmienkach sa ale najviac osvedčili rotačné brány. Dôvodom kúpy boli tiež dvojdiskové výsevné jednotky DUAL DISC, ktorými je nová sejačka vybavená. Tie výborne pracujú aj pri väčšom množstve pozberových zvyškov, čo je typické pre spracovanie pôdy bez orby. „Sejba kombináciou rotačných brán s sejačky Pöttinger sa nám osvedčila taktiež v prípade veľmi vlhkých podmienok.“: dodáva Ing. Ľuboš Takáč.
K ďalšiemu stroju Pöttinger Andrej Takáč hovorí: „V suchom roku 2011 sme nevedeli poriadne pripraviť pôdu pred sejbou repky. Skúsili sme rôzne alternatívy, ale nešlo to. Vtedy sme dostali na vyskúšanie Terradisc, s pracovným záberom 3 metre. Tento stroj mal pokračovať potom k ďalšiemu zákazníkovi, ale výborná práca rozhodla, že sme ho už z nášho dvora nepustili.“ O rok neskôr pribudol do strojového parku aj 4-radličný pluh Pöttinger Servo 35 Nova. Spočiatku orali takmer celú výmeru, v súčasnosti je to do 50 ha ročne. Prvé stroje boli agregované so 130 koňovým traktorom Same, ktorý im slúži doteraz. K novej sejacej kombinácii už ale majú aj nový traktor Fendt 722, s výkonom 220 koní. Spotreba novej súpravy sa pri sejbe, v závislosti od podmienok, pohybuje na hodnote 7 až 10 l/ha.
Štefan Ščecina
AGROMAGAZÍN

Foto 1: Na snímke zľava: Ing. Ľuboš Takáč a Ing. Juraj Kandera, zástupca výrobcu Pöttinger na Slovensku.
pott1
Foto 2: Novou sejacou kombináciou rotačných brán Lion 4002 a sejačky Vitasem 402 ADD zasiali v tomto roku približne 300 ha.
pott2
Foto 3: Na poliach v okolí Kuzmíc sa osvedčila sejba s rotačnými bránami. Používajú ich v kombinácii so sejačkou alebo samostatne.

pott3

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov