Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

trhy a ceny AGROMAGAZÍN komoditný výhľad pre 30. týždeň 2011

AGROMAGAZÍN komoditný výhľad pre 30. týždeň 2011

Fundamenty na trhu naznačujú, že súčasné ceny agrokomodít by sa mali udržať i v 30 týždni. Stále treba počítať so zvýšenou volatilitou a cenovými pohybmi do oboch strán.

Ceny agrokomodít zaznamenali v 29. týždni stagnáciu, keď sa ceny pšenice pohybovali na burze MATIF v úzkom pásme 190 až 201 EUR/t, ceny kukurice 235 – 240 EUR/t a repka mierne strácala z 445 na 435 EUR/t. Stále panujú nejasnosti okolo budúcej úrody plodín v USA, keď mnoho analytikov sa domnieva, že USDA dostatočne nezapočítala do odhadov úrod záplavy, ktoré krajinu sužujú. Najnovší odhad úrod americkej analytickej skupiny Lanworth, ktorá vychádza z detailných satelitných záberov hovorí o tom, že úrody kukurice v USA budú o 7 až 9 % nižšie ako odhaduje USDA (odhad Lanworthu je 327 mil. ton) a sóje o 5 % nižšie ako predpovedá USDA (84,4 mil. ton). I analytici Rabobank sa vyjadrili, že v nasledujúcom období čaká ceny sóje zvýšená volatilita s možnosťou testovania rekordnej ceny na úrovni 16 USD/bušel (aktuálne 13,89 USD/bu). Až 10 % porastov je hodnotených ako v zlej až veľmi zlej kondícii, čo je najviac od roku 2008. Zdá sa, že sóji dôverujú i špekulatívni investori, ktorí za ostatný týždeň navýšili stávky na rast cien komodity na burze v Chicagu o 27,5 tis. kontraktov na 127 tis. kontraktov. Opätovne začali veriť i kukurici, kde stávky na rast vzrástli o 24,5 tis. kontraktov. Pri pšenici stávky na rast ceny zo strany investičných fondov stagnovali. Na približne rovnakej úrovni ako pred týždňom pokračuje i výroba bioetanolu v USA, no v krajine vzrástli zásoby bioetanolu. Cena ropy WTI NYMEX opätovne atakuje 100 USD/barel a podľa otvorených pozícií investorov sa zdá, že i tento týždeň cena nezamieri nižšie. No pozorne je treba sledovať Čínu, kde výrazne klesla denná spotreba ropy na 9 mil. barelov, čo jasne naznačuje, že tamojšia ekonomika spomaľuje. Napokon o schladenie sa snaží samotná Čínska centrálna banka, ktorá chce krotiť vysokú infláciu. Ceny agrokomodít sú aktuálne podporené i dočasne slabším USD, čo je zrejme dôsledok aktuálnych rokovaní US senátu o otázkach štátneho dlhu krajiny. V 30. týždni by tak mohli pretrvávať ceny agrokomodít, ktoré sme tu mali týždeň predtým. Nemožno vylúčiť ani ďalšie cenové výkyvy obidvomi smermi. Volatilné obdobie pretrváva rovnako ako nejasná budúcnosť vývoja svetovej ekonomiky vrátane dlhovej krízy v EÚ. Pre 30. týždeň ostávame naladení neutrálne.

Očakávané ceny MATIF pre 30. týždeň:

pšenica 185 – 210 EUR/t, kukurica 225 – 240 EUR/t, repka 420 – 450 EUR/t.

Očakávaný index volatility: 3

Stupnica: 1 malé, 2- mierne, 3 – stredné, 4 - zvýšené, 5 vysoké riziko

 

Živočíšna výroba: I v 30. týždni by mal pokračovať pozitívny výhľad pre rast cien živočíšnych agrokomodít. USA sa aktuálne pasujú s nízkymi stavmi dojníc, čo by malo znamenať sľubný cenový vývoj mlieka v jesenných mesiacoch. Pozitívna nálada by mala ostať i v Európe. To platí ako pre ceny mlieka, tak i jatočné ošípané.

/AGROMAGAZÍN/

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov