Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

 

baner-konferencia

projekty agromagazínu mladí v agrobiznise Aj do najlepších maštalí a na najúrodnejšie polia je veľkým problémom získať ľudí. Aké sú východiská?

komentar-huba

Aj do najlepších maštalí a na najúrodnejšie polia je veľkým problémom získať ľudí. Aké sú východiská?

Ján Huba, Agrobiznis

Spoločnosť Agricola Šoporňa sa dlhodobo umiestňovala na špičke nášho rebríčka NAJ chovateľov holštajnského dobytka. Jej manažér si viackrát prebral v sobášnej sieni Chateau Appony ocenenia za tento úspech. Už v roku 2013 však avizoval problémy so získavaním  zamestnancov a budúcnosť tohto špičkového stáda nevidel ružovo. Vtedy priemerná nezamestnanosť na Slovensku dosahovala 14,71 %. Tento výborný chov následne - z dôvodu nedostatku pracovníkov - zanikol. 

Píše sa rok 2018. Nezamestnanosť na Slovensku je rekordne nízka – 5,4 % a ďalej klesá. Ako zaznelo na nedávnej konferencii, nazvanej podľa nitrianskeho dialektu „Nemá do...“, konanej v oponickom kaštieli, kraje trnavský (2,5), bratislavský (2,8), trenčiansky (3,3), nitriansky (3,9) a žilinský (4,5) majú mieru nezamestnanosti pod 5 % (pri každom kraji číslo v zátvorke). Poľnohospodári z týchto regiónov vedia, že limitujúcim faktorom ďalšieho rozvoja fariem už prestáva byť pôda, počasie či likvidačné ceny spojené s dostatkom potravín na pultoch hypermarketov. 
Od toho, či bude mať kto s láskou pôdu obrábať a chovať hospodárske zvieratá, dnes závisí budúcnosť slovenského chlebového odvetvia. Ľudia chcú pracovať v povolaní, ktoré požíva spoločenské uznanie a dokážu v ňom slušne zarobiť.
Organizovaním súťaží NAJ naše pole, NAJ slovenský chov, NAJ agromanažér chceme aspoň maličkou mierou prispieť k zlepšeniu vnímania poľnohospodárstva našou spoločnosťou. Podobne i našimi ďalšími podujatiami (súťaž NAJ agro dievča, chlapec, NAJ inovatívnejší stroj) či odbornou gesciou pri tvorbe Farmárskej revue, filmového festivalu Agrofilm, podujatí počas výstavy Agrokomplex, spoluprácou pri organizovaní akcií pre milovníkov kvalitného vína či pestovateľov ovocia a viniča dlhodobo bojujeme o to, aby si spoločnosť pestovateľov a chovateľov viac vážila.
Je to beh na dlhé trate. O to viac zamrzia hrozné odhalenia, rezonujúce v nedávnom období v súvislosti s agrodotáciami. Idú proti nám všetkým, ktorí toľko úsilia venujeme zlepšovaniu imidžu agrosektora. No snažiť sa je potrebné ďalej.
Sme preto potešení, že na podujatí NAJ slovenský chov, NAJ naše pole a NAJ agromanažér 2017 sme opäť mohli prezentovať najlepších. S víťazmi jednotlivých kategórií sa opäť stretnúť a oceniť ich v krásnom oponickom kaštieli, dýchajúcom slovenskou históriou. Na jar v jeho knižnici prebiehala výstava o velikánoch, ktorým vďačíme za poznanie vesmíru. Odhaľovali hviezdy na nebi.
Súťaž NAJ naše pole, NAJ slovenský chov, NAJ agromanažér odhaľuje a váži si prácu „hviezd“ v agrosektore. Všetkým oceneným, ako i všetkým vám, ktorí ste boli v sezóne roku 2017 úspešnými a vaše mená či názvy vašich podnikov sa nachádzajú v tabuľkách ročenky, ktorú dostanú predplatitelia našich časopisov Slovenský CHOV a Naše pole v najbližších dňoch, srdečne a úprimne blahoželáme. 
S prianím, aby sa vám darilo získavať kvalitných pracovníkov. A predovšetkým vám želáme (a to prízvukujeme), aby si tí, ktorí rozhodujú o financiách v krajine uvedomili, že potrebujete veľa a rozumne investovať do najmodernejších technológií a inovácií. Len tie nás môžu zachrániť, keď ľudí, ochotných pracovať na poliach a v maštaliach, tak rapídne ubúda.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

naj agromanazer 2018

najstroj-2019

najnaj-d1
naj-ch1

euralis_dec18

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov