Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

komentar-karkulin

Komentár: Zelená globálnym ad – hoc agro podporám?

David Karkulín

Otázky formovania budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky, (SPP) budú na Slovensku nepochybne dominovať minimálne najbližších 18 mesiacov, čo je obdobie, za ktoré má uzrieť svetlo sveta nový strategický rámec SPP pre Slovensko.

Úlohou SPP je okrem iného stanoviť mantinely podpory odvetvia v EÚ tak, aby nekolidovali s pravidlami ďalších organizácií, predovšetkým Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Ide o citlivú problematiku, v ktorej nájsť jednotný meter pre všetky krajiny je zložité, ak nie priam nemožné. V súčasnosti to platí o to viac, že do agrárnej podpornej politiky sa začínajú čoraz viac „zamontovávať“ národné podpory na úrovni jednotlivých krajín. Tento rok pritom akokeby sa nad poskytovaním globálnych ad - hoc podporám na národnej úrovni priam roztrhlo vrece. Ako inak, najsledovanejšou krajinou v tejto oblasti nie je aktuálne nik iný ako USA. Obchodná politika amerického prezidenta D. Trumpa vedúca k zavedeniu vzájomných ciel medzi USA a Čínou poškodila amerických farmárov v podobe prepadu cien komodít, ktoré USA vyvážajú do Číny. Najviac postihnutí ostali pestovatelia sóje, keďže vplyvom obchodnej vojny americké ceny tejto plodiny klesli o 20 %. USA však našli riešenie. Prezident prisľúbil farmárom finančný balík na krytie strát v objeme až 12 mld. USD.

USDA už informovalo, že od 4.9.2018 si farmári môžu nárokovať na priame platby za účelom krytia strát, pričom na tento účel je vyčlenených 4,7 mld. USD. Až 3,6 mld. USD by mali získať pestovatelia sóje, pričom štát zaplatí na 50 % ich reálnej produkcie roku 2018 kompenzáciu vo výške 1,65 USD za bušel, resp. 60,62 USD za tonu. To znamená, že ak farmár vyprodukuje 1000 ton sóje, na 500 ton získa podporu vo výške 60,62 USD/t. Platí to pre všetkých poľnohospodárov, ktorých ročné príjmy nepresahujú 900 tis. USD. Na podporu budú mať nárok i pestovatelia pšenice (ale len 5,14 USD/t), pestovatelia kukurice získajú len marginálnych 0,4 USD/t. Chovatelia ošípaných, ktorí sú ďalšou silne negatívne ovplyvnenou skupinou obchodnej vojny, budú mať nárok na platbu vo výške 8 USD na ošípanú. Na jednej strane je podpora odvetvia pochopiteľná, na druhej strane takéto aktivity v globálnom meradle môžu výrazne ovplyvňovať konkurencieschopnosť farmárov po celom svete. USA pritom nie sú výnimkou. Nemusíme ísť ďaleko, napríklad len nedávno Nemecko schválilo národnú pomoc svojim farmárom postihnutým tohtoročným suchom, ktorým najbližšie obdobie prerozdelí 345 mil. EUR. Aj keď farmári požadovali 3 mld. EUR, i 345 mil. EUR je slušný balík. Uvoľnenie oprát pri poskytovaní národných podpôr môže byť problémom hlavne pre chudobnejšie krajiny, napríklad i Slovensko, ktoré na takéto kompenzácie nemá dostatok financií. Súčasná protekcionistická politika USA pritom môže byť spúšťačom ďalších podobných aktivít po celom svete a to nielen v agrosektore. Či je to krok správnym smerom, ukáže len čas. Ako to už ale býva, takáto politika bude mať svojich víťazov i porazených. Ktovie, do akého tábora bude patriť Slovensko.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov