Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

komentar-huba

Komentár: Ako nestratiť mladých

Ján Huba

S najznámejším slovenským agrárnym redaktorom Jozefom Sedlákom sme sa stretli v expozícii živočíšnej výroby na tohtoročnom Agrokomplexe.

S prekvapením, ale hlavne radosťou pozeral na davy ľudí (s veľkým zastúpením tých najmenších), tlačiace sa do pavilónov Z1 (Gazdovský dvor U výskumníkov) a Z2 (stajňa pre hospodárske zvieratá). Vybral diktafón a pýta sa ma: „Janko, kde sa všetky tieto deti, predierajúce sa ku zvieratám, potom strácajú? Ako ich získať pre štúdium poľnohospodárstva a prácu s hospodárskymi zvieratami?“. Ťažká otázka - hľadajme všetci odpovede. V rýchlosti som reagoval, že treba pracovať so základnými školami, ich učiteľmi a zaviedol som ho do haly Z2. Tu som ho zoznámil s vodičmi dojníc – študentmi inžinierskeho stupňa odboru Manažment živočíšnej výroby na SPU v Nitre Klárou Kovárovou a Andrejom Čabákom. Nech sa ich opýta, vďaka čomu zostali verní svojmu detskému koníčku.

A teraz prejdem k spomienke na Agrokomplex roku 1997. Už som o tom neraz písal. Stretol som tu desaťročného chlapca, ktorý bol na všetkých predvádzaniach zvierat. Stál obďaleč predstaviteľov chovateľských zväzov, ktorí mali odborný komentár k vystavovaným zvieratám. Po prvých dňoch vedel všetky komentáre naspamäť a ďalšie dni len sledoval, či sa komentujúci nepomýlia. Potom to dal svojou detskou mimikou najavo. Do tajov zootechniky zasvätil aj mladšie deti, ktoré ho v zákulisí s obdivom počúvali. Nedalo mi a tak som sa s ním zoznámil a urobil krátky rozhovor do nášho, vtedy začínajúceho časopisu. Stali sme sa kamarátmi a stretávali každý rok minimálne na Agrokomplexe. Veľmi som sa potešil, keď mi oznámil, že začal študovať na SPU v Nitre. To sme sa už stretávali častejšie. Radosť mi urobilo aj jeho rozhodnutie pokračovať v doktorandskom štúdiu s témou hovädzieho dobytka. Po jeho skončení sa stal mojim kolegom vo Výskumnom ústave živočíšnej výroby. Dnes je bonitérom Zväzu chovateľov slovenského strakatého dobytka.

V agrokomplexový piatok bravúrne zvládol svoju premiéru pri komentovaní predvádzanej kolekcie slovenského strakatého plemena. To, čo sa pred 21 rokmi učil od Ivana Bogdániho, prezentoval teraz Ivan Pavlík sám. A publikum mal naozaj fundované (okrem stoviek návštevníkov výstavy v ňom boli i akademik Ján Plesník a univerzitní profesori Ján Pšenica a Jozef Bulla).

Čo týmto chcem povedať? Nesmieme stratiť ani jedno dieťa a mladého človeka, ktorých srdce bije pre prácu s hospodárskymi zvieratami. Musíme sa snažiť pracovať individuálne s každým a byť trpezliví a empatickí. Tu vidím cestu.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov