Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

komentar-karkulin

Komentár: Daň z poistenia nastavená na 8 %

D. Karkulín

Vláda koncom apríla rokovala o pozmenenom návrhu Zákona o poistnej dani z dielne Ministerstva financií SR, pričom ani nový návrh nateraz neprešiel. Čo sa týka poľnohospodárskeho poistenia, nové znenie zákona vyznelo pre odvetvie horšie ako to pôvodné. Ministerstvo financií totiž navrhlo zaviesť celoplošne daň vo výške 8 % pre celú oblasť neživotného poistenia, teda i poistenia poľnohospodárskych rizík. Pôvodný návrh naznačoval, že agrárne riziká by mohli byť zdanené len 6 % - tami.

V porovnaní s predchádzajúcim návrhom však vypadlo z plánov zdaniť i životné poistenie, ktoré by po novom zdaňované byť nemalo. Napriek tejto „úľave“ sa legislatíva naďalej stretáva s vlnou silnej kritiky. Azda najväčším problémom je skutočnosť, že zákon má platiť retrospektívne a to znamená, že poisťovne by museli zdaňovať i zmluvy uzatvorené v minulosti, teda ešte pred prijatím aktuálne navrhovanej legislatívy. To predstavuje dodatočný problém. Poisťovne totiž majú nakalkulovanú výšku poistného v predchádzajúcich zmluvách bez spomínanej dane a tak ak sa rozhodnú poistné nezvyšovať, bude potrebné nájsť financie z vlastných zdrojov. Keďže daň sa má platiť z celej sumy zaplateného poistného, de facto sa zdania i náklady poisťovní, ktoré putujú na zaistenie ako i za sprostredkovanie.

Okrem toho dodatočné náklady poisťovniam vzniknú pri administrácii existujúcich zmlúv, nakoľko ich bude potrebné prepracovať. Kto všetky tieto náklady zaplatí? Podľa slov ministra MF SR by to mali byť poisťovne, no ako sa aktuálne vyjadruje pre média, vidí to tak, že to bude asi „pol na pol“. Slovenská asociácia poisťovní vo svojej tlačovej správe už avizovala, že návrh ministerstva nepriznáva, že daňovníkom je poistník, teda klient. A daň bude musieť v konečnom dôsledku zaplatiť klient. Poľnohospodárske poistenie už teraz balansuje z pohľadu ziskovosti na rázcestí a je otázne či poisťovne nájdu rezervy, aby zaplatili za poľnohospodárov novú daň z poistenia. Súčasné legislatívne návrhy neprichádzajú pre poisťovne vôbec vhod. Poisťovne totiž musia držať prevažnú časť financií na krytie škôd v bezpečných dlhopisoch a tie vynášajú momentálne veľmi málo. Zdrojov na krytie dodatočných nákladov príliš nie je.

A tak je dosť zrejmé, že úvaha ministerstva o rozdelení nákladov na daň „pol na pol“ medzi poisťovňu a klienta nebude presným odhadom. Ale však čo, hlavne, že peniaze prídu do štátnej kasy. Alebo snáď sa predsa len vláda umúdri a spornú legislatívu neprijme? V hre je i tento scenár. Napokon nezvyšovať náklady zodpovedných ľudí a firiem, ktorí si kryjú riziká – to znie predsa tiež prosociálne.

konferencia2019_300x90

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

naj agromanazer 2018

najstroj-2019

euralis_dec18

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov