Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

komentar-dukes

Kontinuita a oddanosť rodnej hrude

Marián Dukes, Agromagazín

Brúsiac po internete a hľadajúc inšpiráciu pre svoj súkromný i odborný život som narazil na pieseň slovenskej herečky a speváčky Szidi Tobias, ktorá pri koncipovaní svojich hudobných albumov siaha nielen po textoch slovenských či českých, ale občas na ne zaradí aj text vo svojej materinskej reči, t.j. maďarčine. Z tejto časti jej hudobnej produkcie ma zaujala pieseň s názvom Három fiú (Traja synovia) z albumu Do vetra z roku 2010. Textový podklad pre túto pieseň predstavuje báseň revolučného poeta Sándora Petőfiho z roku 1847. Text básne je celkom prozaický, pritom však veľmi silný. Báseň hovorí o otcovi - gazdovi, ktorého dvaja starší synovia opustili hľadajúc slávu, resp. bohatstvo. Z domu odišli na konskom chrbte, domov sa však vrátili kone bez svojich pánov. Kým prvého z nich skosila ruka nepriateľa, druhý zahynul na šibenici – potupne ako zlodej. Ako to už býva (možno už len v rozprávkach), pri otcovi zostal napokon len najmladší syn. Jeho osudom nebola ani sláva ani bohatstvo, ale život na gazdovstve. Zostal po boku svojho otca aj po jeho smrti, gazdujúc na pôde, ktorú stáročia obrábali ich predkovia.

Táto dojemná báseň ma priviedla k úvahe o kontinuite a oddanosti veci gazdovskej. Na stránkach našich periodík sa tejto problematike venujeme už mnoho rokov a v praktickej oblasti robíme aj kroky, ktoré priamo nadväzujú na odkaz predchádzajúcich generácií. Jednou z takýchto aktivít je aj súťaž o Naj agro dievča/chlapca, ktorú organizujeme tento rok už po šiestykrát. Medzi súťažiacimi je mnoho tých, ktorí svojim rozhodnutím študovať poľnohospodárstvo nadviazali na tradíciu založenú ich predkami. Vari najvýraznejšie sa do našich myslí zapísala víťazka 4. ročníka tejto súťaže, ktorá ovláda aj to, čo už dnes aj máloktorý profesionálny poľnohospodár – kosenie ručnou kosou.

Zahanbiť sa však nedali ani ostatní účastníci súťaže. Najlepším dôkazom bolo profesionálne správanie finalistov minulých ročníkov pri fotografovaní so zvieratami počas posledných 5 ročníkov nitrianskej Národnej výstavy HZ.

Finále 6. ročníka súťaže o NAJ agro dievča/chlapca bude aj tento rok prebiehať počas konferencie Moderný AGROBIZNIS, ktorá sa uskutoční 10. apríla v priestoroch Národného výstaviska AGROKOMPLEX. Jej hlavnými témami budú nová SPP a inovatívne formy speňažovania produkcie.

konferencia2019_300x90

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

naj agromanazer 2018

najstroj-2019

euralis_dec18

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin