Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

komentar-huba

História a jubileá roku 2017

Ján Huba

Približne 700 rokov sa na území Slovenska chovajú ovce valašky.

Valašskej kolonizácii vďačíme za také fenomény ako ovčí syr, fujara, bryndza. 500 rokov poznáme pojmy ako osobná sloboda, individuálna zodpovednosť a reformácia znamenala veľmi veľa aj pre nevídaný rozvoj vzdelanosti.

Odvysielané bolo v poradí päťsté vydanie relácie Farmárska revue – tá oslávila 10 rokov svojho úspešného pôsobenia na mediálnom trhu. Každý týždeň osloví vyše 200 tisíc divákov s pozitívnym posolstvom o našom vidieku a vzácnych ľuďoch, ktorí mu zasvätili svoj život. Výskumný ústav živočíšnej výroby Nitra si pripomenul 70 rokov od svojho založenia. „Plesníkov“ ústav prežil svoje skvostné obdobie v ťažkých sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia. Dnes sa to zdá neuveriteľné. Alma mater väčšiny z nás – SPU v Nitre (bývalá VŠP) oslávila 65. výročie. Za toto obdobie vzdelala viac ako 80 tisíc absolventov. Kiež by väčšina súčasných zakotvila v chlebovom odvetví. Moji vrstovníci si pripili na abrahámoviny. Zaujímavá generácia – prvú polovicu doterajšieho života sme prežili v spoločnom štáte s Čechmi, druhú na samostatnom Slovensku.

Prešlo 50 rokov od najvýznamnejšieho úspechu študentov našej, už spomínanej alma mater. Tím jej vtedajších poslucháčov (tvorili ho napr. Jozef Bulla a Pavol Dukes – zosnulý otec nášho šéfredaktora Mariana) zvíťazil v najsledovanejšom TV programe - celoslovenskej vedomostno – intelektuálnej súťaži Univerziáda. Krásny počin znamenal veľký nárast záujmu  maturantov o štúdium na VŠP. Následní normalizátori tento jedinečný úspech pripočítali vtedajšiemu vedeniu školy k zoznamu ich osobných zlyhaní. I takto to na našom Slovensku, žiaľ, chodí. Hrozné konštatovanie, ešte smutnejšie jeho príčiny. Kedy sa poučíme?

25 rokov uplynulo od založenia najväčšej stavovskej organizácie slovenských agropotravinárov – SPPK. Rovnaký čas pôsobí Zväz chovateľov slovenského strakatého dobytka – družstvo. Firma Kuriér plus reklama, ktorá vytvára krásnu grafiku tohto časopisu, oslávila tiež 25 rokov. Bola plodným podhubím pre odborné časopisy a ďalšie aktivity, ktoré vyvíja naša vydavateľská skupina. Jeden z nich – Naše pole si pripomenul 20 rokov od vydania prvého čísla. Jedna z najmladších samosprávnych organizácií – Združenie mladých farmárov – oslávila s mladíckym elánom prvú desaťročnicu. Súťaž pre mladých NAJ agro dievča, chlapec sme zorganizovali piatykrát.

Za osobitne významné považujem okrúhle výročia práce v našej vydavateľskej skupine mojich vzácnych kolegov. Marian Dukes – šéfredaktor Slovenského CHOVu u nás pracuje 20 rokov, manažér redakcií Erik Ballay 15 rokov a 10 ročné jubileum práce v redakcii Agromagazínu si pripomenuli David Karkulín – jeho šéfredaktor a Štefan Šcecina – jeho manažér pre inzerciu. Všetci menovaní sa podieľajú aj na prevádzke portálu agrobiznis.sk. Za túto dlhoročnú spoluprácu im úprimne ďakujem.

Prichádzajú dni, keď si pripomenieme zásadnú udalosť spred vyše 2 000 rokov. Prežime ich s bázňou, s úctou k našej kresťanskej a roľníckej histórii, tradíciám a jubileám.

konferencia2019_300x90

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

naj agromanazer 2018

najstroj-2019

euralis_dec18

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin