vub_092018

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

komentar-dukes

„Odstoloví“ manažéri

Marián Dukes, Agromagazín

V novembri roku 2011 dali s veľkou pompou do prevádzky kompletnú rýchlostnú cestu R1 Pribina medzi križovatkou s D1 pri Trnave a Banskou Bystricou. Hneď v prvý deň jej otvorenia som si všimol jednu zaujímavú vec, na výjazde Nitra-Juh stál na križovatke policajt a riadil dopravu. Povedal som si, je prvý deň, asi politici potrebujú „štáfáž“ pre svoju historický počin. V hlave mi však už vtedy vŕtal červík pochybností, či tam ten policajt náhodou nestál kvôli tomu, aby sa autá dostali na hlavnú cestu, keďže výjazd prichádza z ľavej strany.

Moje podozrenie potvrdilo dianie počas cesty do práce hneď v nasledujúci deň. Na výjazde z R1 sa začali tvoriť kolóny. Kritická situácia v čase dopravnej špičky tu pretrváva až dodnes. Celej „patálii“ sa dalo predísť vybudovaním kruhovej križovatky tak, ako v prípade výjazdu Nitra-východ. To by však predpokladalo, aby projektant i ďalšie osoby, zodpovedné za projekt tohto úseku vstali od stola a prezreli si situáciu priamo v teréne a uvažovali o tom, čo môže ich rozhodnutie spôsobiť. Jednoducho, vžiť sa do roly vodiča, ktorý prichádza do Nitry od Šale, ale aj od R1 Pribina.

Viac šťastia mali obyvatelia blízkych obcí v smere Kynek, Lehota, Veľké Zálužie, na základe pripomienok a žiadostí ktorých tento rok vybudovali pripájač v mieste pôvodného pripojenia na „starú“ R1. Nepripomína vám tento príbeh niektoré situácie v európskom agrorezorte? Mne aj áno. Napríklad spôsob, akým sa nastavilo a komunikovalo zrušenie produkčných kvót na mlieko, ktoré vyústilo okrem iného aj do maslovej krízy. Nehovoriac o kríze na trhu s vajcami, ktorú má okrem ľudskej chamtivosti na svedomí aj nedomyslený systém rýchleho varovania. Svoj diel viny má na tom, samozrejme, aj politika štátu, ktorý dovolil zdecimovať väčšiu časť agrosektora a politika obchodných reťazcov, ktoré nákupom lacných potravín zo zahraničia „vyhnali“ okrem iného slovenských producentov vajec na zahraničné trhy. Ak si ich chceli udržať, nemohli porušiť dlhodobé zmluvy a zrazu začať vajcami zásobovať domáci trh.

Na konci reťazca je zákazník, ktorý by mal konečne dať rázne najavo, že chce na pultoch hlavne domáce potraviny. Ako, o tom sme už písali aj v tohtoročnom marcovom komentári.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

ucb_300x300

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin