Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

komentar-karkulin

Koniec glyfosátov v roku 2022?

David Karkulín

Legislatívci z Európskeho parlamentu (EP) koncom októbra schválil rezolúciu, v ktorej nalieha na Európsku komisiu, aby v priebehu 5 rokov zakázala používanie glyfosátov v Európskej únii. Rezolúcia bola schválená len krátko predtým, než Európska komisia mala rozhodovať o ďalšom predĺžení platnosti licencie využívania najpoužívanejšieho herbicídu na svete o ďalších 10 rokov. Európsky parlament v rezolúcii súčasne žiada, aby komisia okamžite zakázala používanie glyfosátov pre domácnosti, parky ako i farmy v prípade, že bude dostupná iná biologická náhrada spomínaného herbicídu. Glyfosáty by sa však podľa EP mali každopádne stať v EÚ minulosťou najneskôr do polovice decembra 2022.

Hovorca Európskej komisie už naznačil, že pri rozhodovaní sa o predĺžení licencie na používanie glyfosátov bude komisia brať ohľad i na aktuálnu rezolúciu Európskeho parlamentu. Súčasne naznačil, že jednou z možností bude usilovanie sa o schválenie postupného zákazu glyfosátov v 5 až 7 ročnom časovom horizonte. Prípadné schválenie postupného konca glyfosátov tak bude citeľná výzva pre poľnohospodárstvo, ktoré sa podieľa 76 % na celkovej globálnej spotrebe tejto účinnej látky. Glyfosáty sú totiž stále z pohľadu metriky cena/výkon pre farmárov tou najúčinnejšou alternatívou. Ich zrušenie si bude vyžadovať hľadanie alternatív pre manažment burín v porastoch, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou budú drahšie v porovnaní s glyfosátmi.

Debata o zrušení glyfosátov však naberá čoraz väčšie obrátky. Európsky parlament sa touto témou začal zaoberať vážne po tom, čo dostal petíciu za zrušenie glyfosátov, ktorú v priebehu necelého roka podpísalo viac ako 1 mil. občanov EÚ. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny pri WHO totiž v roku 2015 označila glyfosát za látku pravdepodobne vyvolávajúcu rakovinu. Odvtedy sa tlak na zrušenie glyfosátov stupňoval. EK už vlani odložila schvaľovanie predĺženia licencie pre použitie glyfosátov o 18 mesiacov a aktuálne prišiel čas na finálne rozhodnutie. Postupné zrušenie glyfosátov je realistickou alternatívou, na čo sa zrejme pripravujú i samotné chemické spoločnosti, ktoré vlani ohlásili doteraz nevídané spájanie sa do veľkých celkov. Možno takto sa chcú pripraviť na prichádzajúcu vlnu nákladov spojených s výskumom nových alternatív prípravkov na ochranu rastlín, ktoré dajú nadobro definitívnu bodku glyfosátovej ére.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin