Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 22. týždeň 2019

/AGROBIZNIS/

Plodiny:
Špekulatívni investori v uplynulom týždni pri plodinách poriadne obrátili kartu. Výsledkom je pokračujúci rast cien.

Na burze MATIF medzitýždenne posilnili ceny pšenice o 8 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 184 EUR/t. Cena kukurice medzitýždenne posilnila o 9 EUR/t na dnešných 172 EUR/t a repka si vrátane dnešného posilnenia prilepšila celkovo o 6 EUR/t, keď jej cena posilnila k 370 EUR/t. Cena kanadskej repky naproti tomu medzitýždenne len stagnovala na 299 EUR/t. Na burze v Chicagu medzitýždenne vzrástli ceny čiernomorskej pšenice o 9 EUR/t na dnešných 179 EUR/t, pričom len počas dnešného dňa táto pšenica posilnila o 8 USD/t. Cena americkej mäkkej pšenice na burze CBoT medzitýždenne vzrástla o 8 EUR/t na 165 EUR/t, kukurica si prilepšila o 9 EUR/t na 146 EUR/t a sója medzitýždenne posilnila o 7 EUR/t na dnešných 281 EUR/t.
Za raketovým rastom cien  plodín ostáva pokračovanie zmeny sentimentu na strane špekulatívneho kapitálu, keď sa investori zbavujú krátkych pozícií (stávky na pokles cien) a nahradzujú ju dlhými (stávky na rast cien). To platí hlavne pre kukuricu, kde špekulatívni investori na CBoT v ostatnom týždni znížili počet čistých krátkych pozícií o neuveriteľných 180,5 tisíc kontraktov po tom, čo v USA pokračovalo daždivé počasie signalizujúce ďalšie problémy s meškajúcou sejbou plodiny. USDA má zverejniť dáta o tempe sejby jarín v USA dnes v noci, pričom sa predpokladá, že v USA bude k úvodu tohto týždňa zasiatych 63 % výmer kukurice a 31 % sóje. Pri kukurici by toto číslo znamenalo najpomalšie tempo sejby v histórii. Analytici sa zhodujú v tom, že pomalá sejba definitívne zníži výnosový potenciál kukurice v USA. Otázna je hlavne produkcia v štáte Illinois, ktorá mešká najviac, pričom tento štát je druhým najväčším producentom kukurice spomedzi všetkých štátov USA. Tu sa hovorí o možnej redukcii výnosu kukurice od 10 do 30 %. Na obavách o budúcu úrodu kukurice sa pritom naďalej famózne „vezú“ aj ceny pšenice a to napriek tomu, že analytici dnes znovu navyšovali odhad tohtoročnej produkcie tejto komodity v EÚ. Pšenica na MATIFe z pohľadu technickej analýzy jasne mieri k svojej úrovni rezistencie ležiacej na hladine 185 - 186 EUR/t, od ktorej by sa podľa nášho názoru mala odraziť späť na nižšie úrovne. Na druhej strane proces short coveringu pri pšenici na burze CBoT pokračuje, čo môže priniesť rovnako tak i scenár pokračovania euforického rastu cien plodiny. Na náš vkus je však aktuálne už trh s pšenicou výrazne prekúpený a i preto vidíme veľkú pravdepodobnosť blížiaceho sa obratu cien smerom k nižším úrovniam. Pšenica už minulý týždeň vykázala prvé známky slabosti a začala korigovať nadol, no susedný trh s kukuricou napokon komoditu znovu nasmeroval k rastu. Upozorňujeme však na súčasné fundamenty pšenice, ktoré jednoznačne neodôvodňujú aktuálne tempo rastu ceny tejto plodiny.
Pri kukurici je situácia iná, keďže tu je reálne v hre nižší výnos plodiny v USA pre nasledujúcu sezónu. No zrejme i kukuricu čaká v blízkom období reálny výber ziskov s aktuálneho rapídneho nárastu jej ceny, čo by malo dočasne poslať ceny komodity na nižšie úrovne. Je však veľmi ťažké odhadnúť kedy sa tak stane. Môže to byť už zajtra, ak sa dnes v noci potvrdí, že tempo sejby jarín v USA je rýchlejšie ako znejú aktuálne očakávania účastníkov trhov.
V každom prípade aspoň pri pšenici odporúčame poľnohospodárom aktuálne zakontrahovať časť produkcie za súčasné ceny a využiť tým súčasný cenový nárast, ktorý momentálne stále vnímame ako dočasný fenomén. Pri kukurici sú ďalšie prorastové výhľady cien pozitívne, no z krátkodobého hľadiska aj túto plodinu zrejme čaká odovzdávanie časti svojich predchádzajúcich ziskov. Rovnako tak sója vyzerá fundamentálne stále slabá a teda náchylná k poklesu cien.
Repka naproti tomu sa môže oprieť o silné fundamenty, čo potvrdil aj dnešný opätovne klesajúci odhad nadchádzajúcej produkcie EÚ od analytikov z Európskej komisie, ktorí ju medzimesačne znížili o 0,5 mil. ton na 18,7 mil. ton. Repka z pohľadu technickej analýzy tak aktuálne bojuje o udržanie sa na dôležitej cenovej hladine 370 EUR/t, pričom ak sa komodite podarí si túto cenu ustrážiť, novým cenovým cieľom repky na MATIFe by mala byť cena 388 EUR/t.
Prognóza cien plodín pre aktuálny týždeň je dosť komplikovaná. AGROMAGAZÍN vidí potenciál pre cenovú korekciu a to hlavne pri pšenici, no isté odpisy z ceny by mali podľa nášho predpokladu byť viditeľné aj pri ostatných plodinách. Na druhej strane súčasný euforický rast cien môže naďalej nachádzať svoju silu v aktuálnom momente a tým vytlačiť ceny plodín ešte vyššie. V každom prípade súčasne vidíme najväčšie riziko pre možný pokles cien pri pšenici. Ak pšenica začne tento týždeň korigovať nadol, treba rátať s poklesom cien aj pri ostatných plodinách (kukurica, repka), pri ktorých by však tento poklesný trend mal ostať len dočasný.
Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 22. týždňa 2019: pšenica 175 – 180 EUR/t, kukurica 165 – 170 EUR/t, repka 365 – 370 EUR/t.
Zookomodity:
Ceny jatočných ošípaných v západnej Európe v tomto týždni zastavili svoj rast a nastúpili do fázy stagnácie. Ceny v Nemecku tento týždeň tak stagnujú na 1,80 EUR/kg jat. hm., ceny v Dánsku ostali nezmenené na 1,66 EUR/kg jat. hm. Naproti tomu ceny v USA pokračujú vo svojej korekcii nadol, keď trh futures poklesol medzitýždenne o 6 % na 1,91 USD/kg jat. hm., zatiaľ čo farmárske ceny ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota poklesli o 5 % na 1,72 USD/kg jat. hm. Čínske ceny ošípaných medzitýždenne klesli o 1 eurocent/kg jat. hm. na 1,94 EUR/kg jat. hm. Predpokladáme, že v SR budú tento týždeň ceny jatočných ošípaných stagnovať 1,83 až 1,90 EUR/kg jat. hm. s vyhliadkou pokračovania cenovej stagnácie, prípadne miernej cenovej korekcie do ďalších týždňov.
Ceny jatočného dobytka v Nemecku v tomto týždni korigujú nižšie. Jatočné kravy R3 medzitýždenne zlacneli o 5 eurocent/kg jat. hm. na 3 EUR/kg jat. hm., ceny jatočných býkov korigovali nadol rovnako o 5 eurocent/kg jat. hm. na aktuálnych 3,41 EUR/kg jat. hm. (R3). Komodita by však čoskoro mala dosiahnuť svojho letného sezónneho minima a keďže kvôli Africkému moru ošípaných je globálna produkcia mäsa v útlme, veríme, že v druhom polroku by ceny jatočných býkov mohli znovu nastúpiť na prorastovú trajektóriu a to nielen v Nemecku, ale aj v SR.
Mliečne komodity sa na globálnom trhu dostali do útlmu. Minulotýždňová aukcia mliekarne Fonterra na N. Zélande priniesla cenovú korekciu, keď boli jednotlivé kontrakty mliečnych komodít zobchodované v priemere o 1,2 % nižšej cene v porovnaní s predchádzajúcou aukciou. Na situáciu zareagovali aj ceny v EÚ, kde došlo medzitýždenne k poklesu cien masla o 100 EUR/t na dnešných 4075 EUR/t a poklesu cien SOM o 40 EUR/t na 2150 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná z cien týchto dvoch komodít medzitýždenne poklesla o 3 % na 34,17 EUR/100 kg. Cena surového kravského mlieka na burze EEX taktiež korigovala nadol na aktuálnych 33,95 EUR/100 kg. Spotové ceny v Nemecku v minulom týždni stagnovali v pásme 29,5 až 30,5 EUR/100 kg, no v Holandsku korigovali nadol o 1 EUR/100 kg na 30,5 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka za 20. týždeň 2019 boli o 1,4 % nižšie ako rok predtým. Ceny mlieka v USA medzitýždenne korigovali nadol o 1,1 % na 35,93 USD/100 kg.
AGROMAGAZÍN aj vplyvom sezónnosti jemne koriguje svoj cenový výhľad mlieka pre SR smerom nadol.  Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): máj 2019: 33,75 EUR/100 kg, jún 2019: 33,75 EUR/100 kg, júl 2019: 34,05 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): máj 2019: 33,15 EUR/100 kg, jún 2019: 33,55 EUR/100 kg, júl 2019: 33,70 EUR/100 kg. 
Ropa a PHM:
Napätie medzi USA a Čínou po tom, čo obidve krajiny opätovne navýšili sadzby svojich importných ciel na tovary, sa pretavilo aj do cien ropy. Rastú totiž riziká, že obchodná vojna USA a Číny spomalí globálny ekonomický rast, pričom na takýto vývoj tradične dopláca aj ropa v podobe klesajúceho dopytu po tejto komodite. Ropa Brent medzitýždenne oslabila o 2 USD/barel, keď sa počas dnešného dňa obchoduje za 70 USD za barel. Americká ropa WTI pritom zlacnela ešte viac, keďže došlo k nárastu zásob ropných derivátov v USA, ktoré sú na najvyššej úrovni za ostatné dva roky. Predpokladá sa tak, že USA najbližšie týždne zvýšia svoju exportnú aktivitu. Na druhej strane pred väčším poklesom cien komodite bráni pokračujúce pomalšie tempo ťažby členov OPEC ako aj geopolitické napätie na Blízkom východe. Predpokladáme, že ropa Brent sa bude najbližšie obdobie naďalej obchodovať v okolí 70 USD za barel.
Pokles cien ropy sa postaral aj o klesanie spotových cien PHM v Európe, čo by sa malo čoskoro prejaviť aj na poklese cien pohonných hmôt v SR. Predpokladáme, že v najbližších 10 dňoch klesnú ceny nafty v SR o 2,5 eurocent/l na 1,27 EUR/l a ceny benzínu natural 95 poklesnú o 1,5 eurocent/l na 1,415 EUR/l.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov