Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

foto3fFarmtrac – silná nadnárodná značka traktorov, známa v rôznych častiach sveta

Štefan Ščecina

Ak by niekto povedal, že značka Farmtrac je nejaký malý lokálny výrobca traktorov v Poľsku, nehovoril by pravdu. Podobne ako pri iných popredných svetových výrobcoch, aj v tomto prípade ide o veľkú nadnárodnú korporáciu, so silným kapitálom, umožňujúcim neustále investovať do výskumu a vývoja.   

Spoločnosť Farmtrac Tractors Europe je súčasťou koncernu Escorts Ltd., ktorý sa venuje výrobe traktorov už od roku 1944. Ale svoje aktivity zameriava taktiež do iných oblastí priemyslu, napríklad železničnej dopravy a stavebníctva, vrátane výroby stavebných strojov. Výrobný závod pre produkciu traktorov na európsky trh otvorila spoločnosť v roku 2000, so sídlom v severopoľskom mestečku Mragowo. Už po niekoľkých rokoch sa Farmtrac stal jednotkou na poľskom trhu a dnes exportuje, nielen prakticky do všetkých európskych krajín, ale tieto traktory pracujú aj v ďalekej Austrálii alebo Brazílii.  
Na Slovensku je výhradným dovozcom značky Farmtrac spoločnosť Zora-Mimex, Brzotín, zastúpená v jednotlivých regiónoch prostredníctvom predajcov alebo obchodných partnerov. Od roku 2007 sa im podarilo vybudovať pre Farmtrac pevnú pozíciu na našom trhu, o čom dobre svedčia každoročné štatistiky predaja, ktoré uverejňuje združenie predajcov poľnohospodárskej techniky Agrion. S veľkým počtom predaných traktorov úzko súvisí bezproblémová dostupnosť náhradných dielov a skúsený servis.
V traktoroch Farmtrac nájdeme osvedčené komponenty od popredných svetových výrobcov. Napríklad disponujú originálnymi motormi Perkins a Mitsubishi, prevodovkami a prednými nápravami Carraro/ZF, čerpadlami Bosch, hydraulikou Mita a viacerými ďalšími. S týmito názvami sa pravidelne stretávame aj pri najväčších traktorových značkách. Ako zaujímavosť doplníme, že dizajn traktorov Farmtrac vzniká v spolupráci so spoločnosťou F. A. Porsche. Všetky motory samozrejme spĺňajú prísne emisné normy.
Výrobné portfólio traktorov Farmtrac
Ak by sme mali v krátkosti opísať traktory Farmtrac, budeme hovoriť o užívateľsky jednoduchých, spoľahlivých strojoch s nízkou spotrebou a nízkymi nákladmi na prevádzku. V súčasnosti vyrába Farmtrac viac ako 20 rôznych typov traktorov. Ponuka sa rozdeľuje do troch modelových radov, podľa výbavy a výkonu motora. Prvý rad Compact zahŕňa menšie traktory poháňané motormi Mitsubishi od 22 do 29 koní, s pohonom pre dve kolesá (2WD) alebo všetky štyri (4WD). Užívateľ si môže vybrať plnohodnotnú kabínu alebo ochranný rám. Traktory Farmtrac Compact nachádzajú využitie v rámci komunálnych služieb, ale aj pri údržbe golfových ihrísk a v špeciálnej rastlinnej výrobe.
Séria Heritage ponúka dva modely s výkonom 45 a 48 koní. Tieto stroje vynikajú kombináciou jednoduchosti a spoľahlivosti, čím sú mimoriadne obľúbené na viacerých trhoch. Traktory disponujú mechanickou prevodovkou s konštantným záberom. Rovnako ako pri sérii Compact je možné zvoliť kabínu alebo lacnejšiu verziu len s ochranným rámom.   
Najviac zaujímavou pre podmienky slovenského poľnohospodárstva je modelová séria Europeline, ktorá sa zvykne označovať aj ako vlajková loď značky Farmtrac. Na výber sú štyri typy traktorov, s výkonom 4-valcového motora Perkins od 75 do 113 koní. S výkonom 75 koní je v ponuke model Farmtrac 675, ktorý je na Slovensku veľmi často používaný aj s čelným nakladačom, napríklad v živočíšnej výrobe. Ponuka pokračuje traktormi s typovým označení 680 (76 koní), 690 (90 koní) a najsilnejším Farmtrac-om je v súčasnosti model 9120 (113 koní). 
A aké sú plány do blízkej budúcnosti? Už onedlho bude verejnosti predstavený nový traktor Farmtrac s výkonom okolo 160 koní.
Štefan Ščecina
AGROMAGAZÍN
foto1f
Foto 1: V traktoroch Farmtrac nájdeme osvedčené komponenty od popredných svetových výrobcov, napríklad motory Perkins, prevodovky a predné nápravy Carraro/ZF, čerpadlá Bosch, hydrauliku Mita.

foto2f
Foto 2: Traktory Farmtrac používajú viacerí poľnohospodári spolu s čelným nakladačom.
foto3f
Foto 3: Moderný dizajn traktorov Farmtrac vznikol spoluprácou so spoločnosťou F. A. Porsche. 
foto4f
Foto 4: Farmtrac 9120 disponuje nominálnym výkonom motora 113 koní. Celková hmotnosť traktora atakuje 4,5 t.
foto5f
foto 5: Séria Heritage ponúka dva modely s výkonom 45 a 48 koní.
foto6f
foto 6: Výkonovo najnižšiu sériu traktorov Farmtrac Compact poháňajú motory od 22 do 29 koní. Užívateľ si môže vybrať plnohodnotnú kabínu alebo ochranný rám.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov