Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

kaufland-bravcoveKomentár: Chcú predávať slovenské mäso...Kde ho však vziať?

Martina Gondeková

Niekedy koncom marca som dostala ponuku s možnosťou zúčastniť

sa v apríli jednej tlačovky ako nezávislý odborník na kvalitu mäsa. Potešila som sa, keď z telefonátu vyplynulo, že jeden z najväčších obchodných reťazcov u nás, Kaufland, sa rozhodol predávať slovenskú bravčovinu. Vizuálnu reklamu v médiách som už niekoľkokrát zachytila podrobnejšie som sa však začala o tento projekt zaujímať až teraz.

Po úspešnom projekte 100 % slovenské hovädzie mäso spusteného vlaňajšiu jeseň, chce Kaufland pokračovať v ponuke 100 % slovenského bravčového mäsa. 100 % slovenské znamená, že zvieratá z ktorých mäso pochádza sú pôvodom slovenské, teda na Slovensku narodené, chované a zabité. Pri hovädzine začínali na svojich pultoch s ponukou mäsa z troch býkov. Toho času tvorí slovenská hovädzina v Kauflande podiel 20 %. Pri bravčovom mäse sa na začiatku počíta s predajom 1 tony čerstvého mäsa denne pre 11 filiálok. V pláne je navýšenie objemu mäsa aj rozšírenie predaja do všetkých 65 predajní na Slovensku. Pomyslela som si, že aj ostatné obchodné reťazce by si mohli z kolegov brať príklad. Nápad je to výborný, keďže veľké obchodné reťazce tvoria najväčšie percento z predaja potravín. Každý dobrý nápad má však aj malý háčik. Jednoduchá otázka. Máme na Slovensku dosť mäsa pre nás všetkých?

O stave slovenskej hovädziny písal v nedávnom komentári kolega Ján Huba. Detailnejší pohľad na sebestačnosť v hovädzom mäse bol analyzovaný v marcovom AGROMAGAZÍNe. Kto pozorne čítal dozvedel sa, že dve tretiny hovädzieho dobytka na Slovensku chováme pre zahraničný trh. Naša kvalita končí na stole Talianov, Turkov, Poliakov, Chorvátov,... Keby sme im nič nepredali, pri aktuálnej spotrebe hovädziny 4,9 kg by nám stačilo, čo si doma dochováme.

Dochováme aj dostatok slovenských ošípaných? Spotreba bravčového mäsa na Slovensku je podľa štatistík už dlhodobo najvyššia z pomedzi všetkých u nás konzumovaných druhov mias. Priemerný Slovák zje ročne 35,5 kg. Pri tomto množstve bravčoviny jej potrebujeme cca 192 000 ton. V roku 2018 bol počet ošípaných na Slovensku 627 022 jedincov a dokázali sme vyrobiť okolo 70 000 ton bravčového mäsa. Tieto počty pokrývajú našu sebestačnosť na 35–40 %. Odpoveď je teda jasná. Nedochováme. Dole kopcom to s našimi ošípanými ide už 15 rokov. Po vstupe Slovenska do EÚ sa naša krajina stala súčasťou systému voľného pohybu potravín a k nám začali tiahnuť kamióny s lacnejším bravčovým mäsom. Slovenskí chovatelia ošípaných neboli schopní konkurovať tomuto biznisu a zatvárali svoje farmy. A zatvárajú ich do dnes. Kto teda zachráni slovenské ošípané, ktoré chceme predávať našim spotrebiteľom? Bude to trh? – rozšírenie Afrického moru ošípaných v Číne, lepšia výkupná cena jatočných polovičiek (aktuálne už tretí týždeň stúpa), alebo štát (avizovaných 80 mil. € do agrosektora), či slovenský spotrebiteľ (podľa prieskumov preferuje domáce), alebo obchodné reťazce (zvyšovanie podielu slovenského mäsa) a možno sami chovatelia, tým že to ešte nevzdajú?

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov