Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

foto2bDopravná technika Pronar je jednotkou na trhu vo väčšine krajín strednej a východnej Európy

Štefan Ščecina

V posledných týždňoch bolo Poľsko spomínané v médiách najmä zásluhou

špekulantov s mäsom. Samozrejme, zďaleka nie všetko, čo pochádza spoza našich severných hraníc je zlé. Musíme si uvedomiť, že Poľsko je krajina s takmer 40 miliónmi obyvateľov, a teda aj veľký trh, kde nájdeme tiež veľa dobrých výrobcov. V tomto článku nebudeme venovať pozornosť priamo potravinám, ale technike Pronar, ktorá pomáha poľnohospodárom pri ich výrobe.

 

História značky Pronar

Spoločnosť bola založená v období, keď naopak u nás postupne nastávalo utlmovanie výroby a továrne zatvárali. Začiatky techniky Pronar sa datujú do roku 1989, na severovýchode Poľska v mestečku Narew, v blízkosti hraníc s Bieloruskom. Mimochodom, sídlo nájdeme aj v názve Pronar, ktorý je zložený z prvých troch písmen slov PROdukcia a NARew. V súčasnosti vyrábajú v siedmych závodoch, ďalšie dva sa nachádzajú rovnako v Narewe. Aj zvyšné v Siemiatycze, Narewke, Hajnówke a Strable nájdeme neďaleko v miestnom regióne Podlasie. Zaujímavou je taktiež informácia o vlastníkoch, sú to tunajší ľudia.
Začínali v priestoroch, ktoré patrili štátnym opravárenským závodom, čo bolo niečo podobné ako STS u nás. S rastúcim dopytom a úspechmi v predaji na viacerých trhoch, pribúdali aj nové výrobné haly. Spočiatku riešili dodávateľsky viaceré komponenty pre výrobu, v súčasnosti si však drvivú väčšinu vyrábajú sami. Majú tak priamy dohľad nad kvalitou a rýchlejšie vedia reagovať na požiadavky zákazníkov. Ako príklad uvedieme oceľové profily pre prívesy a návesy, ktoré dodávajú tiež pre malé a stredné nákladné autá. Mimochodom, približne 90 % ocele, použitej pri výrobe techniky Pronar, pochádza z košických železiarní. Pre Pronar je typická skôr výroba pre ďalších, často zahraničných odberateľov, ako nákup komponentov pre vlastnú výrobu. V roku 1998 takto začali s výrobou pneumatických a hydraulických systémov, používaných aj v iných poľnohospodárskych, stavebných a ďalších strojoch. V roku 2001 rozšírili výrobu plastových dielov pre rôzne zariadenia kabín a exteriéru strojov (kapoty, blatníky, konzoly a pod.). Od tohto obdobia zaviedli aj systém riadenia kvality podľa normy ISO 9001:2000. 
Jednou z nedávnych investícií (2014) je nové centrum výskumu a vývoja, vybavené najmodernejšími technológiami. Mnohé ich výsledky už teraz slúžia pri európskych certifikáciách strojov, čo je nepochybne veľkým ocenením špičkovej práce miestnych vývojových inžinierov. Spolu zamestnáva Pronar 2200 ľudí. 
Výrobný program
S logom Pronar sa môžeme stretnúť tiež pri technike na zber krmovín, veľkú časť v predaji tvorí komunálna technika a stroje na separáciu odpadu. Ak už spomíname komunálnu techniku, Poľsko je jej najväčším výrobcom v Európe. Od roku 1998 až do 2012 vyrábali rovnako traktory pod názvom Pronar, pričom išlo z veľkej časti o spoločný projekt so značkou Belarus. Rôzne legislatívne a technické prekážky viedli k ukončeniu tejto výroby v spomínanom roku, pritom mali vtedy vyše tretinový podiel na poľskom trhu s traktormi. Pronar dnes patrí aj k najväčším výrobcom diskov do kolies traktorov na svete. Ako príklad môžeme spomenúť dodávku pre český Zetor, a taktiež veľmi známeho amerického výrobcu, ktorého stroje sú zelené a disky kolies žlté. Najvýraznejší podiel v obrate ale tvorí dopravná technika, pričom každý mesiac vyrobia 700 kusov.
Sériovú výrobu sklápacích prívesov odštartoval Pronar v roku 2003, s prioritným zameraním pre poľnohospodárstvo, ďalej komunálnu sféru, stavebníctvo. Zákazník si môžem vybrať spomedzi širokého sortimentu jedno, dvoj alebo trojnápravových prívesov a návesov, s vyklápaním na jednu, dve alebo tri strany. Osobitou kapitolou sú vozy, ktoré používajú na vyloženie materiálu výtlačný štít. Teda nemusí byť zdvihnutá korba, čo prináša niekoľko nesporných výhod. Okrem univerzálnych sklápacích vozov, vyrába Pronar v rôznom typovom prevedení: prekladacie vozy, prepravníky balíkov, prepravníky zvierat, vozy s výtlačným štítom, hákové nosiče kontajnerov, rozmetadlá maštaľného hnoja, prepravníky strojov, senážne vozy a viaceré iné. Veľký objem predaja je výhodou aj pre samotných užívateľov techniky Pronar, nakoľko sú vo veľkých množstvách a veľmi rýchlo dostupné náhradné diely. V tomto smere má výrobca výborne prepracovaný systém.
Predaj na Slovensku
Na Slovensku je značka s typickou zelenou farbou známa najmä vďaka dopravnej technike. Farbu nespomíname náhodou, síce to nie je časté, ale je možná zmena na prianie zákazníka. Ak sa pozrieme na súčasný trh poľnohospodárskej dopravy v okolitých krajinách zistíme, že značke Pronar patrí pozícia číslo jeden. Rovnako úspešne ako na Slovensku, sa presadzuje napríklad v susednej Českej republike a Maďarsku. Veľa napovedá aj druhá pozícia a predaj vyše 2 tisíc vlečiek ročne v Nemecku, čím sa radia hneď za známeho domáceho výrobcu. Významný podiel na úspešnom etablovaní a predaji Pronaru u nás má spoločnosť Zora-Mimex, s.r.o., Brzotín, ktorá je dlhoročným výhradným dovozcom. Predaj a servis vo vzdialenejších častiach Slovenska majú pokrytý prostredníctvom siete regionálnych partnerov.      
Štefan Ščecina
AGROMAGAZÍN                                             
Foto 1: Návšteva výrobných závodov Pronar zo Slovenska. 
foto1
Foto 2: Nočný pohľad na hlavné sídlo v mestečku Narew. V areály sa nachádza aj letisko patriace priamo spoločnosti Pronar.
foto2
Foto 3: Voz s typovým označením T 669/1 a užitočnou nosnosťou 14 t patrí k najpredávanejším.
foto3
Foto 4: Vozy na prepravu balíkov je možné vybaviť systémom na ich bezpečné zaistenie.
foto4
Foto 5: Vo výrobnom programe nájdeme taktiež nosiče kontajnerov a vozy s výtlačným štítom.
foto5
Foto 6: Rozmetadlá na maštaľný hnoj vyrába Pronar v 5 modelových radoch, s maximálnou kapacitou až do takmer 15 t.

foto6

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov