Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

europska-komisiaEK súhlasila s kompenzáciami pre írskych farmárom v prípade tvrdého brexitu

Európska komisia (EK) súhlasila s kompenzáciami pre írskych farmárom v prípade,

že dôjde k tvrdému, neriadenému brexitu bez dohody. Uviedla to írska edícia novín Sunday Times s odvolaním sa na zdroje z írskej vlády a Európskej únie (EÚ).
Farmári budú mať nárok na finančnú pomoc z tzv. krízového balíka vo výške stámiliónov eur, na vyrovnanie prípadných škôd spôsobených pádom cien hovädzieho mäsa a mliečnych výrobkov, uviedli noviny. Írsky minister poľnohospodárstva Michael Creed minulý mesiac povedal, že Dublin sa bude snažiť pomôcť poľnohospodárstvu a rybnému priemyslu.
Na detailoch tejto schémy spolupracoval Creed s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Philom Hoganom, ktorý je pôvodom z Írska.
Takýto krok, podobný opatreniam, ktoré boli prijaté po tom, ako Rusko zakázalo dovoz poľnohospodárskych produktov z EÚ, by sa mohlo vzťahovať aj na holandských a belgických producentov kvetov či dánskych výrobcov mliečnych výrobkov a slaniny, ktorí vyvážajú svoje produkty do Británie.
Írsky premiér Leo Varadkar povedal tento týždeň, že upozornil Komisiu, že Dublin bude hľadať pomoc pre firmy, ak Británia opustí Európsku úniu bez dohody na budúci mesiac.
Írsko má veľmi tesné obchodné väzby s Britániou, najmä v odvetviach s vysokým podielom ľudskej práce, ako je agropotravinárstvo, preto sa jeho ekonomika považuje za najzraniteľnejšiu spomedzi ostatných 27 členských štátov Únie v prípade neriadeného brexitu.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov