Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

cucoriedky01Poznávame ovocinárstvo v Poľsku

Eva Nováková

Poľsko sa postupne vypracovalo na lídra nielen v produkcii jabĺk, ale aj drobného ovocia, vrátane čučoriedok.

Pestujú ich na ploche viac ako 5,5 tisíc ha s ročnou produkciou 15 až 19 tisíc ton. Najväčšie plantáže čučoriedok sú na severe Poľska. My sme navštívili firmu Blueberry Bliss, ktorá sa nachádza v blízkosti mesta Biala Rawska, asi 2 hodiny cesty južne od Varšavy. Rodinnú firmu vedie Hanna Moskardo Malinowski s manželom a dcérou. Postupne od roku 1997 sa im podarilo opraviť staré budovy a premeniť hospodárstvo na moderný podnik. Najnovšie investovali aj do triedičky a baliarne, takže celá pozberová úprava bude už automatizovaná. O tom, že podnik vedú naozaj dobre svedčí aj fakt, že v roku 2014 boli vyhlásení za najlepšie hospodárstvo s produkciou drobného ovocia v Poľsku. V súčasnosti pestujú čučoriedky na 20 ha a z tejto plochy získavajú cca 300 ton. Osobitnú pozornosť venovali príprave pôdy, ktorá trvala niekoľko rokov. Obohacovali ju o rašelinu, pričom výhodou je, že majú k dispozícii jej zdroj z Litvy. Na povrch dodávajú ešte pravidelne každý rok štiepku z ihličnatých stromov. Veľkú pozornosť venujú hnojeniu na základe pravidelných rozborov pôdy a v prípade potreby aj vody. Na jar aplikujú paušálne hnojivo posypom, okrem toho živiny dodávajú aj kvapkovou závlahou.

Precíznosť je v prípade čučoriedok veľmi dôležitá, platí tu, že nič sa nedá robiť tzv. naoko. Rez robia každý rok v predjarí. Kry sa snažia tvarovať do guľovitého tvaru, aby plodonosná časť bola na vrchnej časti výhonov a čučoriedky sa dobre vyfarbovali. Voda je ďalším dôležitým parametrom, v čase letných horúčav jeden ker spotrebuje denne asi 18 až 20 litrov. Využívajú zdroj vody zo studne, ktorý podľa potreby upravujú na kyslé pH.

Odrody vyberali tak, aby postupne dozrievali, takže zber tu začína v júli a končí v septembri. Klasiku zastupuje Bluecrop, hoci v Poľsku nie je číslom jedna z hľadiska obľúbenosti. Má však svoje výhody, tie sa ukázali v posledných rokoch, keď ich tu potrápili neskoré jarné mrazy. Práve táto odroda sa ukázala ako odolnejšia. Okrem toho pestujú Chandler a z novších testujú odrodu Greiper, ktorá sa zatiaľ ukazuje veľmi sľubne. Podobá sa na Bluecrop, ale je atraktívnejšia a aj žiadaná na trhu. Sortiment dopĺňa neskoršia Liberty.

Eva Nováková, Sady a Vinice

Reportáž z návštevy v Poľsku si môžete prečítať v časopise Sady a Vinice, 5-6/2018.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov