Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

farma-BzovikV obci Bzovík otvorili jednu z najväčších mliečnych fariem v strednej Európe

Eva Sadovská


Slovensko sa môže pochváliť jednou z najväčších mliečnych fariem v strednej Európe.

Vznikla na zelenej lúke vo Bzovíku (okr. Krupina) a po dokončení druhej fázy sa stane domovom 1 400 kráv. Za jej otvorením stojí holding Daniela J. Kratkeho Slovenské farmárske, družstvo (SFD), ktoré do tejto unikátnej investície vloží dovedna takmer 7 miliónov eur.

Kým väčšina fariem na Slovensku v dôsledku mliečnej krízy musela stopnúť svoju produkciu, našla sa jedna, ktorá išla doslova proti prídu. Reč je o Mliečnej farme Bzovík, ktorá okrem zvýšenej produkcie mlieka prinesie aj nové pracovné miesta. „Po dôkladných analýzach sme sa rozhodli s krízou bojovať zefektívnením výroby a vybudovaním modernej mliečnej farmy s koncentráciou chovu hovädzieho dobytka. Vzhľadom na súčasnú situáciu na trhu považujeme naše rozhodnutie za jedinečné a správne,“ skonštatoval zakladateľ SFD Daniel J. Kratky.

Realizácia tejto unikátnej investície prebieha v dvoch etapách. Vybudovanie tej prvej v hodnote takmer 4 mil. EUR a s kapacitou 700 dojníc trvalo 426 dní a podieľalo sa na nej 125 pracovníkov. Ďalších 700 dojníc pribudne v II. etape, na ktorú je naplánovaný rozpočet 2,5 mil. EUR.

Farma vznikla takpovediac na zelenej lúke. Farmári sa preto nemuseli obmedzovať rekonštrukciou starých budov a technológie či logistiku navrhli tak, aby zabezpečili maximálnu energetickú aj procesnú efektívnosť prevádzky.

Líder v oblasti technológií

Slovenské farmárske, družstvo, patrí medzi najsilnejších agrohráčov na Slovensku. Svoju silnú pozíciu v efektívnom riadení poľnohospodárskej prvovýroby potvrdzujú aj vybavením svojich fariem. Na Mliečnej farme Bzovík používajú najmodernejšie technológie v rôznych oblastiach – od procesov dojenia až po odstraňovanie exkrementov. „Vieme, koľko ktorá krava nadojí a aké kvalitné je jej mlieko. Dojnice tiež majú snímače na krkoch. Okrem počtu krokov zaznamenávajú aj to, ako prežúva. Akonáhle sa krava vymyká zdravému počtu prežutí, vieme zasiahnuť a na základe dát z počítača zavolať veterinára. Krava totiž môže mať žalúdočné problémy či iné ochorenia," uviedol predseda Roľníckeho družstva Bzovík Juraj Petruš.

Samozrejmosťou sú nadčasové a dôkladne zabezpečené pôrodnice, najprepracovanejšia čakáreň či dojáreň. Pokroková technika zaručuje nielen dobrý stav a blaženosť dojníc, ale aj ich vysokú produktivitu. Podľa zakladateľa SFD Daniela J. Kratkeho táto unikátna investícia po ukončení druhej etapy významne zvýši dennú dodávku mlieka, a to až o 133 %. „Surové kravské mlieko bude z novej mliečnej farmy v Bzovíku primárne smerovať na domáci trh. Cieľom projektu však nie je len produkovať mlieko v dostatočnom objeme, ale i kvalite,“ dodáva Kratky.

Príkladná starostlivosť o blaho kravičiek

Väčšina ľudí si šťastnú a spokojnú kravu predstavuje na lúke, kde si vychutnáva zelenú trávičku. Opak je však pravdou. Kravy totiž nemajú rady, keď na nich svieti slnko. Najlepšie sa cítia pri teplote 7 °C a keď sa môžu vyvaľovať v suchom prostredí bez prievanu. Farmári vo Bzovíku sú presvedčení, že základom ekonomického rastu a vysokej produktivity je práve blaženosť kráv a index „kravského šťastia“. Aj preto si dali na výstavbe maštalí obzvlášť záležať.

Maštale sú navrhnuté tak, aby predstavovali pre kravy čo najväčší komfort. „Majú výšku 12,5 metra, vďaka čomu je tu výmena vzduchu oveľa výdatnejšia. Nevyskytuje sa tu amoniak, ktorý by škodil očiam kráv alebo spôsoboval respiračné choroby,“ vysvetľuje predseda družstva Petruš. Kravičky nie sú v strese, boxy sú veľké a pohodlné, čo dáva kravám dostatočný priestor. Obsahujú zvýšený počet napájačiek, takže dojnice sa dostanú k pitnej vode vždy, keď potrebujú.

Na Mliečnej farme Bzovík vyvracajú aj ďalší mýtus. Napásť sa na zelenej lúke kravičkám nestačí. „Na pasienkoch má tráva každý deň inú nutričnú hodnotu. Mení sa podľa toho, či prší alebo svieti slnko. Tráva v podstate stárne každým dňom a stráca tak výživné látky,“ tvrdí Petruš. Preto tieto prežúvavce potrebujú kŕmnu dávku šitú na mieru. Vďaka nej môže byť bzovícka krava naozaj blažená, udrží si výborný zdravotný stav, dlhovekosť, no zároveň aj produktivitu spojenú s ekonomickým rastom.

Eva Sadovská

analytička Slovenského farmárskeho, družstva

konferencia2019_300x90

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

naj agromanazer 2018

najstroj-2019

euralis_dec18

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin