Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

mliekoV utorok 15. mája 2018 oslávime Medzinárodný deň mlieka

Eva Sadovská

15. mája 2018 oslávime Medzinárodný deň mlieka. Práve mlieko je od vlaňajška takmer neustále skloňované v súvislosti s mliečnou krízou, ktorá vyhnala jeho ceny nahor. Aj napriek tomu dnes na nákup jedného litra mlieka musíme v priemere odpracovať kratší čas ako pred 20 rokmi. Spotreba konzumného mlieka ale na Slovensku klesá a predstavuje iba polovicu z odborníkmi odporúčanej dávky. Slovensko je zároveň väčším dovozcom ako vývozcom mliečnych výrobkov a syrov. V rámci EÚ sa naša krajina na celkovej produkcii kravského mlieka podieľa iba necelým jedným percentom.

Práve mlieko a výrobky z neho sú už približne rok skloňované v súvislosti s mliečnou či maslovou krízou. Prebytok mlieka a teda jeho rekordne nízke výkupné ceny prinútili v predchádzajúcich rokoch mnohých významných producentov k zrušeniu chovu dojných kráv. Menej dojníc sa tak vlani prejavilo nižším objem vyprodukovaného mlieka. No a predovšetkým tento faktor spolu s geopolitickou situáciou vo svete sa prejavil na vyšších cenách mlieka aj na pultoch v našich obchodoch. Mlieko, či už polotučné alebo plnotučné, si tak na svoje konto vlani pripísalo medziročný cenový nárast o 9 %. Oveľa viac zasiahla spomínaná kríza maslo, ktoré v roku 2017 medziročne zdraželo o 29 %.

Aj napriek spomínanému zdražovaniu nám na nákup mlieka či výrobkov z neho stačí odpracovať v priemere kratší čas ako pred 20 rokmi. Kým v roku 1997 sme na nákup jedného litra polotučného mlieka museli odpracovať v priemere 12,5 minúty, v roku 2017 to bolo len 7 minút. Podobne to vychádza aj v prípade plnotučného mlieka, syrov či masla. Vo všetkých prípadoch je podiel zo mzdy potrebný na ich nákup nižší ako dve dekády dozadu.

Hoci spotreba mlieka a mliečnych výrobkov je vyššia ako pred 20 rokmi, za odporúčanou hodnotou ešte stále zaostávame. V roku 2016 predstavovala ročná spotreba mlieka a mliečnych výrobkov spolu v prepočte na 1 obyvateľa 175,5 kg. Oproti roku 1996 tak bola vyššia o 8,3 %. Odborníkmi odporúčanú úroveň ale nedosiahla, nakoľko z nej tvorila necelých 80 %. Nenapomáha tomu ani fakt, že v prípade spotreby konzumného mlieka ako takého je na Slovensku zaznamenaný klesajúci trend. V roku 2016 vypil priemerný Slovák (45,1 litrov), t. j. o cca tretinu menej mlieka ako v roku 1996 (71,5 litrov). Priemerný Slovák tak vypil iba polovicu z toho, čo by mal. Naopak, v prípade spotreby syrov a tvarohov je zaznamenaný neprehliadnuteľný nárast spotreby (z 8,1 kg na 13,9 kg) a odborníkmi odporúčanú hodnotu naopak prekračujeme.

Len pre zaujímavosť, od roku 2009 na Slovensku každoročne prevyšuje dovoz mliečnych výrobkov a syrov nad ich vývozom. Kým v roku 2016 sa na Slovensko doviezli zo zahraničia mliečne výrobky a syry v objeme 307 mil. EUR, vývoz bol evidovaný v objeme 232 mil. EUR. Inak povedané v roku 2016 tvoril vývoz mliečnych výrobkov a syrov z ich dovozu približne tri štvrtiny.

V roku 2016 vyprodukovali farmy či družstvá v rámci EÚ28 približne 168,3 mil. ton mlieka. Jedná sa prevažne o kravské mlieko, ktoré predstavovalo 163 mil. ton. Najväčšími producentmi kravského mlieka sú Nemci s pätinovým podielom v rámci EÚ. Za nimi nasledujú Francúzi s podielom 15,5 % a prvú päticu top producentov kravského mlieka v únii uzatvárajú Veľká Británia, Holandsko a Poľsko s trhovými podielmi 8 – 9 %. Slovensko s ročnou produkciou kravského mlieka na úrovni 905 mil. ton tvorí z celkovej európskej produkcie iba necelé jedno percento.

5 faktov o mlieku a výrobkov z neho:

- Pod vplyvom mliečnej krízy vlani ceny mlieka medziročne vzrástli o 9 %, v prípade masla o 29 %

- Na nákup jedného litra mlieka v súčasnosti odpracujeme kratší čas ako pred 20 rokmi

- Pijeme menej mlieka, ale za to konzumujeme viac syrov ako pred 20 rokmi

- V posledných rokoch sme väčšími dovozcami ako vývozcami mliečnych výrobkov a syrov

- Produkcia kravského mlieka na Slovensku tvorí z produkcie EÚ necelé jedno percento

Eva Sadovská

analytička Slovenského farmárskeho, družstva

konferencia2019_300x90

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

naj agromanazer 2018

najstroj-2019

euralis_dec18

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin