Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

repkaVývoj na trhu naznačuje na nižší zisk z tohtoročnej úrody repky

Denisa Vološčuková

Nižší zisk z tohtoročnej úrody repky sa týka farmárov v EÚ, aj na Slovensku. Európskych aj domácich pestovateľov repky čaká náročný rok.

Trh zasiahli globálne faktory, ktoré poznačili aj tohoročné zazmluvňovanie repky na Slovensku. Zvýhodnený dovoz spracovaného oleja z tretích krajín, prebytky repky v európskych skladoch v dôsledku nižšieho dopytu na trhu, ale aj očakávaná silnejšia tohoročná úroda stlačili ceny domácej suroviny nadol. Posilnené euro zároveň znevýhodňuje farmárov v prípade exportu mimo krajín EÚ.

 

Prvým signálom bol pokles ceny repkového biodieslu (metylesteru, tzv. MERO) v EÚ od jesene minulého roka približne o 20 %. Za celoeurópskym poklesom ceny repky stoja viaceré silné faktory. „Na európsky trh sa tlačí cenovo výhodnejšia produkcia konkurenčných, už spracovaných produktov z tretích krajín. Celkový dovoz repky do EÚ v období od júla do decembra 2017 vzrástol o 59 %. Európskym farmárom a obchodníkom sa tak na skladoch nahromadili väčšie množstvá repky ako inokedy. Aj európske lisovne oleja pociťujú tlak na ceny za vylisovaný olej. Jeho hodnota za posledný polrok klesla o niečo viac v porovnaní so samotnou repkou,“ hovorí predsedníčka Združenia pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB) Diana Štrofová. Práve repka je hlavnou surovinou na výrobu biodieslu na slovenskom trhu.

Jedným z hlavných dôvodov poklesu cien je podľa analytikov združenia ZVVB hlavne uvoľnenie dovozu konkurenčného dotovaného sójového biodieslu z Latinskej Ameriky, predovšetkým z Argentíny a onedlho aj palmového biodieslu z Indonézie. Zníženie ciel na dovoz do EÚ a zásadná štátna podpora vývozu v týchto krajinách znamenajú, že hotová cena argentínskej a indonézskej bionafty v Európe je o 50 až 60 dolárov za tonu nižšia ako samotné nákupné náklady európskych výrobcov bionafty za európske suroviny. Následkom toho sa znížil dopyt a ceny a z toho dôvodu boli aj známe lisovne v Nemecku či Francúzsku nútené zavrieť časť svojich prevádzkových kapacít. Masívne exportovať plánuje napríklad aj susedná Ukrajina.

Už niekoľko rokov aktívne bojujeme za vyváženú obchodnú politiku Európskej únie, ktorá nebude znevýhodňovať domácich výrobcov z agrosektora. Napriek všetkému úsiliu sa nepodarilo udržať dovozné opatrenia EÚ v platnosti. Keďže máme blízke partnerské vzťahy s farmármi, spomínané faktory, ovplyvňujúce ceny repky, nás tiež netešia. O to viac, že sa v najbližšom období podľa všetkých výhľadových analýz nezmenia,“ hovorí Matej Sabol, generálny riaditeľ Envien Group, najväčšieho výrobcu biopalív na domácom trhu.

Antidumpingové clá na ochranu európskeho trhu pred lacným biodieslom ostávajú znížené. Lacná repka, ale aj iné oleje a biopalivá z tretích krajín, budú k dispozícii v celej EÚ. Súčasne sa má európskej repky urodiť opäť o niečo viac ako v minulom roku. „Napriek tejto situácii má naša spoločnosť stále záujem o úrodu repky od našich farmárov a veríme, že tým aspoň trochu uľahčíme ťažkosti pri jej odbyte,“ dodáva Matej Sabol. Spoločnosť Meroco, člen skupiny Envien Group, ročne vyrobí 100 tisíc ton biodieslu z repkového oleja.

Denisa Vološčuková

SENIOR PR CONSULTANT

Dynamic Relations 2000 s.r.o.

konferencia2019_300x90

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

naj agromanazer 2018

najstroj-2019

euralis_dec18

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin