Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

 

Banner-Adama-980x150px

kalkulackaPoľnohospodárske poistenie sa zrejme zdaní 6 % sadzbou dane

AGROBIZNIS

Je dosť možné, že za poistenie poľnohospodárskych rizík si poľnohospodári od roku 2019 priplatia. Vláda totiž plánuje nahradiť len od roku 2017 platný 8 % - ný odvod poisťovní

zo zaplateného neživotného poistenia novou daňou, ktorá bude pokrývať všetky druhy poistenia. Jej sadzba sa má hýbať v závislosti od typu poistenia od 2 do 8 %. Najnižšia sadzba vo výške 2 % sa navrhuje pre životné poistenie. Poistenie poľnohospodárskych rizík, teda poistenie zvierat a plodín by malo byť zdanené 6 % - nou daňou. Predpokladané schválenie legislatívy je nateraz naplánované na 1.10.2018. Ministerstvo financií predpokladá, že nová daň prinesie v roku 2018 do štátneho rozpočtu 14,2 mil. EUR a v roku 2019 ďalších 57 mil. EUR. Kým doterajší 8 % - ný odvod sa týkal len novo uzatvorených poistných zmlúv (neživotného poistenia), nová daň by sa mala týkať všetkých, teda už i dávnejšie uzatvorených zmlúv. To povedie k zvýšeniu nákladov poisťovní na i už retrospektívne založené poistné zmluvy, pričom existuje značná pravdepodobnosť, že tieto náklady poisťovne presunú na poistených. Ministerstvo financií argumentuje, že takéto zdanenie poistných zmlúv sa často využíva i v západnej Európe, keďže poistenie je v EÚ oslobodené od platby DPH. Napriek tomu sa nový návrh ministerstva stretáva so značnou dávkou kritiky.

 

„Daň z poistenia uvalenú na životné poistenia považujeme za absurdnú už aj v kontexte toho, že toto poistenie by bolo zdanené trikrát. Občan si kupuje poistenie zo zdanených peňazí, výnos z tohto poistenia je zaťažený daňou z príjmu a po novom by mal znášať aj daň z poistného,“ skonštatovala nedávno pre agentúru SITA Jozefína Žáková, generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní.

Nová daň z poistného vytvorí ešte väčší tlak na poskytovateľov poľnohospodárskeho poistenia. Tento typ poistenia sa totiž kvôli silnej konkurencii, no hlavne malej prepoistenosti poľnohospodárov hýbe z pohľadu rentability dlhodobo „na hrane“. 6 % - daň pritom ekonomickú výsledovku tohto poistenia ešte viac zhorší. Keďže poisťovne podľa prísnych európskych solvency smerníc nesmú vykrývať stratové typy poistení tými, v ktorých zaznamenávajú zisky, budú musieť pristúpiť k iným alternatívam, aby zabránili tomu, že daný typ poistenia vylúčia z ponuky. Tým je ďalší pokles dostupných bonusov poskytovaných poľnohospodárom a zrejme aj rast sadzieb poistného.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

euralis_dec18

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin