Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

 

vub-2018_01

hovadzi-dobytokV Nemecku chcú dodatočnými informáciami znížiť predaj mäsa z dovozu

/TASR/


Nemecký roľnícky zväz navrhuje pridávať na balíčky v supermarketoch nové informácie.

Budú uvádzať údaje o tom, v akom prostredí a podmienkach žili ošípané počas výkrmu. „Tým chceme posilniť našu transparentnosť a zvýšiť dôveru,“ uviedol šéf zväzu Joachim Rukwied. Dodal, že spotrebiteľ sa má sám rozhodnúť, ktorý produkt si kúpi.
Na štítku je niektorý z údajov. Číslo jeden znamená, že ošípaná bola v štandardnom prostredí, ktoré vyhovovalo nemeckému zákonu o chove zvierat. Číslo 2 informuje, že sa nachádzala v prostredí s vyšším štandardom. Napríklad mala viac priestoru na pohyb. Číslo 3 označuje prémiové chovné podmienky. Napríklad ošípaná mohla vychádzať do voľného priestoru pred výkrmňou. Ak by bola na štítku nula, tak ju držali v podmienkach, ktoré nespĺňali ani jednu z požiadaviek uvedených v nemeckom zákone o podmienkach chovu ošípaných. Rukwied si od nových údajov na balíčkoch mäsa sľubuje, že zákazníci budú viac kupovať mäso zvierat, ktoré žili v lepších podmienkach. Uviedol, že „to by malo otvoriť nové perspektívy pre poľnohospodárstvo“.
Nová nemecká vláda má v koaličnej dohode úlohu zaviesť štátnu etiketu pre mäso zvierat chovaných v lepších podmienkach. Od roku 2015 v Nemecku už existuje Initiative Tierwohl (Iniciatíva blahobyt zvierat). Ňou sa z osobitného fondu honorujú zvýšené dobrovoľné výkony chovateľov. Do fondu prispievajú obchodné reťazce. Rukwied pokladá nové opatrenia a ocenenia za významné pre podporu domácich producentov mäsa. Jeho predaj v krajine od roku 2010 totiž významne klesol. Z pultov obchodov ho vytláčal import.

Ceny komodít na trhoch - klikni pre rozšírenú tabuľku

komodita

burza mena cena
pšenica EURONEXT/Matif EUR/t 168.00
repka EURONEXT/Matif EUR/t 350.00
kukurica EURONEXT/Matif EUR/t 168.00
EÚ pšenica CBoT, USA EUR/t 168.25
Komodity uvod Commodities are powered by Investing.com

agropoistenie-2018-v1

lemken-banner-vega

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin