Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

Michal-Szalay2017: Priemerný rok pre zemiakarov

Béla Susla
V roku 2017 sa na Slovensku zemiaky pestovali na približne 7500 hektároch, čo je oproti hospodárskemu roku 2015/2016 o 11 percent menšia výmera. Podľa predsedu zväzu zemiakarov Viliama Bezáka predovšetkým kvôli extrémnemu suchu úroda bola priemerná.

"Priemerné hektárové výnosy sa pohybovali okolo 20 ton, čo prakticky znamená obdobné výsledky ako v roku 2016. V úrodnejších, klimaticky priaznivejších rokoch býva úroda aj o 10--20 percent vyššia.  Je zaujímavé, že v uplynulom roku medzi jednotlivými regiónmi krajiny neboli veľmi odlišné výsledky v množstve urodených zemiakov. A to hlavne z toho dôvodu, že kým južnejšie oblasti viac stihli zavlažovať, v stredných a severnejších oblastiach republiky toho viac napršalo," zdôrazňuje Bezák. 
Samostatne hospodáriaci roľník Michal Szalay z Veľkého Bielu neďaleko Senca sa zaoberá pestovaním zemiakov už cez dve desaťročia. V uplynulom roku - tak ako po mnohé iné roky - pestoval zemiaky na približne 200 hektároch v chotároch Veľkého Bielu, Senca, Novej Dedinky i Turne. "Extrémne sucho aj v našich podmienkach zapríčinilo asi o 30 % nižšiu úrodu. S kvalitou sme problémy nemali. Ak je totiž sucho, býva väčšinou akási priama úmera, že zemiaky až tak netrpia na kvalitu, skôr jednoznačne na kvantitu," hovorí gazda z Veľkého Bielu. Čo sa týka nákupných cien pripomína, že boli na celkom slušnej úrovni. Bol to akýsi štandard, dalo by sa povedať zlatý stred. "V 25 kilogramových baleniach neprané zemiaky v priemere u nás stoja okolo 16-18 centov za kilo s dopravou vo väčšom množstve, bez dopravy v menšom množstve. Pri pranom sortimente sa ťažko určuje nejaká stabilná konkrétna cena. Sú totiž rôzne druhy balení, a často práve táto forma určuje priamu cenu produktu", zdôrazňuje samostatne hospodáriaci roľník z Veľkého Bielu.
Na snímke Michal Szalay.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

euralis_dec18

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin