lg_banner_a

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

psenicaAgrorezort hodnotil rok 2017:
Poľnohospodárstvo a potravinárstvo sa stávajú v spoločnosti čoraz dôležitejšie 

Ing. Michal FEIK, Štátny radca, MPRV SR

Podpora slovenských potravín, boj s dvojakou kvalitou na celoeurópskej úrovni, lokálne pulty v reťazcoch, Národný potravinový katalóg, systémové opatrenia v lesníctve, rozvoj vidieka a množstvo ďalších tém realizoval agrorezort počas celého roka v prospech slovenského poľnohospodárstva, potravinárstva, lesníctva a rozvoja vidieka.

„Slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo získavajú na Slovensku čoraz významnejšie postavenie. Priority ako ochrana pôdy, bezpečnosť a kvalita potravín či rozvoj vidieka sme dostali do centra pozornosti celej spoločnosti. Naše témy ako dvojaká kvalita potravín a boj za práva spotrebiteľov zarezonovali aj u najvyšších predstaviteľov Európskej únie. Dokázali sme, že hoci je Slovensko malá krajina, jeho hlas počujú už aj veľké európske štáty. Čelili sme potravinovým škandálom, ako kuracina z Brazílie nakazená salmonelou či holandské vajcia obsahujúce fipronil, no podarilo sa nám včas zasiahnuť a chrániť slovenských spotrebiteľov. Krok po kroku sme napĺňali naše ciele, za čo sa chcem poďakovať všetkým zamestnancom nášho rezortu, ale aj všetkým spotrebiteľom, ktorí v minulom roku siahli na pultoch po slovenských potravinách,“ uviedla Gabriela Matečná, vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV SR). Rezort pôdohospodárstva má pod jej vedením vôbec prvého podpredsedu vlády SR v celej histórii krajiny.

Prioritou agrorezortu roku 2017 bola najmä kvalita a bezpečnosť potravín, najmä v súvislosti so zahraničnými potravinovými škandálmi. V úvodných mesiacoch roka sa rýchlymi opatreniami Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS SR) podarilo ochrániť slovenské komerčné chovy pred nákazou vtáčej chrípky. Na jar Slovensko ako jeden z prvých členských štátov EÚ upozornilo na problém škodlivého brazílskeho mäsa. Veterinárni a potravinoví inšpektori vykonali veľké množstvo kontrol aj počas škandálu s holandskými vajcami obsahujúcimi fipronil. Okrem toho zrealizovali takmer 45 000 kontrol potravín na všetkých úrovniach potravinového reťazca.

Na medzinárodnej úrovni MPRV SR intenzívne presadzovalo tému boja proti dvojakej kvalite, čo zarezonovalo aj u najvyšších predstaviteľov EÚ. Niektorí výrobcovia začali po intenzívnom tlaku upravovať a zjednocovať receptúry svojich produktov. Výraznú podporu pre lokálnych výrobcov predstavoval projekt „Chcem dodávať“ - dodávky lokálnych potravín do 50 km od obchodných reťazcov. Agrorezort v druhom polroku 2017 spustil prípravy Národného potravinového katalógu, vďaka ktorému bude v jedálňach verejných inštitúcií viac čerstvých a kvalitných potravín.

Mimo pozornosti agrorezortu neostalo ani lesníctvo, v ktorom spustil systémové zmeny. Pripravil sme vyhlášku na podporu mimoprodukčných funkcií lesov a podporil tak tých, ktorí pozerajú predovšetkým na spoločenské funkcie lesov, a nie na zisk. Menila sa aj obchodná politika v štátnom podniku LESY SR, aby sa viac dreva dostalo k domácim spracovateľom a pridaná hodnota ostávala v krajine. Verejnosti rezort predstavil Národné memorandum o lesoch, ako systémové riešenie starostlivosti o lesy a chránené územia a predložil zákon o dreve.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka zásadným spôsobom naštartovalo čerpanie eurofondov na regionálny rozvoj, čím podporilo vznik tisícok nových miest v škôlkach, lepšie technické vybavenie v školách, zeleň v mestách, verejnú dopravu či budovanie cyklotrás. Vyhlásených bolo doposiaľ 20 výziev za takmer miliardu eur. Podporením miestnych akčných skupín sumou bezmála 150 miliónmi eur podporí rezort vytvorenie stoviek nových pracovných miest v najmenej rozvinutých regiónoch Slovenska. Z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) sa pod aktuálnym vedením rezortu stala transparentná inštitúcia, ktorá vôbec po prvýkrát v histórii vyplatila poľnohospodárom preddavky.

„V parlamente boli schválené dva prelomové poľnohospodárske zákony. Ústavný zákon zadefinoval pôdu ako neobnoviteľný prírodný zdroj, ktorý požíva osobitnú ochranu zo strany štátu a spoločnosti. Druhou významnou legislatívnou úpravou je novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, ktorá obmedzí špekulantov a podporí malých a mladých farmárov,“ uviedol Tibor Bernaťák, predseda poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany (SNS) v Národnej rade SR.

Prioritou na rok 2018 v legislatívnej oblasti je zákon o veterinárnej starostlivosti, vďaka čomu sa Slovensko v ochrane zvierat zaradí medzi kultúrne krajiny a zviera už nebude vec. Druhou prioritou na tento rok je spustenie projektu zelenej nafty, teda systémovej podpory pre poľnohospodárov prostredníctvom daňových úľav.

„Náš vidiek je jedinečný a máme byť na čo hrdí. V meste medzi betónom a asfaltom by ste márne hľadali polia, na ktorých by sa urodia plodiny, či lúky, na ktorých sa pasú zvieratá. Práca poľnohospodárov si vyžaduje množstvo vedomostí a driny. Pretože kvalitné potraviny sa nedajú ani naprogramovať na počítači ani vytlačiť na tlačiarni. Zodpovedne sa venovať poľnohospodárstvu nemožno bez poriadnej dávky osobného zanietenia, entuziazmu a obetovania voľného času. Najmä preto, že ovplyvňuje nielen zdravie ľudí, ale aj vzhľad našej krásnej krajiny. Aj touto cestou sa chcem poďakovať všetkým, ktorým na slovenskom poľnohospodárstve záleží a pracujú v tomto sektore,“ dodala vicepremiérka a ministerka Gabriela Matečná.

Ceny komodít na trhoch - klikni pre rozšírenú tabuľku

komodita

burza mena cena
pšenica EURONEXT/Matif EUR/t 154.50
repka EURONEXT/Matif EUR/t 346.00
kukurica EURONEXT/Matif EUR/t 151.50
EÚ pšenica CBoT, USA EUR/t 164.75
pšenica KBB,SR EUR/t 130.50
kukurica KBB,SR EUR/t
135.00

lemken-banner-vega

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin

lg-zrnozena_lavy4

lg-zrnozena_pravy4