Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

 

Banner-Adama-980x150px

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 51/52. týždeň 2017

AGROBIZNIS

Plodiny: Ceny plodín na svetových burzách v uplynulom týždni naďalej vykazovali nejednoznačný trend. Na burze MATIF medzitýždenne stagnovali ceny pšenice na 161 EUR/t. Ceny kukurice v rámci januárového kontraktu 2018 (kontrakt s najbližším termínom dodávky) medzitýždenne oslabili o 2 EUR/t na 151 EUR/t, no nasledujúci

kontrakt za marec 2018 sa obchoduje za 158 EUR/t. Tento kontrakt sa pritom v uplynulom týždni už stal likvidnejším (viac obchodovaným) ako januárový a teda hodnovernejšie poukazuje na reálnu cenu komodity na trhu. Ceny repky naďalej ostali pod miernym tlakom poklesu, keď korigovali nadol o 3 EUR/t na 358 EUR/t. Na burze v Chicagu medzitýždenne stúpli ceny americkej mäkkej pšenice o 3 EUR/t na 131 EUR/t, zatiaľ čo cena EÚ pšenice stagnovala na 165 EUR/t. Cena kukurice v Chicagu medzitýždenne poklesla o 1 EUR/t na 116 EUR/t a sója oslabila o 6 EUR/t na 299 EUR/t.

 

Trh tak naďalej ostáva nastavený na cenový pohyb v bočnom cenovom pásme, i keď špekulatívny kapitál má stále tendenciu tlačiť ceny nižšie. Pri pšenici, kukurici i sóji na burze v Chicagu špekulatívni obchodníci v uplynulom týždni navýšili svoje krátke pozície (stávky na pokles), čo komoditám naďalej bráni v jednoznačnom zastavení poklesného trendu. Očakávania bohatej úrody plodín v USA vytvára na trh dodatočný tlak smerom k nižším cenám. Na druhej strane komerční hedžeri (producenti, spracovatelia) pokračujú vo zvyšovaní svojich dlhých pozícií (stávky na rast cien), čím úspešne eliminujú snahy špekulantov tlačiť ceny plodín výrazne na nižšie cenové hladiny. Určite za pozornosť bude stáť sledovanie situácie ďalšieho vývoja cien pšenice, kde sú špekulatívni obchodníci silne naklonení na krátku stranu (pokles cien), čo však v prípade informácií o možných problémoch s budúcou produkciou môže vyvolať tzv. short covering, čo by prinieslo cenám pšenice ich skokový nárast v priebehu niekoľkých málo dní. Nateraz sa však zdá, že pšenica nemá k dispozícii veľa fundamentov pre takýto strmý obrat smerom k posilneniu svojej ceny. V USA sa však čoraz väčším problémom stáva suché počasie na Veľkých pláňach, ktoré môže spôsobiť nevhodné zazimovanie porastov pšenice, čo vedie k vyššiemu riziku možného poškodenia porastov počas zimy. Suché počasie na juhu USA môže byť následkom pôsobenia klimatického fenoménu La Nina, ktorý naďalej komplikuje i situáciu v Argentíne. V dôsledku sucha je tu miestna sejba kukurice so 60 % plánovaných výmer o 8 % pozadu oproti päťročnému priemeru a sejba sóje so 62 % dokonca o 12 % späť. Trh nateraz nezapočítava do cien možné riziká formujúce sa v Argentíne, čo potvrdzuje pokračujúca stagnácia cien kukurice na burze v Chicagu a pokles cien sóje. Pohodu na trhu so sójou nateraz prináša jednak silná očakávaná tohtoročná produkcia komodity v USA ako i stále dobré pestovateľské podmienky v hlavnom pestovateľskom štáte Brazílie – Mato Grosso. Exporty sóje z USA však v uplynulom týždni začali znovu naberať na tempe a tak je možné, že ceny sóje v Chicagu by mohli v najbližších dňoch zaznamenať svoje dno. To by pomohlo i cenám repky na burze MATIF dostať sa znovu nad značku 360 EUR/t. Odraziť vyššie by sa mohli i ceny kukurice či pšenice, no z pohľadu technickej analýzy sa obidve komodity stále nachádzajú na rozhraní poklesného trendu a trendu pohybu v bočnom pásme, čo nateraz dáva komoditám stále málo „hybnosti“ zamieriť na vyššie úrovne. Predpokladáme, že do konca roka sa budú ceny komodít naďalej hýbať v bočnom pásme v rámci plnenia svojej aktuálnej „misie“ tvorby strednodobého cenového dna. Cena repky by mohla spoločne s cenami sóje mierne posilniť v reakcii na opätovne rastúci dopyt po exportoch americkej sóje. Očakávaná cena plodín na burze MATIF na konci 52. týždňa 2017: pšenica 160 – 165 EUR/t, kukurica 155 – 160 EUR/t, repka 360 – 365 EUR/t.

Zookomodity: Ceny jatočných ošípaných v Nemecku tento týždeň stagnujú na 1,40 EUR/kg jat. hm., zatiaľ čo ceny v Dánsku poklesli o 5 eurocent/kg jat. hm. na 1,37 EUR/kg jat. hm. Ceny v USA medzimesačne mierne posilnili a to o 1,7 % na 1,49 USD/kg jat. hm. Predpokladáme, že počas vianočných sviatkov sa ceny ošípaných v EÚ ako i v SR nebudú meniť. Ceny v SR by tak mohli naďalej oscilovať v pásme 1,46 – 1,50 EUR/kg jat. hm.

Bezo zmeny sa medzitýždenne obchodujú i ceny jatočného dobytka v Nemecku a to znamená ceny jatočných kráv (R3) na 2,95 EUR/kg jat. hm. a ceny jatočných býkov (R3) na 4,14 EUR/kg jat. hm.

Predvianočný čas však priniesol na európsky spotový trh s mliekom silnú korekciu cien tejto komodity. Ceny v Nemecku sa prepadli medzitýždenne o 8 až 10 EUR/100 kg do pásma 17 – 19 EUR/100 kg, čím sa dostali na úroveň vlaňajších cenových miním. Spotové ceny v Holandsku klesli o 8,25 EUR/100 kg na 18 EUR/100 kg. Radikálny prepad spotových cien v obidvoch krajinách môže byť spôsobený sezónne dočasným nezáujmom o voľné mlieko na trhu ku koncu roka a predpokladáme, že spotové ceny sa čoskoro zotavia. V každom prípade Nemecko pumpovalo na trh v úvode decembra 2017 o 4,5 % viac mlieka ako rok predtým a to naďalej bude vyvíjať tlak na pokles cien mlieka vyplácaných mliekarňami. Pokles cien mlieka evidujú i nové kontrakty mlieka pre rok 2018 na trhu v USA, ktoré sú oproti aktuálnej cene decembrovému kontraktu 2017 o 4 EUR/100 kg nižšie a hýbu sa v okolí 30,50 EUR/100 kg mlieka. Tiež dnešná aukcia mliekarne Fonterra na N. Zélande priniesla korekciu cien zobchodovaných kontraktov mliečnych komodít smerom nadol v porovnaní s minulou aukciou o 3,9 %, keď sa jednotlivé kontrakty zobchodovali pri priemernej cene 2969 USD/t. AGROMAGAZÍN tak naďalej udržuje v platnosti scenár blížiacej sa korekcie cien mlieka na našom trhu. Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): december 2017: 33,45 EUR/100 kg, január 2018: 33,15 EUR/100 kg, február 2018: 31,95 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): december 2017: 33,37 EUR/100 kg, január 2018: 33,03 EUR/100 kg, február 2018: 32,05 EUR/100 kg.

Ropa a PHM: Cena ropy Brent ostala medzitýždenne nezmenená, keď sa obchoduje za 64 USD za barel. Komodita nateraz potvrdzuje nami predpokladaný pohyb v pásme 60 až 65 USD za barel. Zdá sa však, že súčasná cena ropy je atraktívna pre amerických ťažiarov bridlicovej ropy, čo vytvára predpoklady pre to, že títo budú i v úvode budúceho roka pokračovať vo zvyšovaní objemov ťažby. To v kombinácii so sezónne nižším dopytom v tomto období by mohlo priniesť opätovnú korekciu cien ropy pod 60 USD za barel. Na druhej strane problémy Venezuely ako i rastúce inflačné očakávania vo svete či predpoklady rýchlejšieho rastu svetovej ekonomiky by už nemali viesť k výraznejšej korekcii cien komodity, pričom predpokladáme januárový cenový pohyb ropy v pásme 55 až 60 USD/barel. Pokračujúca stabilita na trhu s ropou držala v ostatnom týždni stabilné i spotové ceny PHM v EÚ. Napriek tomu v SR došlo v uplynulom týždni k miernemu poklesu cien nafty z 1,175 EUR/l na 1,160 EUR/l, zatiaľ čo ceny benzínov ostali medzitýždnenne rovnaké. Predpokladáme, že ceny pohonných hmôt v SR do konca roka 2017 nebudú výraznejšie meniť a zostanú stabilné na 1,30 EUR/l pri benzíne natural 95 a 1,165 EUR/l pri nafte.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

euralis_dec18

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin