banner-fliegl2

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

Abelovic-MichalM. Abelovič: Chceme vniesť do cenotvorby cukrovej repy flexibilitu

Otázka: V EÚ doteraz fungoval pri nákupných cenách cukrovej repy „inštitút“ minimálnej ceny. Ako sa zmení model cenotvorby pre farmárov po zrušení kvót na cukor?

Odpoveď: Teraz budem hovoriť za Považský cukor, a.s.. My máme cenotvorbu nastavenú tak, že ponúkame poľnohospodárom ako fixné ceny, tak i variabilné ceny. Pestovateľ si môže vybrať. Fixná cena slúži

ako určitý hedžing, na druhej strane variabilná cena, nesie v sebe ako i určité riziko poklesu, tak i príležitosť nárastu ceny v prípade, že dôjde k nárastu cien cukru.

 

Otázka: Ktorý z týchto dvoch kontraktov je pre pestovateľa atraktívnejší? Po ktorom kontrakte je vyšší dopyt?

Odpoveď: Vlani sme ponúkli pestovateľom možnosť, že maximálne polovica pestovanej výmery môže tvoriť trojročná fixná cena, pričom sa všetky takto ponúkané hektáre na minuli. Išlo o atraktívnu ponuku, pretože sme sa rozhodli takto fixovať ceny cukrovej repy na tri roky dopredu. Pre pestovateľa to je výhodný hedžing. Zvyšnú výmeru sme kontrahovali cez variabilnú cenu. Tento rok je v ponuke jednoročná fixná cena a jednoročná, resp. trojročná variabilná cena.

Celý rozhovor s predsedom predstavenstva Považský cukor, a.s. a súčasne predsedom Slovenského cukrovarníckeho spolku Michalom Abelovičom si môžete prečítať už čoskoro v AGROMAGAZÍNe 12/2017

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

euralis_repka_2018

banner-lemken-0518

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin