banner

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

 

vub_092018

Agrorezort vyčlenil viac financií na poistenie úrody

euros

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka MPRV (SR) poskytuje slovenským vinárom

a vinohradníkom viaceré možnosti podpory. Uviedla to pre TASR Zuzana Peiger Ačjaková z MPRV SR. V rámci spoločnej organizácie trhu s vínom za rok 2017 podľa jej informácií predpokladá agrorezort vyplatenie finančných prostriedkov v hodnote viac ako 5 miliónov eur.

 

MPRV reaguje aj na aktuálne potreby vinárov a vinohradníkov v súvislosti s výkyvmi počasia a v rámci ročného opatrenia na poistenie úrody zvyšuje schválené financie na 350.000 eur. Vinári aj vinohradníci môžu zároveň žiadať o podporu z Programu rozvoja vidieka (PRV) SR, napríklad na nákup strojov na spracovanie hrozna a výroby vína, či do integrovanej produkcie.
"Slovenskí vinári a vinohradníci odvádzajú kus dobrej práce. Ich produkty sú skutočne najvyššej kvality, veď viac ako 85 % celkovej produkcie tvoria vína s chráneným označením pôvodu či chráneným zemepisným označením a čo je najpozitívnejšie, vzhľadom na takto zameranú výrobu spracovávajú vinári takmer výlučne slovenské hrozno," uviedol Juraj Kožuch, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), patriacej pod MPRV SR.
"V roku 2016 sme v rámci podporného programu týkajúceho sa spoločnej organizácie trhu s vínom podporili vinohradníkov viac ako 2,6 miliónmi eur. Za aktuálny rok sme pre nich schválili až viac ako 5 miliónov eur," dodal Kožuch.
PPA pri podporách pre sektor vinohradníctva a vinárstva čerpá finančné prostriedky výhradne zo zdrojov Európskej únie - financované sú z EPZF (Európsky poľnohospodársky a záručný fond). Ide o podpory na reštrukturalizáciu vinohradov, poistenie úrody vinohradov, propagáciu v tretích štátoch a v členských štátoch EÚ a investície do vinárskych podnikov.
Podpory v sektore vinárstva a vinohradníctva sú zamerané na zlepšenie ekonomickej výkonnosti podnikov, pričom nosným a systémovým opatrením v rámci organizácie trhu s vínom, ktoré vo veľkej miere prispieva ku skvalitňovaniu produkcie, zvyšovaniu konkurencieschopnosti slovenských výrobcov vína a prispôsobovaniu sa požiadavkám európskeho trhu, je reštrukturalizácia a konverzia vinohradov. Žiadateľom o poskytnutie podpory môže byť fyzická osoba – podnikateľ, respektíve právnická osoba, evidovaná v príslušnom registri.

/TASR/

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

ucb_300x300

banner-lemken-0518

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin